Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
M.D. | 2017-08-02 16:54 | Rozmiar tekstu: A A A

W niedzielę minie 50 lat od startu festiwalu organowego we Fromborku

Olsztyn24
Josef Still | Więcej zdjęć »
Dokładnie w niedzielę, 6 sierpnia, roku minie 50 lat od pierwszego koncertu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. Wykonawcą jubileuszowego koncertu będzie organista i klawesynista Josef Still, urodzony w 1959 roku w Deggendorf nad Dunajem w Bawarii.

W 1967 rozpoczynano skromnie, dwoma koncertami: Józefa Chwedczuka oraz Leona Batora. Organizatorami koncertów była Państwowa Orkiestra Symfoniczna im. Feliksa Nowowiejskiego i Rozgłośnia Polskiego Radia w Olsztynie. W festiwalu brało udział wielu znakomitych artystów z kraju i zagranicy ciesząc słuchaczy wspaniałą muzyką w niezwykłym pod względem akustyki wnętrzu katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła. Dzięki tym koncertom sława fromborskich organów przekraczała granice Polski, a w katedrze nagrywano wiele recitali organowych.

Również dzisiaj możliwość niezwykłych doznań muzycznych gromadzi na koncertach liczną publiczność. Wykonawcą koncertu 6 sierpnia 2017 roku (godz. 15:30, będzie Josef Still urodzony w 1959 w Deggendorf nad Dunajem w Bawarii. Artysta studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, na kierunku muzyka kościelna i koncertowa (w klasie prof. Gerharda Weinbergera i Franza Lehrndorfera), a następnie u prof. Hedwiga Bilgrama studiował grę na klawesynie. W latach 1983 – 1993 był muzykiem kościelnym i kantorem dekanalnym kościoła Jana Chrzciciela w Neu-Ulm. Od 1994 roku jest organistą katedralnym w Trewirze. Josef Still doradza również w sprawie  budowy i rekonstrukcji organów na terenie diecezji trewirskiej. Koncertuje jako organista i klawesynista. Posiada liczne nagrania płytowe, w tym trzy płyty CD – zbiór kompozycji Maxa Regera, wydane przez renomowaną firmę fonograficzną NAXOS. Nagrywał także dla radia i telewizji. Co ciekawe, szczególnie dla polskiej publiczności, w dorobku artystycznym artysty znajduje się również płyta „Bóg się rodzi, moc truchleje – muzyka organowa na Boże Narodzenie z Niemiec i Polski.
R E K L A M A
banner
Podczas koncertu we fromborskiej katedrze Josef Still zaprezentuje: Césara Francka (1822-1890) III Chorał a-moll, Johanna Ludwiga Krebsa (1713-1780) Fantasię sopra Freu dich sehr, o meine Seele, Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) Passacaglia i fugę c-moll BWV 582, a także tańce z XVI w.: Anonnim (ok. 1593) – Intrada, Pierre Phalese (ok .1583) - Almande Poussinghe, Bernhard Schmid (ok. 1577) - Ein schoener Englischer Dantz, Bernhard Schmid (ok. 1577) -La Corante du roy,Pierre Phalese (ok. 1583) - Ungaresca.

Uznanie artysty dla polskiej muzyki potwierdza również umieszczenie w repertuarze koncertu utworu Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946). Usłyszymy II Symfonię na organy g-moll op. 45 Nr 2: 1. Preludio festivo, 2. Adagio (Przed krucyfiksem w kościele Mariackim w Krakowie), 3. Finale (Recitativo - Fuge).

Początek niedzielnego koncertu o godz. 15.30. Zapraszamy.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl