Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-10-20 20:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Warsztaty bałtyjskie o wsi, co po olsztyńskim lesie miejskim wędrowała

Olsztyn24
Warsztaty Bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Poszukiwaniom średniowiecznej wsi Sandyty (Sundythen) w olsztyńskim Lesie Miejskim poświęcone było kolejne spotkanie miłośników historii z cyklu „Warsztaty bałtyjskie”. Wyniki prac archeologicznych i kwerendy dokumentów archiwalnych w tej sprawie w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku przedstawili dziś (20.10) dr Arkadiusz Koperkiewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego i dr Alicja Dobrosielska z Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego W Olsztynie.

O pruskiej wsi Sundythen wspomina dokument lokacyjny Olsztyna, przechowywany w archiwum Archidiecezji Warmińskiej. Wieś położona była na obszarze obecnego Lasu Miejskiego, który kanonicy warmińscy zapisali miastu w akcie lokacyjnym. Potem osada znalazła się jeszcze na kilku mapach i dokumentach, jednakże nigdzie nie została podana jej dokładna lokalizacja. Poszukiwacze przyjmują, że wieś leżała w zakolu Łyny, około kilometra na południe od obecnej elektrowni wodnej. Osada wymarła na początku XVIII wieku, najprawdopodobniej na skutek zarazy. Ślad po niej zaginął, chociaż podobno jeszcze na przełomie XIX i XX wieku mieszkańcy Olsztyna wiedzieli, gdzie stały chaty, tej uznanej obecnie za zaginioną wsi.

Poszukiwanie zaginionej średniowiecznej wsi zaprzątało myśli i czyny wielu miłośników historii. Przypadek sprawił, że można było przystąpić do badań archeologicznych.
R E K L A M A
banner
- Rozpoczęliśmy te badania w 2006 roku, sugerując się mapą Leonharda Fromma, na której było zaznaczone osiedle z wczesnej epoki żelaza - i pewnym zbiegiem okoliczności - mówi dr Arkadiusz Koperkiewicz. - Ten zbieg okoliczności to wyoranie podczas sadzenia drzew w olsztyńskim Lesie Miejskim dużej ilości ceramiki, która ostatecznie okazała się być ceramiką związaną z tzw. okresem pruskim, czyli wczesnośredniowiecznym. To było inspiracją, żeby podjąć badania rozpoznawcze.

Badania terenowe prowadzone były przez trzy miesiące 2013 roku wspólnymi siłami Towarzystwa Naukowego Pruthenia z Olsztyna, Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Wyniki badań jednych rozczarowały, innych ucieszyły.

- Okazało się, że trafiliśmy na stanowisko starsze niż myśleliśmy - tłumaczy dr Koperkiewicz. - Było to stanowisko z IX-X wieku, z czasu kiedy m.in. funkcjonowało legendarne Truso w Janowie Pomorskim.

Innymi słowy, jak do tej pory pozostałości po wsi Sandyty nie udało się odnaleźć, chociaż historycy i archeologowie nie składają broni. Wierzą w ostateczny sukces.

- W 90. procentach mamy ustaloną lokalizację tej wsi - mówi dr Koperkiewicz. -  Więc na pewno będziemy chcieli wrócić do poszukiwań średniowiecznych Sandyt.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Warsztaty Bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie [20.10.2018]

20-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl