Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2017-03-07 13:27 | Rozmiar tekstu: A A A
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Spotkanie z Haliną Nowina-Konopką

Olsztyn24
Spotkanie z Haliną Nowina-Konopką w Gimnazjum nr 13 w Olsztynie (fot. G13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych (6.03) w olsztyńskim Gimnazjum nr 13 zorganizowano wzruszające spotkanie z Haliną Nowina-Konopką - architektem, posłanką na sejm trzech kadencji, byłą olsztyńską radną. W wydarzeniu, obok uczniów Gimnazjum nr 13, udział wzięli licealiści z XI LO w Olsztynie. Uczestnicy spotkania wysłuchali rodzinnej historii Haliny Nowina-Konopka – opowieści o uratowaniu z zagłady lekarza pediatrii Augusty Mandel.

Małżeństwo Halina i Jerzy Wesołowscy z Tarnowa ocalili podczas II wojny światowej swoją sąsiadkę. Otrzymali za to od Instytutu Yad Vashem Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Rodzina Wesołowskich została uhonorowana tytułem i medalem podczas uroczystej ceremonii wręczenia odznaczeń, która odbyła się 15 czerwca 2016 roku w Muzeum POLIN w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli uczniowie olsztyńskiego gimnazjum.

Podczas wczorajszego spotkania zaprezentowano uczniom dyplom i oryginalne dokumenty, które powstały w trakcie długiego procesu przyznawania medalu Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.
R E K L A M A
banner
Halina Nowina–Konopka jako dziecko była świadkiem wielu wydarzeń, ale część wojennych historii pamiętała z opowieści swoich rodziców. Jej rodzice, Halina i Jerzy Wesołowscy, ratując w czasie wojny Żydówkę ryzykowali życie swoje i swoich dzieci. To, co zadecydowało o ich czynach, to wiara i wartości. Przekonanie o tym, że największą wartością jest życie każdego człowieka, każdego należy ratować, ale czynić to bezinteresownie, bo to nasz obowiązek.

Halinie Nowina-Konopka dziękujmy za wzruszające spotkanie z uczniami Gimnazjum nr 13 w Olsztynie, a nauczycielom i licealistom XI LO w Olsztynie za gościnny udział w spotkaniu.

Joanna Mieszczyńska
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl