Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-12-26 16:24 | Rozmiar tekstu: A A A

Żywe szopki atrakcją w Dywitach i Dobrym Mieście

Olsztyn24
Żywa Szopka w Dywitach | Więcej zdjęć »
Mieszkańcom Powiatu Olsztyńskiego, a w szczególności Dywit i Dobrego Miasta, na Święta Bożego Narodzenia przygotowano wyjątkową atrakcję. W wymienionych miejscowościach po raz kolejny urządzono żywe szopki, a w nich stajenki ze zwierzętami, które można uznać za egzotyczne.

W ustawionej w pobliżu Stodoły w Dywitach szopce, obok symbolicznego żłóbka z Jezusem, znalazły się owce św. Jakuba z gospodarstwa Bogumiły i Piotra Brewków z Bukwałdu. Nowożytną kolebką owiec św. Jakuba jest Wielka Brytania, gdzie owce te upiększają parki i ogrody. Warmińskie stado istnieje od 2008 roku. Owce przybyły na Warmię, do Bukwałdu, z Niemiec.

Ozdobna owca Świętego Jakuba ma niespotykane pstrokate umaszczenie, łysinę na kości czołowej, a co najciekawsze - może mieć cztery rogi! U samców rogi te mogą mieć do 40 cm długości, mogą być zarówno proste, jak i zakręcone w różnych kierunkach.
R E K L A M A
banner
Nazwa rasy wywodzi się od św. Jakuba, syna Izaaka, który za wieloletnią pracę przy trzodzie swojego teścia zażądał wyłącznie tych owiec, które urodzą się łaciate. Teść zgodził się na taki warunek. Wtedy św. Jakub, który prowadził hodowlę, tak dobierał zwierzęta do rozpłodu, że po pewnym czasie całe stado owiec było umaszczone srokato. Wtedy św. Jakub przejął stado w całości.

Żywa szopka w Dywitach będzie stała do 31 grudnia. Potem owieczki pojawią się w szopce 6 stycznia, na Trzech Króli i II Dywickie Kolędowanie przy Szopce.

Żywą szopkę w Dobrym Mieście można było oglądać od wigilii, przez trzy dni. Podobnie jak w ubiegłym roku, stajenkę usytuowano w scenerii Baszty Bocianiej i zabytkowych kamienic Skansenu Miejskiego, na Przedmurzu przy ul. Sowińskiego. W szopce ustawiono figury Świętej Rodziny, otoczone żywymi zwierzętami: owcami kameruńskimi, kozami burskimi, lamą i osiołkiem.

Zarówno w Dywitach, jak i w Dobrym Mieście było sporo chętnych do obejrzenia szopek.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Żywa szopka w Dobrym Mieście 2016

»

26-12-2016

image
Żywa Szopka w Dywitach 2016

»

26-12-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl