Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-06-07 13:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Nagroda im. Prof. Wengris dla Jana Hryniewicza

Olsztyn24
Wręczenie Nagrody im. Janiny Wengris Janowi Hryniewiczowi | Więcej zdjęć »
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wręczył dzisiaj (7.06) nagrodę im. Prof. Janiny Wengris za wspieranie postaw proekologicznych oraz propagowanie działań i rozwiązań przyczyniających się do zmniejszenia zagrożenia środowiska naturalnego oraz do jego ochrony. Laureatem IV edycji konkursu o tę nagrodę został Jan Hryniewicz z Braniewa - przedsiębiorca, społecznik i pasjonat przyrody.

Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego im. Prof. Janiny Wengris organizowany jest od 2014 roku. Patronka nagrody, prof. Janina Wengris, była znakomitym biologiem entomologiem, cieszącym się ogromnym szacunkiem wykładowcą uniwersyteckim (m.in. ART w Olsztynie) oraz autorką dziesiątków publikacji naukowych. Pod jej kierunkiem napisano 4 habilitacje, 8 doktoratów oraz około 140 prac magisterskich. Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej honorowana była licznymi odznaczeniami.

Laureatami poprzednich edycji konkursu byli: dr Andrzej Krzywiński, Alicja Szarzyńska oraz prof. dr hab. Roch Mackowicz. W tym roku o nagrodę ubiegało się trzech kandydatów: leśnik Andrzej Ryś, wykładowca akademicki UWM dr hab. Stanisław Czachorowski oraz przedsiębiorca Jan Hryniewicz. Kapituła nagrody działająca pod przewodnictwem Jana Bobka, radnego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, przyznała nagrodę Janowi Hryniewiczowi.
R E K L A M A
banner
Jan Hryniewicz jest inicjatorem corocznej akcji sprzątania lasów oraz organizatorem akcji zwalczania kłusownictwa. Realizował też działania polegające na wsiedlaniu bażanta na tereny dotychczas przez niego niezasiedlone oraz zasiedlenie łowisk dzikimi królikami. Jego dokonaniem jest także budowa domku myśliwskiego oraz sadyby myśliwskiej w miejscowości Baranówka, które pełnią także funkcje edukacyjne - są miejscem spotkań młodzieży, kynologów, ornitologów oraz leśników. Jan Hryniewicz powołał także do życia Stowarzyszenie Kół Łowieckich Ziemi Braniewskiej, którego celem jest ochrona i rozwój fauny i flory ziemi braniewskiej. Zainicjował także program aktywnej edukacji ekologicznej na obszarze ziemi braniewskiej, obejmujący zakładanie remiz śródpolnych, naturalnych schronień zwierzyny drobnej, bażantów, kuropatw, zajęcy. Dodatkowo corocznie prowadzi akcje sadzenia lasów i dokarmiania zwierząt.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Prof. Janiny Wengris marszałek Gustaw Marek Brzezin wykorzystał również do udekorowania odznakami honorowymi Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego czterech osób działających na rzecz ochrony środowiska w regionie. Odznaki odebrali: Maria Sokoll, Dariusz Gałązka, Józef Kaliński i Zbigniew Korejwo.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [4]
~Metamorfoza / 2017-09-16 21:46
Ludzie, ludziska, historie... Każdy polityk to kameleon, a kameleon nie jest człowiekiem. Pamiętacie takie historie: http://www.interwencja.polsatnews.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#860139 Przeczytajcie, przypomnijcie.
~inny zielony / 2017-06-08 16:31
Pan Szysko pokazał do czego sa bazanty :). Całkiem niedawno. Ozdabiają czyjeśc ściany, jako trofea. Baząnt u nas jest gatunkiem obcym. I co, pola ozdabia? Wprowadzony został do naszych ekosystemów by myśliwi mieli radochę i mieli do czegoś ładnego strzelać. Tylko po to. A propos zbierania śmieci w lesie, to czy nagrodzony za czyszczenie lasów dostał nagrodę? Bo z telstu to nie wynika. Dostał za łowiectwo i tworzenie dobrych warunkó dla strzelających. Tylko po co mieszać w to panią profesor Wengrius i ochronę przyrody?
~Doświadczony / 2017-06-08 08:33
Bażanty nie do strzelania a do ozdoby, sadyba nie tylko dla myśliwych. zielony- Gdybyś się trochę zainteresował ewentualnie poczytał to mógłbyś polemizować. Mógłbyś pochwalić się tym co ty zrobiłeś, najłatwiej jest krytykować , jeść kiełbaski i kurczaki ze sklepu a jak jesteś taki ekologiczny to może zająłbyś się śmieciami w lesie.
~zielony / 2017-06-07 17:28
Lobby myśliwskie, bażanty do strzelania, sadyby, koła łowieckie. Co to ma wspólnego z ochroną przyrody i św.p. Prof. Wengris? Żenada. Lepiej ustanowić nagrodę im. Szyszki.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wręczenie nagrody im. Prof. J. Wengris Janowi Hryniewiczowi

07-06-2017

image galeria
Wręczenie Odznak Honorowych Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego

07-06-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl