Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-04-12 16:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Drewno i meblarstwo solidną marką gospodarki regionu

Olsztyn24
Spotkanie odbyło się w Muzeum Nowoczesności (fot. UM - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Przedstawiciele najważniejszych firm z sektora drzewno-meblarskiego w województwie, reprezentanci Ministerstwa Rozwoju i samorządu województwa, a także organizacji branżowych oraz eksperckich firm doradczych spotkali się dzisiaj (12.04) w Tartaku Raphaelsohnów - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie, by rozmawiać o rozwoju tej kluczowej dla kraju i regionu gałęzi gospodarki.

Konferencję „Przemysł drzewno-meblarski na Warmii i Mazurach – perspektywy inteligentnych specjalizacji” otworzył marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Na Warmii i Mazurach łączą się tradycje firm rodzinnych, liderów branży, a także historia i ład korporacyjny światowych gigantów – mówił marszałek Brzezin. – W przetwarzaniu drewna i produkcji mebli jesteśmy naprawdę dobrzy. Ale nie możemy spoczywać na laurach. Dziękuję państwu za miejsca pracy, podatki płacone w regionie, jednak przede wszystkim za wolę rozwoju i konkurowania.
R E K L A M A
banner
Branża meblarska skupia blisko 26 tys. przedsiębiorstw, z czego ponad tysiąc znajduje się na Warmii i Mazurach. Zatrudnienie znajduje w niej 160 tys. osób. Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. W sprzedaży mebli do innych krajów lepsze są od nas Chiny, Niemcy i Włochy, a w produkcji dodatkowo Stany Zjednoczone i Indie.

- Przedsiębiorcy z branży, nie czekając na pomoc z zewnątrz ani sprzyjające zmiany, wypracowali pozycję Polski na światowym rynku – mówił Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. – Po wielu latach konsekwentnej realizacji planów rozwoju zaczynamy dorabiać się własnej, solidnej polskiej marki, stanowić o światowych trendach we wzornictwie oraz wprowadzać nowe rozwiązania i pomysły.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 na „Inteligentną Gospodarkę” zarezerwowano 320 mln euro. Pieniądze mają wspomóc rozbudowę zaplecza badawczego i wdrażanie wypracowanych w nim pomysłów, budowanie sieci połączeń między producentami oraz usługodawcami z regionu między sobą i z zagranicznymi partnerami, a także ochronę i promocję powstałych tutaj rozwiązań. Aby sięgnąć po unijne środki, trzeba przede wszystkim „naoliwić” współpracę biznesu i nauki, tworzyć nowe, innowacyjne technologie.

Skuteczna promocja regionu to taka, która generuje rozwój gospodarczy – mówił Radosław Zawadzki, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędy Marszałkowskiego. – Warmia i Mazury już są rozpoznawalne i popularne. Nasze działania skupiają się na tym, aby przekonać potencjalnych inwestorów, że nasz region jest idealnym miejscem nie tylko do wypoczynku, ale również do prowadzenia biznesu. Sektor drzewny i meblarski to twardy argument świadczący o tym, że to prawda. Stąd hasło „Zdrowe życie, czysty zysk”.

Stworzenie systemu wzmacniającego globalną pozycję branży to zadanie Programu Flagowego Polskie Meble, prowadzonego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Ważne jest, aby działać razem, zamiast w pojedynkę – tworzyć sojusze eksportowe, komponować pakiety produktów i usług – stwierdził Tomasz Wiktorski z Polskiego Funduszu Rozwoju. – Inwestorzy i konsumenci często szukają kompleksowej oferty. Warto wziąć to pod uwagę, obmyślając strategię firmy.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl