Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2017-05-19 22:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Saša Stojanović gościem Planety11

Olsztyn24
Saša Stojanović | Więcej zdjęć »
W Bibliotece Multimedialnej Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, odbyło się dzisiaj (19.05) spotkanie z serbskim pisarzem Saszą Stojanoviciem, autorem powieści „S-War” (org.: Var) i autorką polskiego przekładu książki, tłumaczką Agnieszką Żuchowską-Arendt.

Saša Stojanović (1965) to autor powieści: „Psy gończe” (Krvoslednici, 2003), „Manchester City Blues” (2006), „Ostatni dzień Boga Saturna” (Poslednji dan Boga Saturna, wydanie pierwsze: 2013, drugie: 2014), „Droga do Jerycha” (Put za Jerihon, 2015), zbiorów opowiadań „Temperatury topnienia” (Tačke topljenja, 2011) i „Opowieści o końcu” (Priče o kraju, 2016) oraz zbioru esejów „Wiązki i więźniowie” (Svežnjevi i sužnjevi, 2012). Redaktor naczelny czasopisma „Think Tank” i dyrektor Festiwalu Literackiego „Think Tank Town“. Jest również członkiem czeskiego PEN klubu.

Powieść „S-War” (org.: Var) doczekała się w Serbii trzech wydań (2008, 2009, 2012) a także tłumaczenia na język czeski oraz włoski. W przygotowaniu są przekłady na języki: angielski, hiszpański, słoweński i macedoński. Tłumacz powieści na język czeski otrzymał medal Josefa Jungmanna za najlepsze tłumaczenie roku.
R E K L A M A
banner
Wydawca o powieści:

Polifoniczna (anty)powieść (anty)wojenna o kondycji człowieka; wątpliwościach, zagubieniu i walce o własną (ludzką) tożsamość, odebraną (zniszczoną) przez wojnę. Dlatego główny bohater to antybohater – bo właściwie go nie ma. Pojawia się tylko w relacjach świadków, przesłuchiwanych przez Ewangelistów, Marię Magdalenę i Judasza. Pojawienie ich to próba pozbierania wydarzeń i cząstek własnego życia za pomocą archetypów religijnych. A ostatecznie jest trochę jak u Miłosza: „Innego końca świata nie będzie” – bo każdy przeżywa na swoją miarę swój koniec świata i swoją prywatną Apokalipsę. A dla wielu, którzy jak autor walczyli w Kosowie, wojna ta była właśnie Apokalipsą i końcem świata.

Organizatorką spotkania (zapraszamy do obejrzenia jego zapisu wideo) odbywającego się w ramach trasy po Polsce promującej tytuł była Joanna Mieszczyńska, olsztyńska nauczycielka, znana ze swej działalności jako amasador Muzeum POLIN. Dzięki jej staraniom pisarz odwiedził dzisiaj również uczniów z XI Liceum Ogólnokształcącego, aby poprzez swoją twórczość zaznajomić młodzież z trudnymi faktami burzliwej historii Bałkanów.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~VCh / 2017-05-23 12:35
Autor nieznany, ale powieść fenomenalna. Cieszę się, że organizatorom się chciało, choćby dla garstki zainteresowanych - warto.
~Kebiz / 2017-05-20 09:07
Takie na olaboga "upowszechnianie" twórczości zupełnie nieznanego autora to typowa "orka na ugorze". Smutne.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Spotkanie autorskie z Saszą Stojanoviciem w Planecie 11

20-05-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl