Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d./ inf.pras. | 2017-01-30 15:24 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejne miasta sięgają po pieniądze z RPO dla Cittaslow

Olsztyn24
Podpisanie umów w Urzędzie Marszałkowskim | Więcej zdjęć »
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał dzisiaj (30.01) wstępne umowy na dofinansowanie inwestycji z pieniędzy zarezerwowanych dla miast należących do sieci Cittaslow. Tym razem wsparcie otrzymają: Barczewo, Górowo Iławeckie, Olsztynek, Nidzica i Biskupiec.

Przedstawiciele samorządów podpisali w Urzędzie Marszałkowskim dokumenty na realizację 20. projektów o łącznej wartości niemal 73 mln zł, z czego dofinansowanie to 62 mln zł. Są to ostatnie z 50. zaplanowanych inwestycji współfinansowanych z Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Miast Cittaslow. Tym samym środki z RPO WiM 2014-20 przeznaczone na rewitalizację miast należących do sieci zostaną w pełni zaangażowane.

Markę Cittaslow, obok Krainy Wielkich Jezior, Krainy Kanału Elbląskiego oraz najbardziej znanych szlaków kulturowych, widzimy w przyszłości jako jedno z kół zamachowych naszej regionalnej turystyki – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Lokalne samorządy wykorzystują szanse płynące z przynależności do sieci i za europejskie środki realizują wizje rozwoju swoich miejscowości.

Najwięcej, bo 5 umów wstępnych podpisali przedstawiciele gminy Nidzica. Za 17,6 mln zł uporządkowane zostaną tereny nad jeziorkiem miejskim i w centrum miasta, zabytkowe piwnice ratusza zostaną dostosowane do funkcji szkoleniowych i społecznych, a nidzicki zamek czeka remont. Dofinansowanie unijne wyniesie łącznie 15 mln zł.
R E K L A M A
banner
Dzięki tym pieniądzom Nidzica zmieni się nie do poznania i wkroczy w XXI wiek – mówi burmistrz miasta Jacek Kosmala. – Jeśli dodać projekty, na które już podpisaliśmy umowy, m.in. remont głównych ulic w Nidzicy, okaże się, że takich pieniędzy nie inwestowano tu od wojny. Gdy skończymy, mieszkanie w Nidzicy to będzie zupełnie inne doświadczenie.

W Biskupcu powstaną Centrum Edukacyjne, Centrum Zawodowe i Centrum Aktywizacji Ruchowej. Miasto zainwestuje również w poprawę oferty kulturalnej i rekreacyjnej. Łącznie 4 projekty kosztować będą 21,7 mln zł. Europejski wkład to 18,4 mln zł.

To historyczny moment i niespotykane dotąd środki na rewitalizację – stwierdza burmistrz miejscowości Kamil Kozłowski.

Górowo Iławeckie doczeka się nowego parku przy Stawie Garncarskim, Plac Ratuszowy zostanie na nowo zagospodarowany, a w piwnicach ratusza powstanie Klub Integracji Społecznej. W dolinie rzeki Młynówki zostanie utworzony nowy szlak turystyczny, a Ośrodek Kultury przejdzie remont. Wartość 5. projektów wynosi 10,8 mln zł, w tym 9,2 mln stanowi dofinansowanie.

Dopięcie formalności dla wszystkich 14. miast uprawnionych do korzystania z unijnego wsparcia było bardzo żmudną pracą – zdradził burmistrz Jacek Kostka, prezes Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow” – Dziękuję zarządowi województwa i pozostałym uczestniczącym w procesie negocjacji stronom za cierpliwość. Teraz zabieramy się za realizację projektów.

Olsztynek również przygotował 4 projekty na łączną wartość 11 mln zł. Samorządowcy planują przywrócenie dawnego blasku plaży miejskiej nad Jeziorem Jemiołowskim, a także utworzenie punktu widokowego w zabytkowej wieży ciśnień. W kinie Grunwald powstanie Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej. Wygospodarowane zostanie pomieszczenie do podawania szczepionek. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 9 mln zł.

Olsztynek ma już za sobą szereg inwestycji, które były dobrze przyjęte przez mieszkańców – mówi burmistrz Artur Wrochna. – Kolejne projekty mają służyć w dużej mierze tym, którzy doświadczają różnych życiowych trudności.

Centrum Aktywizacji oraz Centrum Wielu Kultur powstaną w Barczewie. Zagospodarowane zostaną również brzegi rzeki Pisy. Łącznie 3 projekty pochłoną 11,9 mln zł, w tym dofinansowanie stanowi 10 mln.

Do niedawna w Barczewie mieliśmy dwa zakłady karne i cztery kościoły – mówi burmistrz Lech Nitkowski. – Dziś mamy zrewitalizowaną starówkę z niepowtarzalną wieżą ratuszową, zadbaliśmy o dziedzictwo Feliksa Nowowiejskiego w naszym mieście. Brakowało sal do szkoleń i warsztatów, Pisa mogłaby stać się ozdobą Barczewa. I tak się teraz stanie, na to się dzisiaj umawiamy.

Unijne pieniądze mają pomóc w wykorzystaniu atutów każdej miejscowości i przystosowaniu przestrzeni publicznej do nowoczesnej działalności turystycznej, kulturalnej i społecznej, a zwłaszcza do aktywizacji mieszkańców.

Do polskiej sieci Cittaslow należy 26 miasteczek, z czego 20 to ośrodki z województwa warmińsko-mazurskiego. 14 miast zostało objętych Ponadlokalnym Program Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow, na który zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 łącznie 51,1 mln euro. Poza dzisiejszymi beneficjentami do tej grupy należą jeszcze: Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Pasym, Reszel i Ryn.

Z D J Ę C I A
Komentarze [3]
~sławko kow / 2017-02-03 15:49
To pracownica urzędu marszałkowskiego
~tokyo / 2017-01-31 00:13
Ta kobieta w czerwonym szalu i dekolcie jak Rów Mariański powinna zapisac się na lekcje dobrego stylu i etykiety. Trudno o większy obciach. Napiszcie na forum kim ona jest???
~mieszkaniec / 2017-01-30 22:42
Czy nawet przy takiej bzdetnej okazji muszą być obecni aż trzej przedstawiciele zarządu województwa??? Lans? Gołym okiem widać, że oni nic nie robią. Gdyby pracowali (PRACOWALI) nie mieliby czasu całymi bandami bywać na każdej gali, koncercie, konferencji prasowej itd. Do roboty towarzysze z PSL i PO.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl