Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-09-14 23:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Forum Kultury Warmii i Mazur z kuratelą marszałka województwa

Olsztyn24
Forum Kultury Warmii i Mazur w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W 2008 roku ówczesny wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski po raz pierwszy zorganizował w Olsztynie spotkanie ludzi kultury mieszkających lub tworzących na Warmii i Mazurach pod hasłem „...są solą tej ziemi”. To hasło przyświecało też kolejnym spotkaniom, które odbywały się regularnie do 2015 roku. Nowy wojewoda nie wykazał zainteresowania przedsięwzięciem poprzednika. Dlatego po rocznej przerwie kontynuacji Forum Kultury Warmii i Mazur podjął się marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Dzisiaj (14.09) w Olsztynie odbyło się więc kolejne spotkanie ludzi kultury Warmii i Mazur, ale z nowym opiekunem i pod pod zmienionym hasłem przewodnim: „po słonecznej stronie ulicy”, nawiązującym do filmu Janusza Majewskiego zrealizowanego na podstawie powieści Włodzimierza Kowalewskiego „Excentrycy”, którzy to spotkali się właśnie podczas jednego z forów.

Podczas dzisiejszego spotkania ludzi kultury w Hotelu Park, z koncertem zatytułowanym „Na skos” wystąpiła pochodząca z Olsztyna Izabela Trojanowska. Powracająca na estradę piosenkarka zaprezentowała zarówno znane od lat przeboje, jak i utwory z nowej płyty.

Po koncercie forum otworzył jego organizator, marszałek Gustaw Marek Brzezin. W tej części spotkania marszałek podziękował też byłemu wojewodzie Marianowi Podziewskiemu i jego byłym współpracownikom Bogumiłowi Osińskiemu i Marii Bąkowskiej za pomysł oraz realizację poprzednich 8. edycji Forum Kultury Warmii i Mazur.
R E K L A M A
banner
Podobnie jak podczas większości poprzednich spotkań, również dzisiaj wyróżniono ludzi zasłużonych dla regionalnej kultury. Marszałek udekorował Honorowymi Odznakami „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” następujące osoby: Jerzego Bończaka, Jerzego Hoffmana, Kornelię Kurowską, Janusza Majewskiego, Waldemara Mierzwę, księdza Witolda Twardzika i Izabelę Trojanowską.

Zasadnicza część dzisiejszego forum to debata pod hasłem „Kultura w mediach, media w kulturze”. Moderatorem była pochodząca z Kętrzyna dziennikarka oraz publicystka telewizyjna i radiowa Jolanta Fajkowska. W dyskusji udział wzięli m.in. Jerzy Hoffman, Janusz Majewski, Krzysztof Kowalewski, Paweł Jaszczuk, Bernadetta Darska i Janusz Kijowski.

Przebieg całego, ponad trzygodzinnego spotkania można prześledzić na naszych nagraniach wideo.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [12]
~joanna / 2017-09-18 15:51
Zgadzam się w pełni z opinią Janusza. To samo myślę o tym forum. Wydmuszka samych swoich, jakby wokół pomór padł na pozostałych. Gust z postawą schematów i polityki. Zero klasy i otwarcia.
~Janusz do Anna / 2017-09-18 09:02
Napisała Pani w stylu wypowiedzi eleganckiej urzędniczki i żony byłego dyrektora teatru, wiecznie bywałej i wyniosłej. Jeden plus, że przez bywanie istotnie coś wie o tym i owym. Jednak na liście obecności krąg wyraźnie znajomościowy i partyjny. Bo np. Czy Pani Irena Petryna ma coś do powiedzenia w sferze kultury? Ufundowała z własnej kieszeni coś jakiemuś twórcy ? A ja znam osoby, które to robią. A obecność gabinetu marszałka na prawach gwiazdy to wymóg, ceremoniał, regulamin? Bo tych osób na żadnym wydarzeniu w kulturze, nie popartym obecnością polityka typu marszałek, to nie widzę. A Pani Trojanowska nagrodę dostała jak punkty za pochodzenie liczone w PRL? To że ktoś pochodzi z Olsztyna, to co ? Codziennie rodzą się tu takie osoby i coś w życiu robią. Czy listę układał CEIK, z gustem dawnej Estrady? Może sobie być takie forum, tak jak może sobie kwitnąć disco polo w Opolu, ale bez przesady z euforią pani Anno. Moja żona proponuje dodać prośbę o to, by na takie spotkanie goście lepiej się ubierali - odświętnie, a nie jak do biura.
~do Anna / 2017-09-17 09:37
Czytając Pani komentarz nie widziałem czy płakać czy też śmiać się. Teraz już wiem: płakać, płakać.
~Anna do komentującego.... / 2017-09-16 12:24
Zawsze uważałam "nieskromnie" ,że teksty w dobrym stylu powinny przechodzić do kanonu komentarzy.Istotnie brak nam "normalności", bo jeżeli moja krótka, osobista relacja z pobytu na forum, jest odbierana tendencyjnie, no chyba też mamy" problem z normalnością" Rozumiem ,że kontekst społeczno-polityczny naszych czasów, budzi nieufność w każdej dziedzinie życia,ale te konteksty zawsze były są i będą... Ważne, aby w tych kontekstach dostrzegać problemy i stwarzać możliwości ich rozwiązywania.Osoby wymienione z imienia i nazwiska ,to autorytety w dziedzinie kultury,a nie jakieś towarzystwa wzajemnej adoracji.Jedyne co mnie przywiodło na forum ,to fakt ,że jestem pracownikiem kultury i medioznawcą i widzę merytoryczną potrzebę rozmów,może bardziej roboczo.
~mirek r. / 2017-09-15 21:12
Jakaś paranoja! o mediach wypowiadali się reżyserzy, pisarze i słynny dyrektor... a gdzie dziennikarze.... czyżby w Olsztynie zabrakło...
~- do Anna / 2017-09-15 21:07
to Marszałek pisał, czy może Boguś... Hahahaha
~do Anna / 2017-09-15 20:23
Nie wierzę, nie wierzę..... już od dawna żaden komentarz nie ubawił mnie jak ten tekst. Stwierdzenia w stylu "Konieczność segmentacji tematów zauważył w podsumowaniu Pana Marszałek" przejdą do kanonu komentarzy Olsztyn24.
~Anna / 2017-09-15 17:28
Byłam na Forum Kultury Warmii i Maur. Nie jestem związana z żadną partią.Jako wieloletni pracownik kultury,w tym od 20 lat związaney z Regionem Warmii i Mazur, uważam,że wznowienie takiego cyklu jest niesłychanie cenną inicjatywą. W ludziach kultury istnieje potrzeba artykułowania problemów związanych z relacją media w kulturze ,kultura w mediach. Jako nadawcy kultury chcemy ,aby przekaz medialny, zarówno warstwie merytorycznej jak i w obrazie był zbliżony do rzeczywistości. Aby ta, zapożyczona medialna rzeczywistość nie wypaczała wartości i treści zamierzonych. Dyskusja wskazywała na taką potrzebę ,choć jak to bywa " między nami Polakami", temat się nieco rozmydlił, ale wszyscy "bohaterowie zabierający głos mieli rację. Jak wiemy najtrudniejsze są "dramaty" w których wszyscy bohaterowie są pozytywni,ale każdy mówi winnym kontekście. Konieczność segmentacji tematów zauważył w podsumowaniu Pana Marszałek wyrażam nadzieję ,że w przyszłym roku uszczegółowimy debatę,która jest bardzo dobrą inicjatywą i kontynuacją.
~Kebiz / 2017-09-15 14:55
To spotkanie "towarzystwa wzajemnej adoracji" w wieku mocno senioralnym. No, ale to wszakże "Nasi" ludzie !
~anna / 2017-09-15 10:37
kultura w wydaniu PSL-owskim....
~zwykły człowiek / 2017-09-15 09:40
Działacze partyjni zaprosili "kulturę" . Nazwiska uczestników nierozerwalnie związane z PSL, KOD itd.... Masz rację "zenonie" "To było spotkanie". partyjne.
~zenon / 2017-09-15 08:48
To było spotkanie partyjne.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Forum Kultury Warmii i Mazur 2017 (1)

14-09-2017

image galeria
Forum Kultury Warmii i Mazur 2017 (2)

14-09-2017

image galeria
Forum Kultury Warmii i Mazur 2017 (3)

14-09-2017

image galeria
Forum Kultury Warmii i Mazur 2017 (4)

14-09-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl