Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-12-09 17:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Sputnik nadlatuje nad Olsztyn

Olsztyn24

Największy na świecie coroczny Festiwal kina rosyjskiego, który odbywa się w Warszawie, a także w kilkudziesięciu największych miastach Polski (m.in. Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu) dotarł do Olsztyna. Dzisiaj (9.12) o 20.00 w Kinie Studyjnym Awangarda 2 pierwszy pokaz nagrodzonej podczas festiwalu produkcji.

Festiwal „Sputnik nad Polską” krzewi kulturę rosyjską w Polsce. Stanowi doskonałą możliwość do przełamywania różnic i obalania stereotypów dzielących Polaków i Rosjan. Jest to projekt niekomercyjny, dający polskiej widowni niepowtarzalną okazję, aby zapoznać się z wartościowymi produkcjami, które nie są dystrybuowane w naszych kinach.

W tym roku w Awangardzie po raz pierwszy pokazane zostaną wszystkie najlepsze filmy, które znalazły się w Konkursie Głównym oraz te nagrodzone: „Uczeń”, „Inside”, „Zoologia”.

Po długim czasie zapomnienia rosyjskiej kinematografii, polska publiczność ma okazję zapoznać się z twórczością najwybitniejszych artystów zza wschodniej granicy. W tym roku, podczas 10 Sputnika nad Olsztynem można będzie zobaczyć filmy pokazujące współczesną Rosję i problemy jakie obecnie przeżywa. Zarówno polityczne ale i też obyczajowe, kulturowe i moralne.
R E K L A M A
banner
******
Program 10. Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK 2016'
SPUTNIK NAD OLSZTYNEM
9-16.12.2016


9.12 (pt.)  godz. 20.00  „Zoologia”

Reżyseria: Iwan I. Twierdowskij
Scenariusz: Iwan I. Twierdowskij
Muzyka: Piotr Czajkowski
Zdjęcia: Aleks Mikeladze
Produkcja: Rosja/Niemcy/Francja
Gatunek: Dramat
Rok: 2016
Czas: 88 min.
Obsada: Natalia Pawlenkowa, Dmitrij Groszew, Irina Czipiżenko, Masza Tokariewa, Aleksandr Gorczilin, Nina Swiridowa, Władimir Siergiejew, Walentina Popowa, Ludmiła Szestakowa, Julia Pimkina

Nagrody:
2016 - Nagroda za najlepszą rolę kobiecą (Natalia Pawlenkowa) na 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr”, Soczi
2016 - Nagroda Izby Krytyków i Znawców Filmowych (Iwan I. Twierdowskij) na 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr”, Soczi

Natasza mieszka wraz z matką w niewielkim nadmorskim mieście. Jej życie jest nudne i monotonne. Natasza pracuje w zoo, gdzie już od dawna jest obiektem drwin i plotek. Niespodziewanie jednak przechodzi dziwną metamorfozę – pewnego dnia wyrasta jej ogon. Początkowo jest zmieszana pojawieniem się tak dziwnego atrybutu, ale z czasem jednak przyzwyczaja się do niego i stara się go nawet wykorzystać, aby odnaleźć samą siebie i zacząć żyć pełną piersią.

10.12 (sob.)  godz. 20.00 „Uczeń”

Reżyseria: Kiriłł Sieriebriennikow
Scenariusz: Kiriłł Sieriebriennikow, Marius von Mayenburg
Muzyka: Ilja Diemuckij
Zdjęcia: Władisław Opielianc
Gatunek: Dramat
Rok: 2016
Czas: 118 min.

Obsada: Wiktoria Isakowa, Piotr Skworcow, Aleksandr Gorczilin, Julia Aug, Aleksandra Riewienko, Anton Wasiliew, Nikołaj Roszczin, Swietłana Bragarnik, Irina Rudnickaja, Marina Kleszczewa.

Nagrody:
2016 - Nagroda im. François Chalais’go na 68. MFF w Cannes   

Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Światem zawładnęły moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater, nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe'a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.

11.12 (niedz.) godz. 20.00 „Znalezisko”

Reżyseria: Wiktor Diemient
Scenariusz: Wiktor Diemient
Muzyka: Panu Aaltio
Zdjęcia: Andriej Najdienow
Gatunek: Dramat
Rok: 2014
Czas: 98 min.

Obsada: Aleksiej Guskow, Nadieżda Markina, Anastasija Szebieliowa, Walerij Smirnow, Maria Sokowa, Jegor Charłamow

Starszy inspektor Nadzoru Rybołówstwa Trofim Rusanow, uważający siebie samego za „przedstawiciela prawa”, a resztę ludzi za „łajdaków i złodziei”, z woli przypadku trafia w sam środek tajgi, dziesiątki kilometrów od terenów zamieszkałych przez ludzi. Przyjdzie mu więc stanąć twarzą w twarz z surową przyrodą. Historia ta zupełnie zmieni jego sposób postrzegania świata.

12.12 (pn.) godz. 20.00 „Dotyk wiatru”
Reżyseria: Olga Wieremiejewa, Jelena Demidowa (część dokumentalna)
Scenariusz: Olga Wieremiejewa
Muzyka: Andrzej Pietras
Zdjęcia: Siergiej Maksimow, Jelena Demidowa (część dokumentalna)
Gatunek: Dramat
Rok: 2016
Czas: 77 min

Obsada: Julia Aug, Eduard Żagbajew

Nagrody:
2016 - Wyróżnienie (Julia Aug) na 24. Festiwalu Kina Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu

„Dotyk wiatru” to produkcja łącząca w sobie cechy filmu fabularnego oraz dokumentu. Zdjęcia były kręcone w Buriacji, centrum rosyjskiego buddyzmu. W części fabularnej moskiewska aktorka Julia wyrusza na zdjęcia filmowe do dalekiej Buriacji. Chce tam odnaleźć mężczyznę, którego kiedyś kochała. Julia jest nieuleczalnie chora i nie wierzy już w cuda, ale w Buriacji otrzymuje jeszcze jedną szansę od losu. Równolegle opowiadana jest prawdziwa historia aktorki Julii Aug, która podczas swojej pierwszej wizyty w Buriacji spotkała tam swojego filmowego partnera, aktora Eduarda Żagbajewa. W czasie swej podróży kobieta trafia do Iwołgińskiego Dacanu, gdzie staje twarzą w twarz z legendą buddyjskiego Lamy Chambo Lamy Itigełowa, buddyjskim mnichem , który przewrócił do góry nogami i obalił wszystkie teorie naukowe o życiu i śmierci. Odwiedza także praktykującego lamę astrologa, żeby dowiedzieć się, co czeka ją w przyszłości.


13.12 (wt.) godz. 20.00 „Ochrona”
Reżyseria: Aleksandr Proszkin
Scenariusz: Jurij Arabow, Aleksandr Proszkin
Muzyka: Jurij Potiejenko
Zdjęcia: Dmitrij Miszyn
Gatunek: Komediodramat
Rok: 2015
Czas: 116 min.

Obsada: Maria Korowina, Wiktor Suchorukow, Anton Szagin, Irina Wiłkowa-Pierwomaj, Aleksiej Kortniew

Zagubione gdzieś na olbrzymim terytorium Rosji miasteczko, które powstało przy hucie stali . W ochronie huty, razem ze swoimi przyjaciółkami, pracuje główna bohaterka – rudowłosa Kławdia Głotowa. Pewnej nocy czujna Kławdia demaskuje złodzieja żeliwnych tygli. Podczas próby zatrzymania, Kławdia traci przytomność i wpada w objęcia przestępcy. Wystraszony złodziej cuci dziewczynę, po czym ucieka z ukradzionym metalem. Dla Kławdii to spotkanie okaże się fatalne w skutkach.

14.12 (śr.) godz. 20.00 „Insight”
Reżyseria: Aleksandr Kott
Scenariusz: Aleksandr Kott
Zdjęcia: Piotr Duchowskij
Gatunek: Dramat
Rok: 2015
Czas: 90 min.

Obsada: Aleksandr Jacenko, Agrippina Stiekłowa, Andriej Bilżo, Filipp Awdiejew, Michaił Czierkasow

Nagrody:
2016 - Nagroda Rosyjskiej Akademii Filmowej „Nika” za najlepszą rolę męską (Aleksandr Jacenko)
2016 - Nagroda dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmów Centralnej i Wschodniej Europy „GoEast” w Wiesbaden, Niemcy
2015 - Nagroda im. François Chalais’go za najlepszy scenariusz na Festiwalu Kina Rosyjskiego w Honfleur, Francja
2015 - Nagroda Specjalna im. dramaturga Walerija Frida na MFF „Stalker” w Moskwie

Bohater filmu Pawieł Zujew traci wzrok i jest zmuszony zacząć wszystko od zera. Zmuszony jest porzucić swoje dotychczasowe życie, w nowym zaś spotyka niezwykłą kobietę, która jest zdolna zobaczyć więcej niż inni ludzie. Kobieta nosi symboliczne imię Nadieżda (z rosyjskiego „nadzieja”), pracuje w miejscowym szpitalu. Nadieżda pomoże Zujewowi odszukać nowe siły i ponownie odnaleźć się w rzeczywistości. Tak oto tych dwoje ludzi o jednakowo silnych charakterach przeżyje być może najlepsze dni swojego życia.


15.12 (czw.) godz. 20.00 „Światła wielkiej wsi”
Reżyseria: Ilja Uczitiel
Scenariusz: Konstantin Czielidze
Muzyka: Murat Kabardokow
Zdjęcia: Aliszer Chamidchodżajew
Gatunek: Komedia
Rok: 2016
Czas: 81 min.

Obsada: Dmitrij Diużew, Kiriłł Frołow, Anastasija Mytrażyk, Maksim Jemielianow, Jurij Bykow, Wasilij Kortukow, Tagir Rachimow, Karen Martirosian, Kiriłł Połuchin, Anna Workujewa

20-letni Fiedia pracuje jako operator w prowincjonalnym kinie „Ojczyzna”. Mężczyzna na próżno stara się przyciągnąć widzów do starego kinoteatru. Kiedy miejscowe władze postanawiają przerobić „Ojczyznę” na sklep, zostaje mu tylko jedno wyjście – samemu nakręcić film, który odniesie sukces i w ten sposób pozwoli uratować kino! Co zrobić, by film okazał się kasowym hitem? Trzeba, oczywiście, zaangażować do niego gwiazdę! Trudne czasy wymagają od nas trudnych decyzji, dlatego Wania wraz z przyjaciółmi postanawia uprowadzić słynnego aktora z przejeżdżającego przez ich miasteczko pociągu.


16.12 (pt.) godz. 20.00  „O miłości”
Reżyseria: Anna Melikian
Scenariusz: Andriej Migaczow, Anna Melikian, Wład Małachow
Muzyka: Dmitrij Jemieljanow
Zdjęcia: Fiodor Lass
Gatunek: Komedia
Rok: 2015
Czas: 115 min.

Obsada: Renata Litwinowa, Michaił Jefriemow, Maria Szałajewa, Wasilij Raksza, Julia Snigir, Władimir Maszkow, Aleksiej Filimonow, Jewgienij Cyganow, Aleksandra Borticz, Maria Daniluk

Nagrody:
2015 - Nagroda Główna na 26. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
2015 - Nagroda Jury Dystrybutorów Filmowych na 26. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi

„Czym jest miłość?” – to pytanie, na które starają się odpowiedzieć bohaterowie filmu. Film składa się z szeregu przeplatających się ze sobą historii. Jest to kalejdoskop krótkich, zupełnie niepodobnych do siebie opowieści, w których główne role odgrywają różne postacie. Tak oto poznajemy młodej pary zafascynowanej anime i ukrywających swoją prawdziwą tożsamość pod przebraniami bohaterów tych japońskich animacji, sekretarki, której szef składa niemoralną propozycję, Japonki, która przyjechała do Moskwy z nadzieją, że to w Rosji spotka prawdziwą miłość, artysty grafficiarza poszukującego ideału piękna i kobiety, którą były mąż zatrudnia do dość nietypowego zadania.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl