Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
UG Dywity | 2017-09-20 19:33 | Rozmiar tekstu: A A A
Rekordowy Fundusz Sołecki w gminie Dywity

Ponad 530 tys. do podziału

Olsztyn24
Mieszkańcy Ługwałdu chcą uzupełnić w sprzęt miejscowy plac zabaw (fot. UG Dywity) | Więcej zdjęć »
Rekordową kwotę ponad 530 tys. zł mają do dyspozycji w 2018 roku mieszkańcy gminy Dywity z Funduszu Sołeckiego. Do końca września muszą zdecydować, jak podzielić pieniądze.

Miasta mają swoje budżety obywatelskie, a w gminach wiejskich najczęściej funkcjonuje Fundusz Sołecki. Zasada działania obu tych instrumentów jest dość podobna. W obu przypadkach to mieszkańcy decydują, jak będą podzielone środki i jakie cele zostaną zrealizowane w ich najbliższym otoczeniu. W gminie Dywity Fundusz Sołecki funkcjonuje od 2009 roku, czyli od początku funkcjonowania w Polsce tego instrumentu prawnego. Rok 2018 będzie rekordowy, bo kwota do dyspozycji mieszkańców 20 sołectw gminy to ponad pół miliona złotych (dokładnie 538 tys. zł).

– To naprawdę spora suma, której przeznaczenie ustalać będą mieszkańcy danych miejscowości na zebraniach wiejskich do końca września – mówi Jacek Szydło, wójt gminy Dywity.
R E K L A M A
banner
Mieszkańcy zainteresowani

Wysokość środków przekazywana sołectwom do dyspozycji uzależniona jest od liczby mieszkańców oraz dochodów bieżących gminy. Z obu tych wartości wyliczana jest kwota bazowa, która wyniosła w tym roku 4356,67 zł. Największe miejscowości gminy, czyli Dywity, Słupy, Różnowo i Kieźliny mogą liczyć na największą kwotę Funduszu Sołeckiego, czyli dziesięciokrotność kwoty bazowej, co wynosi ponad 43 tys. zł na każde z tych sołectw.

– To duża kwota, która pozwoli nam zrealizować kilka ważnych działań – uważa Urszula Derlacz, sołtys Dywit. – W planach jest dokończenie siłowni zewnętrznej, nowe urządzenia na placach zabaw, zadbanie o zieleń i nasadzenia, ale to ostatecznie mieszkańcy zadecydują podczas zebrania, czy tak się stanie.

Jak mówi Bronisław Szatan, sołtys Ługwałdu wśród mieszkańców widać coraz większe zainteresowanie Funduszem Sołeckim i coraz większą świadomość podczas podejmowania decyzji o podziale środków.

– Na wrześniowym zebraniu dotyczącym podziału pieniędzy z FS obecnych było ponad 40 osób, w tym wiele nowych twarzy – mówi Bronisław Szatan. – Mieszkańcy zdecydowali, że w 2018 roku uzupełnimy plac zabaw o nowe urządzenia, uzupełnimy też siłownię zewnętrzną, sporo środków pójdzie też na utrzymanie zieleni, poprawę estetyki wsi i nasadzenia. Zostawiliśmy też pewną część na wkład własny do projektów unijnych.

Najpierw wiata, a teraz boiska


Przy planowaniu ważne jest to, aby środki Funduszu Sołeckiego były przeznaczone na realizacje przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy i żeby były spójne ze strategią rozwoju gminy. Wójt ze służbami finansowymi sprawdzą decyzje zebrań wiejskich i rozdział środków z FS pod kątem formalnym, a komisje Rady Gminy Dywity pod kątem merytorycznym.

– Fundusz Sołecki to dobry instrument, który pozwala mieszkańcom realizować przedsięwzięcia służące poprawie warunków życia – mówi Krzysztof Kulas, sołtys Spręcowa. – W tym roku dzięki środkom z FS wybudowaliśmy piękna wiatę z systemem monitoringu, w której chętnie integrują się mieszkańcy. W 2018 roku mieszkańcy zdecydowali się przeznaczyć większość pieniędzy z funduszu na zagospodarowanie centrum rekreacyjno-sportowego wsi. To inwestycja rozłożona na kilka lat. Najpierw musimy przygotować teren pod przyszłe boiska połączone z placem zabaw i wykonać projekt, a dopiero w kolejnych latach zaczną się prace budowlane. Dlatego przy podziale środków z FS ważne jest umiejętne planowanie, bo większość działań wykonujemy etapami.

Jak pokazuje praktyka, sołectwa najczęściej wydają pieniądze z FS m.in. na organizacje imprez integracyjnych, utrzymanie zieleni, remonty świetlic wiejskich, zakup ławek, remonty placów zabaw, czy budowę siłowni zewnętrznych. Od początku funkcjonowania ustawy o funduszu sołeckim mieszkańcy wsi gminy Dywity rozdysponowali środki na inwestycje w swoim najbliższym otoczeniu o niebagatelnej wartości prawie 3 mln zł.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl