Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D./wb | 2017-02-12 16:51 | Rozmiar tekstu: A A A

Wystawa nabytków w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Wystawę można oglądać w Sali Kromera olsztyńskiego zamku | Więcej zdjęć »
W sali Kromera olsztyńskiego zamku otwarto dzisiaj (12.02) wystawę „Nabytki 2016”. Na ekspozycji prezentowane jest 300 z ponad 800. obiektów zakonserwowanych lub pozyskanych do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w ubiegłym roku.

Wśród nabytków z 2016 roku są przede wszystkim darowizny od osób prywatnych i instytucji. Kilka obiektów zostało również przez muzeum zakupionych - np. instrumenty astronomiczne i zegary umieszczone na stałej wystawie poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. Są też takie mające prawie dwa tysiące lat historii.

Dział Sztuki Dawnej Muzeum Warmii i Mazur zaprezentował m.in. obrazy przekazane przez Muzeum Narodowe w Warszawie: „Przemówienie generała Yorka” autorstwa Gustava Graefa (1821-1895) oraz dwa portrety namalowane przez tego samego autora.
R E K L A M A
banner
Wśród najciekawszych eksponatów Działu Archeologii znalazła się m.in. lunula (wisior ze złota) z okresu wpływów rzymskich (II/III w.) znaleziony w okolicach Fiugajek, żelazne kajdany ze schyłku średniowiecza (ok. XV w.) pochodzące z rejonu Jawt Wielkich, czy gliniane naczynie z wczesnej epoki żelaza (IV-III w. p.n.e.) – tzw. popielnica, odkryta podczas badań kurhanu w Bukwałdzie.

„Portret Haliny Kurowskiej” pędzla Jana Ilkiewicza czy Obraz I z cyklu „Melancholia” Anny Drońskiej to dzieła wybrane na wystawę przez Dział Sztuki Wpółczesnej.

Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur wyeksponowała cenną spuściznę po Marii Zientarze-Malewskiej, przekazaną w 2016 roku przez jej bratanicę – Marię Surynowicz. Są to książki, czasopisma, rękopisy i maszynopisy prac pisarki. Bogaty jest też zbiór dokumentów poświęcony Władysławowi Ogrodzińskiemu i Ryszardowi Knosale.

Do ciekawych eksponatów można zaliczyć też urządzenia wyprodukowane w czasach PRL-u, jak chociażby elektryczną suszarkę do włosów w ebonitowej obudowie czy amatorski aparat fotograficzny AMI 66 polskiej produkcji. Na uwagę zasługuje też przygotowana przez Muzeum Przyrody ekspozycja zakupionych w ubiegłym roku tzw. rzeźb dermoplastycznych, czyli preparatów rzadkich ptaków i zwierząt.

Wystawa będzie czynna przez miesiąc.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Nabytki 2016” w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

12-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl