Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-07-08 21:09 | Rozmiar tekstu: A A A

X Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy odbył się w Bałdach

Olsztyn24
Abp. Józef Górzyński odsłania poświęcony jemu głaz na Trakcie Biskupim w Bałdach | Więcej zdjęć »
Piątego lipca Warmia ma swoje święto. Z tej okazji od dziesięciu lat na początku lipca Gmina Purda w maleńkiej miejscowości Bałdy organizuje imprezę pod hasłem „Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy”, mającą przypominać historię Świętej Warmii, tworzyć platformę porozumienia pomiędzy dawnymi i obecnymi mieszkańcami tych ziem, a także dawać mieszkańcom gminy i turystom okazję do zabawy.

Dzisiejszy, jubileuszowy, kiermas rozpoczął się w południe w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Butrynach, gdzie przed wiekami odprawiano msze święte na powitanie przybywających na Warmię biskupów warmińskich. Potem uczestnicy uroczystości przyjechali bryczkami do Wrót Warmii w Bałdach - miejscu na granicy Warmii, gdzie jak głoszą podania, stany witały każdego z przybywających na Warmię nowych biskupów.

Tradycją kiermasów w Bałdach jest odsłanianie obelisków poświęconym poszczególnym biskupom warmińskim. Dzisiaj odsłonięto taki głaz poświęcony obecnemu Metropolicie Warmińskiemu arcybiskupowi Józefowi Górzyńskiemu. Arcybiskup osobiście odsłonił obelisk z uwiecznionym na nim herbem archidiecezji oraz własnym imieniem i nazwiskiem. Obelisk ufundował ks. inf. Jan Górny, wikariusz generalny Archidiecezji Warmińskiej.
R E K L A M A
banner
Potem uczestnicy kiermasu przeszli pod scenę, gdzie zobaczyli przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi spektakl historyczno-poetycki poświęcony powitaniom biskupów warmińskich. Spektakl wyreżyserował ks. Jana Pietrzyka, proboszcza parafii w Butrynach.

W programie keirmasu były jeszcze występy artystyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Warmia z Olsztyna, zespołu Szczęściary Koła Gospodyń Wiejskich w Szczęsnym, zespołu Liarman i Kapeli Jakubowej.

Jak zwykle na kiermasie znalazło się miejsce dla stoisk informacyjno-promocyjnych, stoisk z rękodziełem i jedzeniem.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
X Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach (1)

08-07-2017

image galeria
X Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach (2)

08-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl