Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
UG Dywity | 2017-01-31 19:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Organizacje z Gminy Dywity liczą na 1% podatku

Olsztyn24
Strażacy ze środków z 1% organizują szkolenia i spotkania dla młodzieży promujące bezpieczeństwo | Więcej zdjęć »
Stypendia dla zdolnej młodzieży, rehabilitacja dzikich ptaków, działalność edukacyjna, czy rozwój lokalnych społeczności – to przykładowe działania, jakie chcą realizować za środki pozyskane z 1% podatku organizacje pożytku publicznego z Gminy Dywity. Warto je wesprzeć!

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym roku na liście organizacji pożytku publicznego (OPP), którym można przekazywać swój 1% podatku za 2016 rok, znalazło się sześć fundacji i stowarzyszeń z Gminy Dywity. Do tej listy należy także dodać cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy (Brąswałd, Kieźliny, Spręcowo i Tuławki), które też można wesprzeć.

- Warto wspomagać lokalne organizacje, bo przekazane w ten sposób środki finansowe będą wspierać lokalne inicjatywy takie, jak stypendia dla zdolnej młodzieży, poprawa bezpieczeństwa, czy poszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej – uważa Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.
R E K L A M A
banner
Potwierdza to Katarzyna Sternicka-Moritz, prezes Fundacji „Prymus” z Bukwałdu.

- W naszym przypadku wpływy z 1% są przekazywane na stypendia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Dywity oraz promocję i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego – mówi Katarzyna Sternicka-Moritz.

Warto podkreślić, że na liście „Prymusów” – zdolnych stypendystów z Gminy Dywity jest już 96 uczniów, którzy otrzymali łączne wsparcie w wysokości ponad 200 tys. zł! Część z nich już pracuje w renomowanych firmach, część studiuje na dobrych uczelniach. Stypendia ufundowane m.in. z 1 procenta podatku przeznaczyli na rozwijanie swoich talentów i umiejętności.

Skuteczni w promowaniu idei 1% i jego pozyskiwaniu są też strażacy ochotnicy  z Kieźlin, Spręcowa, Brąswałdu i Tuławek.

- Co roku otrzymujemy kilka tysięcy złotych, które przeznaczamy na zakup sprzętu, szkolenia, czy organizacje festynów, na których promujemy bezpieczeństwo – mówi Krzysztof Kulas, wiceprezes Zarządu Gminnego OSP Gminy Dywity. – Środki te służą nam również jako wkład własny do większych projektów.       

Do wspierania 1 procentem podatku lokalnych organizacji zachęca też Ewa Rumińska, prezes Fundacji „Albatros” z Bukwałdu, która prowadzi Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Ptaków.

- To dla nas znacząca pomoc, która stanowi około 10 proc. całego przychodu naszej Fundacji – mówi Ewa Rumińska. – Dzięki tym pieniądzom możemy normalnie funkcjonować, składać wnioski na większe granty i leczyć chore oraz ranne ptaki.

A tych jest z roku na rok coraz więcej. W tej chwili w Ośrodku w Bukwałdzie przebywa 130 ptaków.

- Do tego trzeba doliczyć pięć jeży i wydrę – mówi Ewa Rumińska. – W samym styczniu przybyło nam około 30 ptaków, głównie łabędzi i gołębi, ale są też i myszołowy, mewy, sowa i czyżyk.

Pomoc dla OPP jest prosta. Podczas rozliczania z fiskusem w deklaracji podatkowej PIT należy wpisać numer KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl