Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2017-03-24 21:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Kwiaty pod tablicą „węgierską”

Olsztyn24
Starosta i wicestarosta złożyli kwiaty pod tablicą „węgierską” | Więcej zdjęć »
Od dekady w dniu 23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W 2007 r. węgierski parlament przyjął deklarację w sprawie ustanowienia święta, cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Pamięć o wspólnym dziedzictwie kulturowym pielęgnuje też samorząd Powiatu Olsztyńskiego. Starosta Małgorzata Chyziak i wicestarosta Andrzej Abako złożyli w czwartek (23.03) kwiaty pod tablicą upamiętniającą zryw studentów i mieszkańców Olsztyna w geście solidarności z uczestnikami powstania węgierskiego w 1956 r.

- Przyjaźń polsko-węgierska jest wartością trwałą, pielęgnowaną i podsycaną przez kolejne pokolenia. Cieszę się, że nasze relacje z Węgrami są tak dobre, bo łączy nas nie tylko historia naszych państw. Powiat olsztyński pełen jest śladów wspólnego dziedzictwa kulturowego -
powiedziała starosta.

Powiat Olsztyński od lat utrzymuje przyjazne stosunki ze stroną węgierską. Co roku Starostwo Powiatowe w Olsztynie organizuje specjalną uroczystość. W 2014 r. w XIV-wiecznym kościele w Bartągu została zawieszona kopia zabytkowej tablicy upamiętniającej pobyt szlacheckiego rodu węgierskiego na Warmii, pod posadzką świątyni znalazł miejsce wiecznego spoczynku Węgier – Andrzej Michał Kalnassy, pozostający w służbie polskiego króla. W kościele pw. św. Andrzeja w Barczewie znajduje się piękny renesansowy nagrobek przygotowany dla braci Batorych. Samorząd Powiatu Olsztyńskiego w bieżącym roku wsparł wydanie przez Stowarzyszenie Miłośników Rusi nad Łyną „Pieśni polskich i węgierskich Ferdynanda Gregoroviusa”.

Tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w powiecie olsztyńskim zostały zaplanowane na maj.
R E K L A M A
banner
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl