Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-12-29 18:48 | Rozmiar tekstu: A A A

UWM termomodernizuje swoje budynki

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Starej Kotłowni ws. termomodernizacji | Więcej zdjęć »
Blisko dwa miliony złotych rocznie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaoszczędzi na termomodernizacji kilku budynków uniwersyteckich. O efektach już zakończonych, a także zmierzających do finału prac termomodernizacyjnych mówił dzisiaj (29.12) w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia Tomasz Szczyglewski - zastępca kanclerza uczelni ds. inwestycji i spraw technicznych.

Olsztyński uniwersytet zakończył ostatnio projekt zatytułowany „Kompleksowa termomodernizacja budynku dydaktyczno-administracyjnego przy pl. Łódzkim 3 Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie”. Na ukończeniu jest także realizacja drugiego projektu z zakresu termomodernizacji pod hasłem „Kompleksowa termomodernizacja 4 budynków dydaktyczno-administracyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie”. Szacuje się, że wykonane kosztem nieco ponad 18 mln złotych inwestycje dadzą uniwersytetowi prawie dwumilionowe oszczędności rocznie w wydatkach na zakup energii elektrycznej i cieplnej do zmodernizowanych budynków.

- Dlaczego robimy termomodernizację? Po to żeby oszczędzać! - stwierdził kanclerz Szczyglewski. - Ale też po to, żeby zmienić wygląd budynków, które do tej pory nie zachwycały estetyką. Nie do przecenienia jest również zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska dwutlenkiem węgla, które w naszym przypadku trzeba mierzyć w megatonach.
R E K L A M A
banner
W budynku przy Placu Łódzkim 3, mieszczącym Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ocieplono prawie 4 tys. m2 ścian zewnętrznych, wymieniono prawie 500 szt. okien i drzwi, zmodernizowano instalacje centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody, wymieniono 290 grzejników c.o. oraz 1215 punktów oświetleniowych.

- Sprawa nie była prosta, bo chociaż budynek jest z lat 70. ubiegłego wieku, to leży na terenie campusu uniwersyteckiego, który objęty jest ochroną konserwatora zabytków - tłumaczył Tomasz Szczyglewski. - Poza tym budynek na czas modernizacji nie był wyłączony z użytkowania. Ale udało się. Do tej pory za energię dostarczaną do tego budynku płaciliśmy rocznie 427 tys. zł, teraz wiele wskazuje, że będzie to kwota 165 tysięcy. A więc ogromna oszczędność.

Modernizacja budunku dydaktycznego przy Pl. Łódzkim 3 kosztowała 2,78 mln zł. Z własnych środków uniwersytet wyłożył 556 tys. złotych. Reszta kosztów w wysokości nieco ponad 2,22 mln zł została pokryta z funduszy norweskich i funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jeszcze większe wydatki, ale też spodziewane oszczędności związane są z realizacją drugiego z ww. projektów. W jego ramach termomodernizacji podawane są budynki Rektoratu UWM (Oczapowskiego 2 i 4), Wydziału Nauk o Żywności (Pl. Cieszyński 1), tzw. starej zootechniki (Oczapowskiego 5) oraz budynek Wydziału Sztuk Pięknych (Szrajbera 11). Termomodernizacja tych budynków ma ostatecznie kosztować 15,4 mln złotych, z czego uniwersytet zapłaci 3,4 mln złotych z własnych pieniędzy, a prawie 12 mln złotych pochodzić będzie z funduszy norweskich i funduszy EOG. Oszczędności w wydatkach na zakup energii cieplnej i elektrycznej przekroczą 1,5 mln złotych rocznie.

Łączny koszt termomodernizacji wymienionych wyżej pięciu obiektów wyniesie niespełna 18,2 mln złotych. Uniwersytet włoży to przedsięwzięcie prawie 4 mln złotych, reszta (14,2 mln zł.) pokryje dotacja z funduszy norweskich i funduszy EOG. Specjaliści obliczyli, że na skutek przeprowadzonych inwestycji roczne zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną zmniejszy się o 56%, emisja co2 do atmosfery zmniejszy się o 46%, a koszty zakupu energii zmniejszą się o 56,6%.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa w UWM ws. termomodernizacji budynków

29-12-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl