Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-03-25 17:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Sobotnia narada samorządowa PO w Olsztynie

Olsztyn24
Od lewej: Jacek Protas, Tomasz Siemoniak i Sławomir Neumann | Więcej zdjęć »
W Olsztynie gościli dzisiaj czołowi działacze Platformy Obywatelskiej - poseł i wiceprzewodniczący partii Tomasz Siemoniak oraz poseł - przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann. Politycy przyjechali do stolicy Warmii i Mazur, by wziąć udział w kolejnym spotkaniu z samorządowcami z regionu. Przed spotkaniem z członkami PO i przedstawicielami lokalnych samorządów w olsztyńskim Hotelu Omega, goście wzięli udział w konferencji prasowej.

- To dzisiejsze spotkanie z samorządowcami jest jednym z całego cyklu spotkań w ramach naszego „objazdu” po Polsce - poinformował poseł Jacek Protas, przewodniczący PO na Warmii i Mazurach, gospodarz dzisiejszego spotkania. - Cały lub parlamentarny odwiedza kolejne regiony po to, żeby w każdym z miast powiatowych rozmawiać z Polakami, z naszymi wyborcami, o Programie Platformy, o tym, co się w Polsce aktualnie dzieje. W obliczu zbliżających się nieuchronnie wyborów samorządowych i w obliczu tego, co się dzieje wokół polskiego samorządu, postanowiliśmy w kolejne soboty spotykać się właśnie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w Polsce - nie tylko z członkami Platformy Obywatelskiej, ale również z wszystkimi, dla których dorobek 27-lecia polskiego samorządu jest cenny.

- Za sprawą Jacka Protasa, który w „gabinecie cieni” Platformy Obywatelskiej jest odpowiedzialny za sprawy samorządu, Olsztyn jest swoistą samorządową stolicą Polski - stwierdził poseł Tomasz Siemoniak. - Tu w ubiegłym roku odbyliśmy konwencję poświęconą samorządowi. I dzisiaj również spotykamy się tutaj, by rozmawiać o tym, co się dzieje wokół samorządu.
R E K L A M A
banner
Tomasz Siemoniak poinformował dalej, że wczoraj zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej przyjął uchwałę wspierającą deklarację samorządową, którą kilkanaście dni temu wszystkie korporacje samorządowe przyjęły w Warszawie, tworząc Samorządowy Komitet Protestacyjny i wzywając obywateli, szczególnie tych związanych z samorządem, do oporu wobec złych zamiarów rządu PiS-u.

- Te zamiary PiS coraz bardziej się krystalizują - mówił dalej Siemoniak. - Oznaczają one powrót do centralnej władzy, do ręcznego sterowania. Spodziewam się, że dziś jednym z tematów spotkania będą przeforsowane w sejmie przez PiS decyzje odbierające samorządom wojewódzkim Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To ważny instrument rozwoju i polityki. W skali kraju 10 miliardów złotych jest „lekką ręką” zabieranych samorządowi. Są zapowiedzi związane ze zmianami w ordynacji wyborczej do samorządów, z zakazem kandydowania ludzi, którzy sprawują funkcje w samorządzie więcej niż jedną kadencję. Tematów do rozmowy jest bardzo dużo. Liczymy na dyskusję i mobilizację środowisk samorządowych. Chcemy, żeby celem tej pracy było stworzenie jednej wspólnej listy w wyborach samorządowych. Na tę wspólną listę chcemy zaprosić samorządowców, inne partie polityczne, które są w opozycji wobec PiS-u, ruchy miejskie. O tym też będzie dzisiaj mowa, bo wybory mogą być przyspieszone. Chcemy być do nich gotowi.

Natomiast poseł Sławomir Neumann swoją wypowiedź rozpoczął od podkreślenia, że reforma samorządowa była tą reformą, która w Polsce udała się najlepiej.

- Dzisiaj samorząd to chluba Polski, chluba polskich małych ojczyzn i wielki dorobek ludzi mieszkających w gminach, powiatach i województwach -
powiedział Neumann. - Samorząd to miejsce, gdzie władzę sprawują ludzie niekoniecznie związani z partiami politycznymi. Większość samorządowców, to samorządowcy niezależni. Dzisiaj uderzenie w ten samorząd próbuje przeprowadzić partia rządząca, Prawo i Sprawiedliwość, która chce samorząd upartyjnić i przejąć. Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu przed PiS-em, danie szansy tym wszystkim ludziom, którzy do tej pory byli dobrymi gospodarzami, sprawdzali się w swojej pracy, byli lubiani i wybierani przez obywateli - danie im szansy, by mogli swoje zdolności, swoje kompetencje dalej w samorządzie, być może na innym szczeblu, realizować. Po to jeździmy po Polsce, po to rozmawiamy i po to Platforma otwiera się na ludzi z samorządu, żeby obronić polski samorząd, ten dorobek 27 lat, który dzisiaj PiS chce zawłaszczyć. Uderzenie w samorządy, „kastrowanie” samorządów z kompetencji i pieniędzy już się rozpoczęło. Kolejnym krokiem ma być przejęcie samorządów przez „PiSiewiczów” na skalę niespotykaną do tej pory. Przed tym samorząd musimy obronić. To jest nasze zadanie - dodał przewodniczący klubu parlamentarnego PO.
 
Co więcej mieli do powiedzenia uczestnicy konferencji i jak odpowiadali na zadawane im pytania, można zobaczyć i usłyszeć w naszej wideorelacji z wydarzenia.

W spotkaniu parlamentarzystów PO z samorządowcami dziennikarze nie mogli uczestniczyć, poza kilkoma pierwszymi minutami, poświęconymi prezentacji uczestników i otwarciu dyskusji. Dodajmy jeszcze, oprócz wspomnianych wyżej posłów Protasa, Siemoniaka i Neumanna, wśród uczestników spotkania zauważyliśmy posłów Annę Wasilewską, Pawła Papke i Janusza Cichonia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~wyborca / 2017-03-29 23:38
Według mnie ani PO ani PSL nie wejdą do Sejmu w najbliższych wyborach. Podziewam PiS za konsekwencję i czekam na dalsze ujawnianie patologii jakie miały miejsce podczas (nie)rządów tej koalicji.
~tokyo / 2017-03-26 15:27
Pewnie według szacunków PO w spotkaniu udział wzięło 3-4 tysiące obywateli. Drugie tyle oczekiwało pod drzwiami ze względu na brak miejsc na sali. ha, ha, ha
~andrzej / 2017-03-25 19:27
Ladne skarpetki pani poseł
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa Jacka Protasa, Tomasza Siemoniaka i Sławomira Neumanna w Olsztynie

25-03-2017

image galeria
Otwarcie spotkania działaczy PO z samorządowcami w Olsztynie

25-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl