Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-02-20 20:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Urodziny Kopernika dla dorosłych

Olsztyn24
544. urodziny Mikołaja Kopernika wOPiOA w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Wczoraj mali, dzisiaj (20.02) dorośli mieszkańcy Olsztyna świętowali 544. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Podobnie jak wczoraj, tak również dzisiaj uroczystość odbyła się w Olsztyńskim Planetarium.

W sali pod kopułą planetarium zasiedli m.in. gospodarz uroczystości prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przewodnicząca Rady Miasta Olsztyna Halina Ciunel z grupą radnych, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk oraz doradca wojewody warmińsko-mazurskiego Mateusz Mickiewicz. Nie zabrakło gospodarza obiektu - dyrektora OPOiA Jacka Szubiakowskiego, a także ludzi kultury, nauki i społeczników.

W programie uroczystości znalazły się okolicznościowe wystąpienia prezydenta Olsztyna, wicemarszałek województwa, doradcy wojewody oraz dyrektora OPOiA. Potem uczestnikom wydarzenia zaprezentowano spot telewizyjny promujący jedyny na świecie, zachowany do naszych czasów instrument astronomiczny stworzony ręką Mikołaja Kopernika - tablicę astronomiczną znajdującą się na ścianie krużganku olsztyńskiego zamku. Tablica służyła Kopernikowi do określenia momentu równonocy wiosennej. Powstała na przełomie 1516 i 1517 roku, a więc ma już równo 500 lat!
R E K L A M A
banner
Inną atrakcją była olsztyńska premiera wykonanego w technologii fulldome rosyjskiego filmu „Rosetta”, o misji sondy kosmicznej o tej nazwie. Rosetta to sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której zadaniem było wejście na orbitę wokół jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i osadzenie na jego powierzchni lądownika. Sonda przebywała w kosmosie od 2004 do 2016 roku, przebywając w tym czasie miliardy kilometrów. Dzięki sondzie ludzkość zebrała ogromne ilości nieznanych wcześniej informacji o kometach. Film „Rosette” wejdzie do repertuaru Olsztyńskiego Planetarium z dniem 1 marca. Będzie wyświetlany pod kopułą planetarium co najmniej przez rok.

Podsumowaniem wydarzenia był jubileuszowy tort przygotowany przez restaurację Laguna. Pierwsze kawałki tortu wykroili: Mikołaj Kopernik (w tej roli wystąpił Jarosław Borodziuk - aktor Teatru Jaracza) oraz prezydent Piotr Grzymowicz.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
544. urodziny Mikołaja Kopernika w Olsztynie

20-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl