Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf.pras. | 2017-08-15 18:33 | Rozmiar tekstu: A A A

50. Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku zakończony

Olsztyn24
Niedzielny koncert był ostatnim w tegorocznej edycji festiwalu | Więcej zdjęć »
W niedzielę (13.08) we Fromborku zakończyła się jubileuszowa, 50. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Podczas 7 koncertów wystąpiło 54 wykonawców. Oprócz recitali organowych: Andrzeja Chorosińskiego, Marka Stefańskiego, Josefa Stilla, Wolfganga Seifena czy Ludmiły Gołub publiczność miała okazję wysłuchać muzyki wykonywanej przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, czy chóralnego śpiewu Ad libitum z Pszowa.

Festiwal rozpoczęło wykonanie Symfonii Jowiszowej Mozarta i choć w trakcie festiwalu kompozytorem, którego utwory pojawiały się w repertuarach wykonawców najczęściej, był Jan Sebastian Bach, to na zakończenie znowu zabrzmiał Amadeusz Mozart w Mszy Koronacyjnej, którą zaprezentował Arkadiusz Popławski z Chórem Kameralnym Ad libitum.

Ostatni koncert to przeszło 2 godziny doskonałej muzyki - utworów chóralnych i popisowej gry na organach. W repertuarze Arkadiusza Popławskiego nie zabrakło utworów stanowiących wyzwanie dla organisty, takich jak Sonata Triowa III d-moll, BWV 527. Artysta w związku z obchodzonym dzisiaj (15.08) Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także zainspirowany koncertem Wolfaganga Seifena, włączył do programu Improwizowaną fantazję symfoniczną pt.  Gród Naszej Pani” na motywach pieśni maryjnych. Uwagę zwracało również wykonanie Josefa Stilla III Chorału a-moll Cesara Francka oraz II Symfonii na organy g-moll op.45 Nr 2 Feliksa Nowowiejskiego.
R E K L A M A
banner
Do polskiej muzyki sięgnął także Marek Stefański, prezentując Salve Regina Mikołaja z Krakowa. Zasłużona artystka Rosji - Ludmiła Gołub włączyła do repertuaru również utwory kompozytora ze swojego kraju, prezentując 2 Preludia: op. 45 nr 1 i op. 51 nr 2 Aleksandra Skriabina. Oczekiwany przez publiczność był ponadto koncert Andrzeja Chorosińskiego, który od lat występuje na festiwalu we Fromborku, oraz Romana Peruckiego - dyrektora artystycznego festiwalu, który wystąpił z najlepszym polskim flecistą Łukaszem Długoszem i Orkiestrą Symfoniczną PFB pod dyrekcją Arno Hartmanna, wypełniając publicznością do ostatniego miejsca katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Każdy z koncertów dostarczał wrażeń na najwyższym możliwym poziomie wykonawczym. Doskonale brzmiały fromborskie organy, które jednak domagają się w najbliższych latach remontu.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl