Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2017-02-27 10:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Dwóch dyrygentów i dwie symfonie

Olsztyn24
Plakat koncertu
W piątek (3.03), o godz. 19.00, w koncercie symfonicznym zorganizowanym we współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy za gościnnym pulpitem dyrygenckim Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej staną młodzi adepci sztuki dyrygenckiej: Jakub Unolt i Łukasz Korta.

Ich występ przed olsztyńską publicznością będzie jednocześnie egzaminem dyplomowym, wieńczącym trzy lata studiów na kierunku dyrygentury symfonicznej. W programie koncertu z ich udziałem zostaną zaprezentowane dwie symfonie: VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta i Ludwiga van Beethovena – VII Symfonia A-dur op. 92.

Nazwa „Niedokończona” jest nadana VIII Symfonii Schuberta ze względu na jej dwie części (klasyczna symfonia ma formę 4–częściową). Brahms rozpoczynając kiedyś próbę tej symfonii we Wiedniu, zwrócił się do orkiestry słowami: Teraz, moi Panowie, zagramy Schuberta „Skończoną w h-moll”. Pan miał na myśli, Mistrzu, zapewne „Niedokończoną” Schuberta - spytał koncertmistrz, dając wyraz konsternacji muzyków. – „Niedokończoną”? – gniewnie odpowiedział pytaniem Brahms. - Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym.
R E K L A M A
banner
VII Symfonię A-dur op. 92. zaprezentował Beethoven pod swoją batutą 8 grudnia 1813 roku w sali uniwersytetu wiedeńskiego. Symfonia opiera się na żywiołowym rytmie tanecznym; silny kontrast stanowi część środkowa, sławne Allegretto, o charakterze refleksyjnym.

Jakub Unolt (ur. 1994 r.) Po ukończeniu szkoły muzycznej podjął studia w zakresie kompozycji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Zbigniewa Bargielskiego. Następnie na tej samej uczelni podejmuje studia dyrygentury pod kierunkiem prof. Wojciecha Michniewskiego. Jako student bierze udział w wielu koncertach akademickich. Swoje utwory prezentuje na koncertach kompozytorskich w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W 2015 roku wspólnie ze studentami dyrygentury zorganizował koncert pt. Moc-art project, na którym wraz ze Studencką Orkiestrą Symfoniczną zaprezentowano utwory W. A. Mozarta. W 2016 roku w Koncercie Monograficznym dyryguje prawykonaniami dwóch swoich kompozycji: Symfonii Klasycznej oraz Obrazów na fortepian i orkiestrę. Koncert w Olsztynie będzie dla Jakuba Unolta pierwszym występem z profesjonalną orkiestrą symfoniczną.

Łukasz Korta (ur. 1977) w latach 1996-2002 studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki. W czasie studiów był stypendystą Accademia Musicale Chigiana w Sienie oraz został laureatem II miejsca Międzynarodowego Konkursu Oboistów i Fagocistów w Sieradzu. W latach 2004-2006 kontynuuje studia obojowe w Hochschule der Künste w Bernie, a w okresie 2009-2010 odbywa studia z kameralistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Jerzego Kotyczki, Stanisława Malikowskiego, Heinza Holligera (Freiburg), Hansjoerga Schellenbergera (Siena), Albrechta Mayera (Berlin). Współpracuje m.in. z: Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, Filharmonią Krakowska, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Sinfoniettą Cracovia, Capella Cracoviensis i orkiestrą Akademii Bachowskiej. Jako oboista, a także jako solista współpracował z orkiestrami w Niemczech, Francji i Szwajcarii. Od 2013 jest studentem Wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Piotra Sułkowskiego.

******

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia pon.-pt. w godz.10-18 w kasie oraz poprzez stronę internetową filharmonii.
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl