Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Joanna Kaczmarczyk/Łukasz Czarnecki-Pacyński | 2017-06-08 22:32 | Rozmiar tekstu: A A A

„Kompozycje UV III” w Starej Kotłowni

Olsztyn24
Wernisaż wystawy w Starej Kotłowni (fot. Ścibor Ciepielewski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Uniwersyteckie Centrum Ekspozycyjne „Stara Kotłownia” zaprosiło w środę (7.05) na wernisaż wystawy pt. „Kompozycje UV III” autorstwa dr Iwony Szpak-Pawłowskiej z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Malarstwo sztalugowe (ścienne) na jedwabiu to jeden z obszarów sztuki, obok rysunku, mozaiki oraz sztuki obiektu, w których realizuje się toruńska artystka. W prezentowanych w „Starej Kotłowni” obrazach ich autorka posługuje się „językiem geometrii”. Ta forma wypowiedzi artystycznej była obecna już w malarstwie lat dwudziestych ubiegłego wieku, jednak - jak możemy to m.in. zaobserwować na opisywanej tu wystawie - ten obszar twórczych eksploracji nie został wcale wyeksploatowany do końca.

Nakładając na siebie kolejne warstwy farby w sprayu uzyskuje toruńska malarka efekt przenikania się elementów, a dodatkowo - dzięki wykorzystaniu odpowiednich farb - jej obrazy, podświetlone lampą UV, zaczynają świecić. Stąd tytuł tej interesującej malarskiej prezentacji. Jak mówi Szpak-Pawłowska: „Tworząc różne kompozycje układów linii, oraz pasów, kreuję przestrzeń, która jest dla mnie naprawdę istotna”.
R E K L A M A
banner
Wprost trudno oderwać wzrok od tych frapujących zestawień umieszczonych pod różnymi kątami kolorowych linii różnych grubości, układ których świadczy o znakomitym wyczuciu formy ich autorki. Gdyby chcieć oprawić muzycznie te malarskie prezentacje, najbardziej odpowiednie byłyby tu chyba utwory w stylu techno.

Cykle prac, które pojawiły się w kortowskiej galerii, powstały w latach 2015 - 2017. Artystka nie zamknęła ich jednak definitywnie. Wciąż dodaje do poszczególnych cykli kolejne obrazy.

Wystawa potrwa do 23 czerwca i zakończy się finisażem, podczas którego będzie można podziwiać prace Pawłowskiej oświetlone lampą UV, oraz uczestniczyć w pokazie tanga Argentina.

Dr Iwona Szpak-Pawłowska jest asystentką w Pracowni Malarstwa Ściennego w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2006 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na tym wydziale na kierunku „malarstwo” w pracowni prof. L. Wolskiego. W 2011 r. otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki piękne. W kręgu jej zainteresowań pojawia się instalacja, obiekt, malarstwo oraz wielkoformatowe murale. Bliska jest jej sztuka bazująca na pograniczach definicji, wykraczająca poza tradycyjne ramy i podziały, czy standardowe przestrzenie wystawiennicze.

Charakterystyczne dla jej twórczości jest operowanie światłem ultrafioletowym, pigmentami fluorescencyjnymi oraz fosforyzującymi, obrazowanymi w formie energetycznych pasów barwnych. W swoich pracach łączy duchowość z racjonalizmem, archetypiczność z nowoczesnością, materialność z metafizycznością. Jest autorką wielu przedsięwzięć artystycznych, warsztatów, jak i projektów wnętrz czy wielkoformatowego malarstwa ściennego. Do ważniejszych zrealizowanych cykli należą: Mandala, Archetypy, Totemy marzeń, Obiekty świetlne, Obiekty lewitujące. W dorobku artystycznym posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych na terenie całego kraju i za granicą. W 2008 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Olsztyn.

Więcej informacji o artystce można znaleźć na stronie  iwonaszpak.wixsite.com/iwonaszpak

Joanna Kaczmarczyk, Łukasz Czarnecki-Pacyński

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl