Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-02-04 20:21 | Rozmiar tekstu: A A A
VII Zimowa Rejza na Zamek w Nidzicy

W Nidzicy bawili się pasjonaci średniowiecznej historii

Olsztyn24
VII Zimowa Rejza na Zamek w Nidzicy | Więcej zdjęć »
Wczoraj na Polach Grunwaldu, dzisiaj (4.02) na zamku w Nidzicy bawili się pasjonaci średniowiecznej historii. Okazją do spotkania była zorganizowana po raz siódmy przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej”, wzorowana na średniowiecznych wyprawach łupieskich, impreza pod hasłem „Zimowa Rejza na Pola Grunwaldu i Zamek w Nidzicy”. Rejza była pierwszą w tym roku imprezą plenerową z bogatego kalendarza imprez przygotowanych przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

- Pierwsze kroki zawsze są bardzo trudne, ale jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z wczorajszej, jak i dzisiejszej imprezy. Otwarcie kalendarza naszych imprez uważam więc za udane - powiedział nam Szymon Drej - dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, pod koniec imprezy w Nidzicy. - Wydarzenie w Nidzicy było bardzo atrakcyjne dla miłośników średniowiecza, bo uczestnicy mogli przede wszystkim obserwować prawdziwe walki rycerskie i turniej łuczniczy. Co prawda temperatura odczuwalna była bardzo niska, ale dlatego łucznicy i rycerze żwawiej walczyli, żeby się rozgrzać. Atmosfera była więc gorąca.

Dyrektor Drej przypomniał też genezę średniowiecznych rejz, czyli zbrojnych wypadów rycerstwa o charakterze łupieżczym, ale także pomysłu na Zimowe Rejzy na Pola Grunwaldu i Zamek w Nidzicy.
R E K L A M A
banner
- W średniowieczu nie było telewizji, nie było Internetu. Rycerstwo musiało się czymś zająć, żeby przez zimę utrzymać formę, żeby za bardzo nie przytyć. Stąd pomysł na zimowe rejzy, ale też nasz pomysł na organizację współczesnego, jedynego w Polsce zimowego turnieju rycerskiego na świeżym powietrzu, który w ramach naszych rejz odbywa się na dziedzińcu nidzickiego zamku od siedmiu lat - wyjaśnił dyrektor Drej.

Dzisiaj na dziedzińcu zamku w Nidzicy walczyli rycerze z Pomorza, Działdowa, Olsztynka i Nidzicy. Zbrojni rywalizowali indywidualnie w walkach na miecz i tarczę, a grupowo - w tzw. bohurtach. Dzisiaj wśród walczących w szrankach nie było kobiet, co nie oznacza jednak, że panie nie wkraczają na ten teren wcześniej zastrzeżony dla mężczyzn. Natomiast wśród uczestników turnieju łuczniczego panie przeważały.

- Łucznictwo jest tą formą średniowiecznego sportu, w której panie bardzo dobrze się realizują, dzielnie rywalizując z mężczyznami, chociaż zdarzają się panie, które walczą w walkach typowo rycerskich - powiedział Szymon Drej.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że na nidzickim zamku można było dzisiaj nabyć elementy średniowiecznych strojów i uzbrojenia rycerskiego. Można też było posilić się jedzeniem przygotowanym według dawnych receptur, m.in. pęcakiem, plackami ziemniaczanymi, czy ziemniakami pieczonymi w mundurkach. Imprezę podsumował pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Grupy Artystycznej Signum.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
VII Zimowa Rejza na Zamek w Nidzicy

»

04-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl