Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-09-06 14:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Gietrzwałd czeka na pielgrzymów

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Domu Pielgrzyma w Gietrzwałdzie | Więcej zdjęć »
Nawet 100 tysięcy pielgrzymów spodziewają się organizatorzy niedzielnych (10.09) uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi. Dzisiaj (6.09) w Domu Pielgrzyma w Gietrzwałdzie odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji i przebiegowi uroczystości z udziałem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego - Metropolity Warmińskiego, Jana Kasprowicza - wójta Gminy Gietrzwałd, ks. Marcina Chodorowskiego - rektora i proboszcza gietrzwałdzkiego sanktuarium, przedstawicieli Kurii Metropolitalnej, Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Jubileuszowe uroczystości w Gietrzwałdzie będą trwały cztery dni, od czwartku do niedzieli (7-10.09), przy czym główne uroczystości zaplanowano na niedzielę. Najważniejsze punkty niedzielnego jubileuszu to różaniec przy źródełku (godz. 9.30), procesja z Cudownym Obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej z bazyliki na Błonia Gietrzwałdzkie (10.45) i msza święta na Błoniach Gietrzwałdzkich pod przewodnictwem ks. abpa. Wojciecha Polaka - Prymasa Polski (11.00). Ta część uroczystości potrwa do ok. godz. 14.

W związku z przewidywaną ogromną liczbą uczestników uroczystości, w rejonie Gietrzwałdu nastąpią spore zmiany w organizacji ruchu drogowego. Organizatorzy uroczystości apelują, by jeżeli to tylko możliwe do przyjazdu do Gietrzwałdu wykorzystać autobusy komunikacji publicznej. Olsztyńskie MPK już w sobotę uruchomi specjalne linie G1 i G2 do Gietrzwałdu. Przystanki początkowe tych linii zlokalizowane będą przy ul. Dworcowej (zatoka przy Mc`Donalds) i na pętli na Osiedlu Pieczewo. W niedzielę pierwsze kursy ruszą już o godz. 7.30, a potem autobusy kursować będą do przystanku na ul. Szkolnej w Gietrzwałdzie co 10-15 minut. Kursy powrotne z Gietrzwałdu rozpoczną się o godz. 11.30. Bilet normalny będzie kosztował 3 złote.
R E K L A M A
banner
Dla tych, którzy zdecydują się przyjechać do Gietrzwałdu samochodami organizatorzy przygotowali 7 tys. miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 800 dla autobusów i busów. Vis a vis Domu Pielgrzyma będzie też wydzielony parking dla osób niepełnosprawnych. Co ważne - na drodze krajowej nr 16, od Naglad do granicy Warmii, nie będzie lewoskrętów. Jadący na uroczystości od strony Olsztyna nie będą mogli skręcić do Gietrzwałdu na żadnym ze zjazdów z DK 16 do tej miejscowości. Trzeba będzie minąć Gietrzwałd i po przejechaniu ok. 1,5 km skręcić w prawo w drogę szutrową w kierunku Woryt. W Worytach ponownie trzeba będzie skręcić w prawo, w kierunku Gietrzwałdu. Przy drodze Woryty-Gietrzwałd zorganizowane zostaną parkingi dla samochodów osobowych. W pobliże sanktuarium będą mogły podjechać tylko autobusy i busy. Parkingi, co do zasady mają być bezpłatne. Opłaty mogą być pobierane jedynie na parkingach zorganizowanych przez strażaków z OSP.

O organizacji ruchu drogowego na czas uroczystości informować będą znaki drogowe, ale najważniejsze będą znaki i sygnały podawane przez policjantów. Ci ostatni zaapelowali podczas konferencji o bezwzględne stosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy kierujących ruchem. Policjantów w kierowaniu ruchem wspomagać będą strażnicy graniczni i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Więcej informacji o przebiegu dzisiejszej konferencji w naszej wideorelacji z wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa w Domu Pielgrzyma w Gietrzwałdzie

»

06-09-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl