Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-02-07 21:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Projekt planu mobilności MOF Olsztyna zaprezentowany

Olsztyn24
Prezentacja Projektu Planu mobilności MOF Olsztyna w Urzędzie Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Kilkanaście osób przyszło dzisiejszego (7.02) wieczoru do dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza, by poznać projekt Planu mobilności Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Olsztyna na lata 2016-2025. Dokument przygotowała firma doradcza Refunda z Wrocławia, po przeprowadzeniu dwóch etapów konsultacji społecznych w Olsztynie oraz na terenie okalających Olsztyn gmin: Barczewo, Dywity, Purda, Jonkowo, Gietrzwałd i Stawiguda.

Istotą planu jest wskazanie takich rozwiązań w zakresie transportu, które umożliwią mieszkańcom Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna łatwy dostęp do wybranych celów codziennych podróży, ze szczególnym uwzględnieniem dojazdu do pracy i nauki, stref aktywności gospodarczej, produkcyjnej, usługowej i handlowej oraz miejsc rekreacyjno-sportowych. Główną rolę w planie odgrywa komunikacja zbiorowa, ale istotnymi elementami planu są również alternatywne formy transportu takie jak ruch rowerowy i pieszy.

Dotychczas konsultacje planu mobilności prowadzone były w dwóch etapach. I etap prowadzony był w okresie od 10 października do 6 listopada ubiegłego roku. W tym czasie odbyły się trzy spotkania konsultacyjne, a uczestnicy konsultacji wypełnili 520 ankiet i złożyli do planu 434 wnioski. W drugim etapie konsultacji, w okresie od 17 stycznia do 17 lutego br., odbyło się 6 spotkań otwartych.
R E K L A M A
banner
Uczestnicy konsultacji m.in. zwrócili uwagę na to, że w codziennych podróżach najczęściej korzystają z samochodów, bowiem potrzebują szybkiego i komfortowego przemieszczania się, że miasto jest zakorkowane i są problemy z parkowaniem. Zdaniem uczestników konsultacji, trudności w poruszaniu się po mieście wzrosły po wprowadzeniu tramwajów. Mówiono też o słabym skomunikowaniu Olsztyna z ościennymi gminami.

Po przeprowadzeniu konsultacji firma Refunda proponuje miastu i ościennym gminom trzy strategiczne cele w zakresie transportu do realizacji do 2025 roku. Te cele to:

1) podniesienie jakości transportu zbiorowego i komunikacji drogowej poprzez:
a) rozwój transportu publicznego,
b) zintegrowanie transportu,
c) rozwój systemu ITS
d) poprawę stanu dróg,

2) poprawa atrakcyjności przestrzeni oraz bezpieczeństwa poprzez:
a) poprawę warunków dla ruchu niezmotoryzowanego,
b) rozwój infrastruktury rowerowej,

3) promocja i wsparcie racjonalnych wyborów transportowych poprzez działania promocyjne, wydarzenia i warsztaty.

Wśród konkretnych propozycji znalazły się m.in. parkingi przesiadkowe, głównie na obrzeżach miasta, gdzie dojeżdżający do Olsztyna mogliby pozostawić samochód i dalej podróż kontynuować środkami komunikacji miejskiej.

Dzisiejsze spotkanie w Urzędzie Miasta było drugim w cyklu spotkań prezentujących projekt Planu Mobilności MOF Olsztyna. Wczoraj takie spotkanie odbyło się w Stawigudzie, a kolejne odbędą się w: Barczewie (8.02), Dywitach (8.02), Jonkowie (9.02) oraz Gietrzwałdzie (10.02). Jeżeli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności, w maju tego roku Plan Mobilności MOF Olsztyna będzie mógł być przedstawiony do przyjęcia w formie uchwał przez Radę Miasta Olsztyna oraz rady gmin ościennych.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konsultacje społeczne Planu mobilności MOF Olsztyna na lata 2016-2025 (1)

07-02-2017

image galeria
Konsultacje społeczne Planu Mobilności MOF Olsztyna na lata 2016-2025 (2)

07-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl