Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-02-26 18:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Sportowo i patriotycznie na Polach Grunwaldu

Olsztyn24
Bieg Tropem Wilczym na Polach Grunwaldu | Więcej zdjęć »
Zimno, deszcz, błoto nie zniechęciły dziś (26.02) ponad 100 osób do wzięcia udziału w Biegu Tropem Wilczym na Polach Grunwaldu. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem włączyło się w tegoroczną edycję biegów upamiętniających żołnierzy wyklętych po raz pierwszy.

- Nasze muzeum, chociaż ogniskowane jest na przypominanie i rekonstruowanie historii średniowiecznej, przede wszystkim jest muzeum wielkiej polskiej victorii - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Dlatego naszym celem jest przypominanie o wszystkich pięknych kartach historii Polski, w tym także o historii żołnierzy wyklętych. Trzeba też pamiętać, że i na tym terenie, w okolicach Pól Grunwaldu, ci żołnierze po roku 1945 działali i walczyli.

W materiałach archiwalnych pracownicy muzeum odnaleźli informacje o ataku na przełomie zimy i wiosny 1947 roku przez jeden z oddziałów podziemia niepodległościowego na Urząd Gminy Grunwald i tamtejszy posterunek. Te wydarzenia stały się kanwą dla przygotowanej w lutym 2014 roku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem historycznej rekonstrukcji.
R E K L A M A
banner
- W tym roku korzystając z okazji, że cała Polska biega ku pamięci żołnierzy wyklętych, postanowiliśmy, że dystans 1963 metrów (1963 to rok, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty - red.) przebiegniemy również po Polach Grunwaldu - mówi dyrektor Drej. - Impreza się udała, mimo złej pogody. Sami byliśmy zaskoczeni frekwencją. W biegu na dystansie 1963 metrów wzięło udział około 100 osób, co jak na nasze, grunwaldzkie warunki, jest bardzo, bardzo dobrym wynikiem.  

Poza Biegiem Tropem Wilczym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przygotowało też dla biathlon łuczniczy. Panie biegały na dystansie 3 km, panowie na dystansie dwa razy dłuższym. Wszyscy też musieli wykazać się umiejętnością strzelania z łuku do tarczy. Chętnych nie brakowało.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Bieg Tropem Wilczym na Polach Grunwaldu 2017

26-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl