Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-03-12 15:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Dzień Planetariów obchodzono w OPiOA

Olsztyn24
Planetarium Zeissa w OPiOA | Więcej zdjęć »
Od 1991 roku, w marcu, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Planetariów. Od pierwszej edycji święta w jego obchodach uczestniczy Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Również dzisiaj (12.03), w dniu tegorocznego święta, Olsztyńskie Planetarium przygotowało dla mieszkańców Olsztyna specjalny pokaz planetarny.

- Idea Międzynarodowego Dnia Planetariów wyszła od planetariów włoskich, potem rozeszła się na Europę i większość planetariów na świecie - mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor OPiOA w Olsztynie. - My ten dzień świętujemy od samego początku, braliśmy nawet udział w konkursie na logo tego wydarzenia, chociaż bez sukcesu.

Międzynarodowy Dzień Planetariów jest świętem ruchomym. Jest związane z równonocą wiosenną. Najczęściej wypada w najbliższą równonocy niedzielę. W tym roku, wyjątkowo, święto wypadło nieco dalej od równonocy. Z okazji święta Olsztyńskie Planetarium przygotowało specjalny pokaz.
R E K L A M A
banner
- Postanowiliśmy w tym dniu przypomnieć aparaturę, która przez 40 lat ciężko pracowała w naszym planetarium, a którą pięć lat temu zastąpił system fulldome - mówi Jacek Szubiakowski. - Chodzi mianowicie o planetarium Zeissa, od którego wzięły nazwę planetaria. Niektórzy może pamiętają, jak ta aparatura działała, bo bywali tutaj jako dzieci, jako uczniowie. Natomiast młodsi mieszkańcy Olsztyna raczej nigdy w działaniu jej nie widzieli. Więc postanowiliśmy ją pokazać.

Przy pomocy ciągle stojącego w sali pod kopułą projektora Zeiss w planetarium wyświetlono bajkę „Dzień i noc, czyli sprzeczka Słońca z Księżycem”, wyprodukowaną wiele lat temu w Olsztynie. Autorką bajki, scenarzystką, reżyserem filmu była Lidia Kosiorek, emerytowana już pracownica Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Głosów w filmie udzielili znani dzisiaj aktorzy - Joanna Gruszka i Marian Czarkowski.

- Do wyświetlenia tej bajki użyliśmy nie tylko planetarium Zeissa, ale także wiekowej już aparatury, która generuje obraz na całej kopule -
mówi dyrektor Szubiakowski. - Przygotowanie kiedyś takiego pokazu było naprawdę ciężką pracą. Nie było komputerów, a tylko rzutniki i slajdy. Wyświetlany na kopule obraz najpierw trzeba było podzielić na poszczególne części, potem odpowiednio wygiąć, zrobić reprodukcje tych obrazów, a na koniec wstawić w ramki slajdów i wszystko zgrać ze sobą, by powstał jeden spójny obraz. Dzisiaj takich problemów już nie ma, bo te prace wykonują komputery.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Planetariów olsztyńskie planetarium zorganizowało także konkurs na zdjęcie wykonane w siedzibie tej instytucji kultury lub w jej okolicy - zdjęcie, które będzie związane z dzisiejszym świętem. Fotkę trzeba umieścić na facebooku OPiOA. Umieszczone tam fotografie zostaną ocenione, a autorzy najciekawszych ujęć otrzymają nagrody.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Międzynarodowy Dzień Planetariów 2017 w OPiOA w Olsztynie

»

12-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl