Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-09-12 14:59 | Rozmiar tekstu: A A A
Frombork. Poszukiwania w ogrodach Domu Dziecka

Dla bezpieczeństwa i poznania historii

Olsztyn24
Poszukiwania w ogrodzie Domu Dziecka we Fromborku (fot. Starostwo Powiatowe w Braniewie - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Poszukiwacze z grupy eksploratorów ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Batory”, działającego przy Klubie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, rozpoczęli poszukiwania na terenie ogrodów Domu Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku.

Eksploratorzy przewidują, że mogą natrafić na pozostałości amunicji i uzbrojenia. Pod koniec II wojny światowej w 1945 r. w okolicach obecnego Domu Dziecka znajdował się punkt oporu żołnierzy niemieckich. Czasy te dobrze pamięta Józef Lemke – autochton urodzony we Fromborku w 1936 r.

- Przychodziliśmy tutaj z kolegami, byli tutaj rozlokowani niemieccy żołnierze - wspomina pan Józef. - Częstowali nas czekoladkami. Tutaj znajdował się niemiecki punkt oporu. Duże działa przeciwlotnicze, które miały powstrzymać ataki na Królewiec.
R E K L A M A
banner
Teren, na którym umiejscowiony jest Dom Dziecka, jest własnością Powiatu Braniewskiego. Dlatego też samorząd powiatu musiał wydać zgodę na takie poszukiwania.

- Oczywiście zrobiliśmy to, kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem mieszkających tutaj dzieci - mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. - Ale mam również nadzieję, że jeśli poszukiwaczom uda się odnaleźć jakieś cenne znaleziska, to eksponaty te trafią do Muzeum Ziemi Braniewskiej. Dzięki temu będziemy mogli dotknąć historii tej ziemi. Żyjemy w takim miejscu, które zostało przez wojnę ograbione z pamiątek, tym bardziej trzeba cenić każde znalezisko.

O tym, gdzie trafią znalezione przedmioty, zadecyduje konserwator zabytków.

- Jeśli coś znajdziemy, to przekażemy to konserwatorowi i to on rozstrzygnie, gdzie taki eksponat trafi - mówi Tomasz Kamiński, prezes stowarzyszenia poszukiwaczy. - Zwykle dzieje się tak, że takie przedmioty trafiają do najbliższego, lokalnego muzeum.

Niewykluczone, że poszukiwaczom uda się znaleźć stare, cenne przedmioty, a to wszystko dzięki specjalnemu wykrywaczowi, który sięga aż 8,5 metra w głąb ziemi. Do poszukiwań wykorzystany zostanie również georadar. A całe prace przebiegać będą pod czujną opieką saperów z Patrolu Rozminowania 9BBKPanc.


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl