Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:43 18 kwietnia 2024 Imieniny: Alicji, Bogusławy
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Działalność polityczna
Tadeusz Iwiński | 2017-02-08 19:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Paralele polsko-amerykańskie - protesty w sferze oświaty

Olsztyn24
 

Zaskakujące swą głębokością i zasięgiem zmiany w polityce Stanów Zjednoczonych i Polski po ostatnich wyborach dotyczą rozmaitych dziedzin. Oczywiście dużo czasu musi jeszcze upłynąć, aby ostatecznie okazało się, czy Donald Trump (nota bene jego nazwisko oznacza po angielsku „atut” i brydżyści dobrze wiedzą, iż np. „one no trump” to po prostu „jedno bez atu”), będzie atutem dla USA, na co się na razie nie zanosi, i czy Prawo i Sprawiedliwość będzie realizować to, co ma w nazwie (już po 15 miesiącach są co do tego ogromne wątpliwości).

Ale pamiętając o pięknej niemieckiej maksymie „Alle Gleichnisse hinken” („Wszelkie analogie zawodzą”) wskażę krótko na jeden wspólny obecnie element - niezwykle ważny dla społeczeństw obu tych krajów. Mam na myśli podejście do oświaty, zwłaszcza do planowanych reform. Co do Polski to niemal wszyscy wiedzą o co chodzi. Proponowana reforma szkolna - niezbyt przemyślana i nie przekonsultowana ze środowiskiem oraz samorządowcami - wzbudza wielki opór. Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz ruch „Rodzice przeciwko reformie” sprzeciwiają się szczególnie likwidacji gimnazjów i prawdopodobnie dojdzie wkrótce nad Wisłą do referendum ogólnokrajowego w tej sprawie (co przewiduje art. 125 Konstytucji RP). Uosobieniem tej zmiany jest posłanka Anna Zalewska, minister Edukacji Narodowej, była nauczycielka i wicedyrektor LO z Dolnego Śląska. Ma ona swoje atuty - jako polonistka - mówi gładko i potoczyście. Ale na tym koniec!

Mniej znana jest równie ciekawa jej amerykańska odpowiedniczka - właśnie zatwierdzona w dziwnych okolicznościach przez Senat na stanowisko Sekretarza Edukacji Betsy DeVos. To miliarderka, jedna ze spadkobierczyń fortuny Amway’a, bardzo kontrowersyjnej, istniejącej od 1959 r., korporacji, zajmującej się rozprowadzaniem w nietypowy sposób różnych artykułów w skali całego świata. Tym którzy się tym interesują polecam pasjonujący film Henryka Dederko „Witajcie w życiu”.

Pani DeVos otrzymała tę posadę głównie dlatego, iż wraz z rodziną przekazała na kampanię wyborczą Trumpa nie mniej niż 200 mln dol. W trakcie przesłuchań, co sam oglądałem w telewizji CNN, przyznała to, odpowiadając nieudolnie zwłaszcza na pytania senatora Bernie Sandersa. Nota bene, gdyby to on - mający korzenie polsko-żydowskie, a nie Hillary Clinton był kandydatem Demokratów na prezydenta, to prawdopodobnie pokonałby Trumpa. Poza uśmiechem niewiele zaprezentowała, a główny zarzut wobec niej polega na faworyzowaniu szkół prywatnych, a nie publicznych. Co ciekawe, wynik głosowania wczoraj wieczorem za jej kandydaturą był 50:50 i tylko głos wiceprezydenta Pence’a (jako formalnego przewodniczącego Senatu) przeważył, co nie zdarzyło się od bardzo wielu lat. Nawet dwie senatorki Republikańskie Lisa Murkowski (z Alaski, też o polskich korzeniach) i Susan Collins (z Maine) wyraziły swój sprzeciw. A propos - to dopiero piąta (spośród 15 osób) kandydatura Trumpa zatwierdzona na członka rządu.
R E K L A M A
Warto obserwować te obie panie i ich działalność, choć według mnie w obu przypadkach protesty będą się jedynie nasilały.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.