Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2017-07-29 11:02 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolekcję sztuki Waldemara Andzelma prezentuje BWA

Olsztyn24
Głos zabiera Waldemar Andzelm, na drugim planie kurator ekspozycji Jaromir Jedliński. | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie odbył się wczoraj (28.07) wernisaż wystawy „PUSTKA PEŁNIA UTOPIA. Kolekcja sztuki Waldemara Andzelma”. Powstała ona we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Waldemara Andzelma, zaś kuratorem ekspozycji jest Jaromir Jedliński.

Na wystawie zaprezentowano prace Zofii Artymowskiej, Janusza Bałdygi, Jana Berdyszaka, Marcina Berdyszaka, Jakuba Ciężkiego, Stefana Gierowskiego, Jerzego Grabowskiego, Jerzego Kałuckiego, Kojiego Kamoji, Jarosława Kozakiewicza, Jana Tarasina oraz Ryszarda Winiarskiego.

Jaromir Jedliński o wystawie:
R E K L A M A
banner
Waldemar Andzelm jest kolekcjonerem z Lublina, który posiada jeden z ciekawszych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Pierwsza część kolekcji zawitała do BWA w Olsztynie w 2012 roku i prezentowała prace polskich mistrzów abstrakcji – Berdyszaka, Gierowskiego, Kałuckiego, Kamoji. W drugiej olsztyńskiej prezentacji kolekcji Waldemara Andzelma nacisk został położony na rzeźbę i formę przestrzenną.

Usiłowania kolekcjonera to czasem współdziałanie ręka w rękę z pracą artysty we wznoszeniu budowli z materii oraz marzeń, z danych tu i teraz fragmentów oraz wyobrażeń na temat pełni. Każde dzieło w kolekcji ma swoje znaczenie. Kolekcja jako całość, zbiór przykładnych fragmentów też winna posiadać istotny sens ogólniejszej natury. Ale koniec końców obcujemy z poszczególnym w niej umieszczonym dziełem. W chóralnym wielogłosie kolekcji wsłuchujemy się w przesłanie pojedynczego dzieła by to z nim dialogować.

Owe dzieła artystów stroniących zazwyczaj od figuratywności zazwyczaj wyrastają z tęsknoty za światem niematerialnym albo rozumowym, z prób jego ujęcia i unaocznienia. Stają się same nieomal modlitewnymi w synkretycznym sensie utworami, na nowo i na swój sposób ożywiając postawę Malewicza, który przed wiekiem podnosił „supremację pierwiastka duchowego w sztuce”.


Wystawa będzie czynna do 1 października w obu salach ekspozycyjnych.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy kolekcji sztuki Waldemara Andzelma

28-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl