Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-07-23 16:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Niedziela w Muzeum ze św. Jakubem

Olsztyn24
Niedziela w Muzeum ze św. Jakubem | Więcej zdjęć »
Jak co roku, z okazji Dni Jakubowych, Muzeum Warmii i Mazur przygotowało dla mieszkańców miasta i turystów wydarzenie promujące postać patrona miasta. Muzealnicy zaprosili dziś (23.07) do Domu Gazety Olsztyńskiej, gdzie można było wziąć udział w warsztatach plastycznych, poznać postać św. Jakuba Starszego i wiele ciekawostek związanych z tą postacią, a także dowiedzieć się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się herb i pieczęć miejska Olsztyna.

- Dzisiaj warsztaty będą „się kręcić” się wokół muszli, jednego z atrybutów św. Jakuba - powiedziała nam Danuta Syrwid z Domu Gazety Olsztyńskiej. - Przygotowaliśmy muszle z masy solnej, które będzie można kolorować, będzie też można samodzielnie wylepiać muszle ze specjalnej glinki plastycznej. Ponadto takie wylepione muszle będzie można umocować na macie magnetycznej i zrobić sobie unikatowy magnes na lodówkę. Mamy też przygotowaną „Książeczkę z Jakubem”, w której znajdują się herby Olsztyna z różnych okresów, a także kolorowanki ze św. Jakubem, z przeróżnymi muszelkami, rebusy, zgadywanki, jak również mapka Szlaku Jakubowego w naszym mieście.

Atrakcją wydarzenia w muzeum był św. Jakub, w którego postać wcielił się znany w Olsztynie animator Mirosław Korzunowicz. Św. Jakub nie tylko witał gości odwiedzających Dom Gazety Olsztyńskiej, ale także przechadzał się wśród uczestników Jarmarku Jakubowego, zachęcając do wzięcia udziału w muzealnych warsztatach, opowiadając „swoją” historię, a także pozując do pamiątkowych zdjęć.
R E K L A M A
banner
Muzealnicy przygotowali również na dzisiejsze święto pokaz slajdów przestawiający historię św. Jakuba, a także wyobrażenia o tym świętym z różnymi atrybutami, czyli z laską, z muszlą, z mieczem, a także jako rycerza w srebrnej zbroi na białym koniu. Na prezentacji można było też zobaczyć kościoły na Warmii i Mazurach, których patronem jest św. Jakub, zmiany, jakie zachodziły w herbach i pieczęci miejskiej Olsztyna, a także herby innych miast, na których tarczy również znajduje się św. Jakub. W rozmowach z pracownikami Domu Gazety Olsztyńskiej można było poznać wiele ciekawostek związanych z postacią patrona Olsztyna (m.in. dlaczego św. Jakub kojarzony jest z muszlami), a także poznać legendę o powstaniu Olsztyna stworzoną przez Marię Zientarę-Malewską.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Niedziela w Muzeum ze św. Jakubem (2017)

»

23-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl