Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2016-12-07 15:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Piotr Baron Quartet – jazz w Filharmonii

Olsztyn24
  | Więcej zdjęć »
W niedzielę (11.12) o godz. 18.00, Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza  miłośników jazzu na wyjątkowy koncert mistrza saksofonu Piotra Barona i jego kwartetu. Gościem specjalnym koncertu będzie Gary Smulyan – saksofon barytonowy.

„Piotr Baron Quartet” wystąpi w składzie: Łukasz Żyta – perkusja, Maciej Adamczak – kontrabas, Michał Tokaj – fortepian oraz Piotr Baron – saksofon tenorowy. Muzycy zaprezentują własne kompozycje oraz  repertuar nawiązujący do klasyki jazzu lat 60. Usłyszymy m.in. kompozycje: The Star-Crossed Lovers - Duke Ellington /Billy Strayhorn  Cindy`s Tune - Pepper Adams, Serenity - Joe Henderson, Elusive - Thad Jones, I`ve Just Seen Her - Lee Adams - Charles Strouse, Punjab - Joe Henderson, Verdandi - Tommy Flanagan.

Piotr Baron to historia polskiego jazzu. Zadebiutował jako nastolatek w 1977 roku. Na przestrzeni swej ponad 30-letniej kariery współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA. Brał udział w nagraniu ponad 100 płyt. Na niektórych z jego autorskich dokonań można ujrzeć nazwiska legend jazzu: Art Farmer, Eddie Henderson, Wadada Leo Smith, John Hicks, Victor Lewis i Marvin Smitty Smith.
R E K L A M A
banner
Piotr Baron od ponad 20. lat znajduje się w pierwszej trójce saksofonistów w ankiecie „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”. Trzykrotnie nominowany jako „Muzyk Roku” do nagrody „Fryderyka”. Nagrał 10 autorskich płyt. Artysta zajmuje się działalnością pedagogiczną w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Prowadzi otwarte wykłady jazzowe na uczelniach w USA, Turcji i Austrii.

Obecnie Piotr Baron koncertuje intensywnie w Polsce i Europie ze swoim kwintetem, a także gościnnie z wiodącymi grupami jazzowymi (Jacek Niedziela-Meira, Krzysztof Herdzin, Wierba & Schmidt Quintet, Zbigniew Czwojda Big Wroclove Band, Natalia Niemen).

Artysta został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.

Gość koncertu, Gary Smulyan – saksofon barytonowy, od lat jest na I miejscu w kategorii saksofon barytonowy w rankingu pisma „Down Beat”. Już w szkole średniej uznał, że jazz jest najlepszym sposobem wypowiedzi artystycznej, wtedy też zaczął okazjonalnie współpracować z określanymi dziś jako legendy jazzu muzykami, takim jak Chet Baker, Lee Konitz, czy Jimmy Knepper.

Od początku lat 80. grał z wieloma artystami tej miary jak: Toshiko Akiyoshi - Lew Tabackin, Louie Bellson, George Coleman, Benny Green, Lionel Hampton, Tom Harrell, Gene Harris, Joe Henderson, Freddie Hubbard, Kevin Mahogany i Clark Terry.

Obecnie występuje z: Vanguard Jazz Orchestra, The Joe Lovano Nonet, The Dave Holland Octet, The George Coleman Octet, The Dizzy Gillespie All Star Big Band oraz The Tom Harrell Octet, a także w swoich własnych projektach, z których najsłynniejszy jest Three Baritone Saxophone Band, (Ronnie Cuber i Howard Johnson). Inspiracją dla twórczości Gary’ego Smulyana są barytoniści: Harry Carney i Pepper Adams, a jego muzyka jest intrygującą syntezą oddającą wielkość obu mistrzów.

******

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie oraz poprzez stronę internetowa filharmonii http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/

Z D J Ę C I A
logo FWM
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl