Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf.pras/d. | 2015-12-31 14:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Ostatnie przygotowania do startu nowego układu komunikacyjnego w Olsztynie

Olsztyn24
 Tramwaje będą nowym środkim transportu w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Już za kilkanaście godzin komunikacja miejska w Olsztynie poruszać się będzie po ulicach miasta według nowego rozkładu jazdy. Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia od 1 stycznia 2016 roku nowego układu komunikacyjnego. Dziś rano (31.12) na trasę nr 3, od Dworca PKP do UWM, wyruszyły tramwaje. Miasto udostępniło też internetową aplikację pozwalającą na bieżąco podglądać położenie autobusów i tramwajów.

Wprowadzenie nowego układu komunikacyjnego to pierwsza tak duża zmiana od dziesięciu lat. Pewne jest jedno - korzystania z komunikacji w Olsztynie trzeba będzie nauczyć się na nowo. Część linii autobusowych ulega likwidacji, niektóre mają kursować nowymi trasami, powstają nowe połączenia. Do tego dochodzą tramwaje, którymi pasażerowie podróżują już od kilkunastu dni.

W Olsztynie uruchomiono trzy linie tramwajowe. Ta oznaczona nr 1 wozi pasażerów od ul. Kanta do Wysokiej Bramy, linia nr 2 - od ul. Kanta do Dworca Głównego, a nr 3 kursuje z Dworca Głównego do przystanku Uniwersytet-Prawocheńskiego.
R E K L A M A
banner
Zupełną nowością są oznaczenia autobusów. Numery „tradycyjnych” linii zaczynają się od cyfry „1” - to znaczy, że zamiast „9”, do Kortowa dojeżdżać będzie „109”, a do Pieczewa nie „20” a „120”. Autobusy, które będą krążyć uliczkami największych osiedli i dowozić pasażerów do tramwajowych przystanków mają oznaczenia od „201” do „205”. Cyfra „3” z przodu będzie oznaczać linie okresowe, natomiast nocne to „N01” i „N02”.

Zmiany układu komunikacyjnego Olsztyna ogłoszone zostały pod koniec września. Od tego czasu można było zapoznawać się z nimi na stronie internetowej Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Do skrzynek na listy mieszkańców Olsztyna trafiają też informatory, których ratusz wydrukował 75,5 tys. sztuk.

Bilety w cenach wprowadzonych 1 listopada obowiązują zarówno na przejazdy autobusowe, jak i tramwajowe. Przy wyborze biletów czasowych można przesiadać się między pojazdami.

Wraz z nowym rokiem i zmianami w układzie komunikacyjnym będzie też kilka zmian związanych z przystankami. Część linii będzie zatrzymywać się przy wiatach, przy których dotychczas nie kursowały. Osiemnaście przystanków zmieni nazwę. Nowości są także w przypadku przystanków na żądanie.       

Ułatwieniem przy korzystaniu z komunikacji miejskiej może być bezpłatna internetowa aplikacja, za pomocą której na bieżąco można podglądać położenie pojazdów komunikacji miejskiej. Aplikacja nazywa się MyBus Online. Jest dostępna w formie tradycyjnej strony internetowej sip.zdzit.olsztyn.eu oraz jako aplikacja na telefon [Windows Apps]   [Google Play].

Aplikacja pozwala m.in. określić za ile czasu interesujący nas autobus lub tramwaj podjedzie na interesujący nas przystanek, pojazdy jakich linii i kiedy odjadą z danego przystanku. Można też śledzić położenie autobusów lub tramwajów na trasie, a nawet zaplanować podróż - bezpośrednią lub z określoną liczbą przesiadek.
Z D J Ę C I A
Komentarze [6]
~Zenobia / 2016-01-03 15:47
Sęk w tym, że przystanek (koniec linii tramwajowej) w Kortowie, to jest na BOGA, dopiero połowa Kortowa. 4 wydziały zostały pozbawione komunikacji. praconicy naukowi, administracyjni, bibliotekarze, studenci 4 wydziałów od pętli muszą do siebie iść ponad 20 min lub nawet na stary Dwór poł godziny. Chrzanić takie połączenie. Panie Grzymowicz, o ile Pan odnowił parkowo-rekreacyjnie Olsztyn, to komunikacyjnie, nas olsztynian Pan dobił. Gwarantuję Panu, że nikt już Pana nie wybierze. Wszyscy będą mieć gdzieś Pana parki i jeziora, skoro na codzień marzną i przyjeżdzają (po remontach) godzinę później do domu i wcześniej rano wyjeżdzają, bo los niepewny.... Rekreacja, rekreacją, ale życie codzinne jest ważniejsze. Skoro tyle ludzi prosi o 15tkę a Pan ma to gdzieś, to drugi raz już Pana nie wybiorą. Polacy są mądrzy i pamiętliwi.
~zniesmaczony / 2016-01-02 16:19
Pierwszego stycznia ruszyły tramwaje-Grzymki w Olsztyn. Grzymki lini 1,2,3 "zapełniły" się pasażerami, Puki była darmocha frekwencja była w miarę zadawalająca . Gdy nastał czas biletowania, kazdy widzi jak jest. Grzymki wożą powietrze-promując limonkowatą ekologię? Na przystankach gawiedź "chwali"skomunikowania tramwajowe ,zauroczona przystankami Wiedeńskimi i autobusami dojazdowymi. Padają epitety, słowa "Grzymkiem bliżej- dłużej." itp. Na mapie -ulotce nowego układu komunikacyjnego Olsztyna, którą wrzucono mi do skrzynki pocztowej , wszelkie informacje oraz krzepiące orędzie Pana Prezydenta do mieszkańców Olsztyna- przeczytałem . Moje lico się rozjaśniło,tramwaje to fajna rzecz. Tylko ta rewolucja komunikacyjnej Olsztyna nie wypaliła. "Ktoś" się pośpieszył? Grzymki by jeździły, pracowały, "mądre głowy" na bieżąco śledziły by uwarunkowania komunikacji wynikłe z obcowania z tramwajami, wsłuchiwały by się w głos opinii pasażerów i na bieżąco "rewolucjonizowały „ by komunikację do potrzeb miasta ,ludzi, ku zadowolenia pasażerów A tak mamy to co mamy .
~alicja / 2016-01-02 02:40
A tak nam się dobrze jeżdziło autobusami i jak zwykle wszystko spie.......li. W Nowy Rok próbowałam dojechać do pracy . Autobus z Tęczowego Lasu,zresztą jedyny jaki mamy , dowiózł mnie do Galerii Warm. i to by było na tyle .Nasze cudowne tramwaje linii nr. 1 i 2 nie jeżdziły. Pół godziny czekałam , potwornie zmarzłam i dalej poszłam pieszo. DZIĘKUJĘ panie prezydencie , panu również polecam spacery na świeżym powietrzu .Proponuję zostawić samochód w garażu i przez całą zimę jeżdzić naszą cudowną komunikacją miejską .Wtedy zrozumie pan o czym my piszemy .
~Olsztynianka z Jarot / 2016-01-01 10:29
Początkowo to z Jarot miał jeździć tramwaj nr 3 na Kortowo i z tego powodu jak tłumaczono zabrano autobus linii 15 chociaż całą ulica Wilczyńskiego, Krasickiego, Wyszyńskiego oraz większą częścią ulicy Piłsudskiego już o Placu Roosevelta i w samym Kortowie trasy się miały nie pokrywać. Stało się jednak tak, że tramwaj z Jarot na Kortowo w ogóle nie jeździ a linię 15 i tak zlikwidowano. Dlaczego Urząd Miasta w ostatniej chwili zarządził zmianę trasy tramwajowej nr 3? Podobno z Dworca jeździ dużo przyjezdnych na UWM z tym, że przypominam Ci przyjezdni wynajmują stancje na Jarotach bo taniej to jedna rzecz, a druga jest to nowe olbrzymie osiedle, na którym mieszka bardzo dużo młodzieży studiującej mieszkańców lub dzieci mieszkańców, którzy na to miasto płacą podatki. Czemu mają się przesiadać na tramwaj koło Galerii, (żeby poszli tam przy "niewątpliwej okazji" " wątpliwej przyjemności" robić zakupy?) skoro mieli bezpośrednie połączenie z Jarot. Poza tym przypominam " szacownym włodarzom" Miasta Olsztyn, że powinni przede wszystkim dbać o dobro mieszkańców Olsztyna raz bo to nam mają służyć po to ich wybraliśmy dwa to z naszych pieniędzy sfinansowano te dramatyczne w skutkach dla nas " udogodnienia" Pragnę jeszcze nadmienić, że z Dworca PKP jeździ autobus linii nr 103 na uwaga Kortowo mimo, że z tego samego przystanku jeździ tramwaj nr 3 też do Kortowa bo nie dojedziemy nim do pięknego Centrum Konferencyjnego UWM.Czy bez znaczenia jest, że autobus 103 jeździ na Stary Dwór lub aż na Brzeziny, gdzie zamieszkuje nasz Uwielbiany Pan Prezydent? Jeśli autobus 103 jeździ nadal na Kortowo pomimo tego, że tramwaj też tam dojeżdża z tego samego przystanku pytam jakim prawem zabrano nam jedyny podkreślam jedyny środek transportu, którym bezpośrednio było można dojechać z Jarot do Starego Dworu skoro nie dano nam nic w zamian?
~Zenobia / 2015-12-31 19:22
To prawda co pisze przedmówca. Pracuję na końcu Kortowa, a mieszkam w okolicy Centrum. Zawsze dojeżdżałam pod Wysokiej Bramy 15stką. Teraz - nie mam czym. Zdaniem Pana Prezydenta powinnam jechać spod ratusza tramwajem nr 1. Wysiąść na Skwerze Wakara, przesiąść się na tramwaj nr 3 (Dworzec - połowa Kortowa) i wysiąść na końcowym w Kortowie, skąd zapieprzać dalej muszę na piechtę ok 20-25 minut np. na Słoneczną lub do Biblioteki Uniwersteckiej. Jak może prezydent, który kończył Kortowo i sam tam pracował pozwalać na liwidację autobusu, który wozi studentów i pracowników 5 wydziałów (WNT, WPIA, HUmam, RCI - matma i informatyka i weterynaria), do tego jeszcze Biblioteka (pracownicy plus studenci). Przejdż się człowieku (lub wyślij swojego Adasia, co siedzi w ratuszu za prawdopodobnie za 4,5 tys) niech sprawdzi ile się idzie z pętli końcowej tramwaju nr 3 do tych miesjc o których piszę. Bez pojęcia. Tylko własna d... się liczy. Koszmar dla ludzi pracujących w Kortowie. Ile studetnów jeżdziło przegubową 15stą. Skandal. Będę to opisywać we wszystkich mediach i portalach w Polsce, żeby każdy Polak zobaczył Twój bubel Panie Prezydencie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Demokracja komunikacyjna? / 2015-12-31 17:11
Tramwaje w Olsztynie to fajna rzecz, nadały miastu nowomiejskiego sznytu, wielkomiejskiej gali, mieszkańcy w większości są z tego rada kontent-zadowoleni .Ale trudno zrozumieć dlaczego "mundrol", nakazał przy okazji fety tramwajowej likwidację autobusu linii 15 i nr 2.To człowiek w mojej ocenie nie znający realii życia , dostępności komunikacji miejskiej Olsztyna. Autobus nr 15 to swoiste olsztyńskie autobusowe naziemne "metro" z tradycją skomunikowań .Linia autobusu nr 2 łączy Nagórki z Michelinem , stadionem ,dworcem , Zatorzem , Szpitalem. Komu te linie przeszkadzają? Parafrazując parlamentarzystę niech "mundrol" puknie się porządnie w łeb i raz jeszcze przemyśli swoje "usprawnienia" w komunikacji Olsztyna. Nie zmienia się czegoś co dobrze funkcjonuje. Cieszymy się z nowoczesności tramwajowej, smutno nam że "mundrole" nie liczą się z opinią mieszkańców. Demokracja komunikacyjna? Przeczytaj cały tekst: Rewolucja komunikacyjna w Olsztynie: Więcej autobusów, aktualny rozkład jazdy tramwajów, zmienione trasy - Olsztyn http://olsztyn.wm.pl/325382,Rewolucja-komunikacyjna-w-Olsztynie-Wiecej-autobusow-aktualny-rozklad-jazdy-tramwajow-zmienione-trasy.html#ixzz3vuo7mzqR
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl