Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d./ inf.pras. | 2017-01-30 15:24 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejne miasta sięgają po pieniądze z RPO dla Cittaslow

Olsztyn24
Podpisanie umów w Urzędzie Marszałkowskim | Więcej zdjęć »
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał dzisiaj (30.01) wstępne umowy na dofinansowanie inwestycji z pieniędzy zarezerwowanych dla miast należących do sieci Cittaslow. Tym razem wsparcie otrzymają: Barczewo, Górowo Iławeckie, Olsztynek, Nidzica i Biskupiec.

Przedstawiciele samorządów podpisali w Urzędzie Marszałkowskim dokumenty na realizację 20. projektów o łącznej wartości niemal 73 mln zł, z czego dofinansowanie to 62 mln zł. Są to ostatnie z 50. zaplanowanych inwestycji współfinansowanych z Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Miast Cittaslow. Tym samym środki z RPO WiM 2014-20 przeznaczone na rewitalizację miast należących do sieci zostaną w pełni zaangażowane.

Markę Cittaslow, obok Krainy Wielkich Jezior, Krainy Kanału Elbląskiego oraz najbardziej znanych szlaków kulturowych, widzimy w przyszłości jako jedno z kół zamachowych naszej regionalnej turystyki – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Lokalne samorządy wykorzystują szanse płynące z przynależności do sieci i za europejskie środki realizują wizje rozwoju swoich miejscowości.

Najwięcej, bo 5 umów wstępnych podpisali przedstawiciele gminy Nidzica. Za 17,6 mln zł uporządkowane zostaną tereny nad jeziorkiem miejskim i w centrum miasta, zabytkowe piwnice ratusza zostaną dostosowane do funkcji szkoleniowych i społecznych, a nidzicki zamek czeka remont. Dofinansowanie unijne wyniesie łącznie 15 mln zł.
R E K L A M A
banner
Dzięki tym pieniądzom Nidzica zmieni się nie do poznania i wkroczy w XXI wiek – mówi burmistrz miasta Jacek Kosmala. – Jeśli dodać projekty, na które już podpisaliśmy umowy, m.in. remont głównych ulic w Nidzicy, okaże się, że takich pieniędzy nie inwestowano tu od wojny. Gdy skończymy, mieszkanie w Nidzicy to będzie zupełnie inne doświadczenie.

W Biskupcu powstaną Centrum Edukacyjne, Centrum Zawodowe i Centrum Aktywizacji Ruchowej. Miasto zainwestuje również w poprawę oferty kulturalnej i rekreacyjnej. Łącznie 4 projekty kosztować będą 21,7 mln zł. Europejski wkład to 18,4 mln zł.

To historyczny moment i niespotykane dotąd środki na rewitalizację – stwierdza burmistrz miejscowości Kamil Kozłowski.

Górowo Iławeckie doczeka się nowego parku przy Stawie Garncarskim, Plac Ratuszowy zostanie na nowo zagospodarowany, a w piwnicach ratusza powstanie Klub Integracji Społecznej. W dolinie rzeki Młynówki zostanie utworzony nowy szlak turystyczny, a Ośrodek Kultury przejdzie remont. Wartość 5. projektów wynosi 10,8 mln zł, w tym 9,2 mln stanowi dofinansowanie.

Dopięcie formalności dla wszystkich 14. miast uprawnionych do korzystania z unijnego wsparcia było bardzo żmudną pracą – zdradził burmistrz Jacek Kostka, prezes Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow” – Dziękuję zarządowi województwa i pozostałym uczestniczącym w procesie negocjacji stronom za cierpliwość. Teraz zabieramy się za realizację projektów.

Olsztynek również przygotował 4 projekty na łączną wartość 11 mln zł. Samorządowcy planują przywrócenie dawnego blasku plaży miejskiej nad Jeziorem Jemiołowskim, a także utworzenie punktu widokowego w zabytkowej wieży ciśnień. W kinie Grunwald powstanie Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej. Wygospodarowane zostanie pomieszczenie do podawania szczepionek. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 9 mln zł.

Olsztynek ma już za sobą szereg inwestycji, które były dobrze przyjęte przez mieszkańców – mówi burmistrz Artur Wrochna. – Kolejne projekty mają służyć w dużej mierze tym, którzy doświadczają różnych życiowych trudności.

Centrum Aktywizacji oraz Centrum Wielu Kultur powstaną w Barczewie. Zagospodarowane zostaną również brzegi rzeki Pisy. Łącznie 3 projekty pochłoną 11,9 mln zł, w tym dofinansowanie stanowi 10 mln.

Do niedawna w Barczewie mieliśmy dwa zakłady karne i cztery kościoły – mówi burmistrz Lech Nitkowski. – Dziś mamy zrewitalizowaną starówkę z niepowtarzalną wieżą ratuszową, zadbaliśmy o dziedzictwo Feliksa Nowowiejskiego w naszym mieście. Brakowało sal do szkoleń i warsztatów, Pisa mogłaby stać się ozdobą Barczewa. I tak się teraz stanie, na to się dzisiaj umawiamy.

Unijne pieniądze mają pomóc w wykorzystaniu atutów każdej miejscowości i przystosowaniu przestrzeni publicznej do nowoczesnej działalności turystycznej, kulturalnej i społecznej, a zwłaszcza do aktywizacji mieszkańców.

Do polskiej sieci Cittaslow należy 26 miasteczek, z czego 20 to ośrodki z województwa warmińsko-mazurskiego. 14 miast zostało objętych Ponadlokalnym Program Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow, na który zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 łącznie 51,1 mln euro. Poza dzisiejszymi beneficjentami do tej grupy należą jeszcze: Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Pasym, Reszel i Ryn.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl