Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2017-02-08 20:48 | Rozmiar tekstu: A A A
Będą zmiany w kolejnych edycjach OBO

Ratusz zaprezentował raporty ewaluacji OBO

Olsztyn24
Spotkanie odbyło się w ratuszu | Więcej zdjęć »
W byłej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza odbyło się dzisiaj (8.02) spotkanie w sprawie ewaluacji ostatniej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego oraz planowanych zmian w zasadach kolejnych odsłon OBO.

Głównymi punktami spotkania było zaprezentowanie raportu ewaluacyjnego OBO 2016 (realizowanego w bieżącym roku), raportu z badania opinii mieszkańców miasta na temat OBO 2016 (na podstawie którego powstał raport ewaluacyjny) oraz projektu zasad OBO. Dokumenty te omówiła Aneta Szpaderska - dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta odpowiedzialnego za OBO (zainteresowane osoby zapraszamy do obejrzenia zapisów wideo wystąpienia dyrektor Szpaderskiej, które wkrótce udostępnimy).

Badanie zrealizowane zostało w ramach Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego na próbie 539. mieszkańców Olsztyna. 50% realizowanej próby stanowiły wywiady on-line (ankiety wypełnione samodzielnie przez uczestników badania), 50% wywiady telefoniczne z losowo dobranymi mieszkańcami miasta. Struktura próby odzwierciedla strukturę mieszkańców Olsztyna w wieku lat 18. i więcej pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania. Dobrano ją w sposób kwotowo-losowy i poddano korygującej procedurze ważenia. Przeprowadzono również 53 wywiady z projektodawcami - osobami zaangażowanymi w przygotowanie i złożenie wniosków w ramach OBO. 
R E K L A M A
banner
W oparciu o wyniki badania stworzono projekt zasad, które miałyby zacząć obowiązywać w tegorocznej edycji OBO (projekt ten zostanie przekazany do akceptacji Rady Miasta na sesji 22 lutego). Pierwszą z nich będzie zmiana oznaczenia edycji. Do tej pory uwzględniano w nim rok przeprowadzenia głosowania, teraz będzie to rok realizacji inwestycji z danego głosowania. Zatem po OBO 2016 kolejna odsłoną będzie OBO 2018. 

Bardzo ważną zmianą będzie zaprzestanie przyjmowania wniosków dotyczących inwestycji w placówkach oświatowych, ponieważ takie inwestycje często wygrywają (również w innych miastach Polski, gdzie wprowadzono budżet partycypacyjny) dzięki silnej społeczności skupionej wokół szkół czy przedszkoli. Autorzy opracowania podnoszą, że inwestycje tego typu nie służą wszystkim mieszkańcom danej części miasta, ale tylko pewnej grupie, a poza tym placówki oświatowe mają możliwości pozyskania środków na inwestycje z innych źródeł.

Poważną zmianą w stosunku do poprzednich edycji ma być również możliwość zgłaszania wniosków dotyczących terenów nienależących w całości do miasta. W takim wypadku jednak do wniosku będzie musiała zostać dołączona pisemna zgoda właściciela terenu na realizację danej inwestycji.

Kolejną nowością będzie nakaz realizacji inwestycji, która będzie gwarantowała dostęp do niej i możliwość korzystania z niej wszystkim mieszkańcom miasta. Nie będzie można w żaden sposób tego ograniczać (więcej na temat planowanych zmian w zapisach wideo spotkania).

Badanie zaprezentowało również oczekiwania jego uczestników co do samego głosowania i promocji OBO. Wzięto pod uwagę np. przedłużenie okresu promocji projektów, jak również głosowania na projekty (do dwóch tygodni) oraz wprowadzenie losowania w przypadku zwycięstwa kilku inwestycji z tą samą liczbą głosów. Same wnioski z projektami będzie można składać zarówno w wersji elektronicznej, jak i tradycyjnej.

Zgłaszana była również potrzeba utworzenia punktu do głosowania w każdej części miasta. Nie uwzględniono natomiast postulatu o zaprzestanie potwierdzania tożsamości głosującego poprzez podanie PESELu.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Spotkanie dot. ewaluacji i zmian w OBO (1)

»

08-02-2017

image
Spotkanie dot. ewaluacji i zmian w OBO (2)

»

09-02-2017

image
Spotkanie dot. ewaluacji i zmian w OBO (3)

»

08-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl