Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-09-27 17:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Miejscy radni zaniepokojeni możliwością wpisania dworca do rejestru zabytków

Olsztyn24
XL sesja Rady Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Jeszcze kilka lat temu dyżurnym tematem lokalnych mediów był fatalny stan olsztyńskich ulic. Kiedy w tym zakresie sporo się zmieniło na lepsze, a prace nad modernizacją kolejnych zniszczonych ulic trwają, pojawił się nowy obiekt szczególnego zainteresowania mieszkańców: dworzec Olsztyn Główny, a konkretnie jego fatalny stan i wygląd. I tutaj mogło się niebawem dużo zmienić, ale na przeszkodzie zmiany niekorzystnego oblicza tego reprezentacyjnego miasta stolicy Warmii i Mazur stanęła grupa mieszkańców Olsztyna, przedstawicieli trzech organizacji pozarządowych: Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Za sprawą ich zabiegów o wpisanie dworca Olsztyn Główny do rejestru zabytków perspektywa zmiany niekorzystnego wyglądu rejonu Placu Konstytucji 3 Maja niebezpiecznie się oddala.

Dzisiaj (27.09), podczas XL sesji Rady Miasta Olsztyna, sprawa objęcia ochroną konserwatorską i wpisania do rejestru zabytków dworca Olsztyn Główny była jednym z głównych punktów zainteresowania radnych. I to właśnie dlatego, że radni, co do zasady zgodni z opinią, że w Olsztynie trzeba wybudować nowy dworzec, są zaniepokojeni skutkami, do jakich może doprowadzić działanie przedstawicieli FRO, SARP i SKZ. Swoje zaniepokojenie wyrazili w stosownym stanowisku, w którym popierają decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o odmowie wszczęcia postępowania o wpisanie dworca do rejestru zabytków.  

Jak przypomniał podczas sesji prezydent Piotr Grzymowicz, Rada Miasta Olsztyna podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego rejonu dworca PKP/PKS w Olsztynie w 2012 roku. W ramach postępowania przygotowującego plan każda ze stron, również organizacje pozarządowe, mogły składać stosowne wnioski. Wniosków odnoszących się do zabytkowego charakteru dworca jednak nie było. Również Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, który opiniował plan zagospodarowania, w tamtym czasie nie widział potrzeby obejmowania obiektu ochroną konserwatorską. I teraz, kiedy właściciele dworca i przyszli inwestorzy nowych obiektów w tym rejonie porozumieli się co do wspólnych inwestycji, nagle pojawił się wniosek o wpisanie dworca do rejestru zabytków.
R E K L A M A
banner
Pierwszą odpowiedzią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie na wniosek FRO, SARP i SKZ była odmowa przeprowadzenia postępowania o wpisanie dworca do rejestru zabytków wydana 24 maja br. Wnioskodawcy byli jednak nieustępliwi i odwołali się do Głównego Konserwatora Zabytków. Ten nakazał Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków przeprowadzenie postępowania. Chociaż jego wynik trudno przewidzieć, sama procedura potrwa co najmniej do połowy listopada br., a to do granic możliwości skraca inwestorom czas na przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji w postaci rozbiórki starego dworca oraz budowy nowego obiektu. Strach nawet pomyśleć, co się stanie, gdy obecny dworzec zostanie uznany za zabytek. Na dzisiaj wiadomo bowiem, że PKP nie ma pieniędzy na rewitalizację obecnego dworca, a środki na budowę nowego obiektu, pochodzące z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, będą czekać tylko przez kilka miesięcy. Czas na wykorzystanie tych pieniędzy kończy się w 2020 roku i jeżeli nie zostaną wykorzystane w Olsztynie, PKP przesunie je na inne inwestycje.

Przyjęte dzisiaj przez Radę Miasta stanowisko nie ma mocy wiążącej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przewodnicząca Rady Miasta przekaże je do wiadomości konserwatora, ale nie musi być ono wzięte pod uwagę. Ważne jest jednak, by konserwator wiedział, że posiadający mandat społeczny do reprezentowania mieszkańców miasta przedstawiciele uważają, iż zmieniająca się dynamicznie stolica regionu potrzebuje również nowego, funkcjonalnego dworca kolejowo-autobusowego.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [6]
~olsztynianka / 2017-10-01 22:57
Wiec jeśli ludzie nie potrzebują już pociągów tak jak dawniej, to po co nam NOWY, WIĘKSZY ( i z kolejną galerią) DWORZEC! Wystarczy ten co już jest, tylko trzeba oskrobać go z brudu i dziesiątków NAROŚLI które go oszpeciły.
~anka / 2017-10-01 22:40
Wydaje mi się, że potrzebne są znacznie bardziej lepsze rozwiązania komunikacji samochodowej bo od kolei już dawno społeczeństwo odeszło. Dziś każdy ma samochód i wolność jaką on daje przeważa szalę na korzyść samochodu. Chociaż pociągów owszem żal.
~olsztynianka / 2017-10-01 22:31
Nasi poprzednicy nie zniszczyli zamku tylko dobudowali nową wygodniejszą część mieszkalną, pozostawiając średniowieczny zamek NAM w dziedzictwie i dzisiaj możemy cieszyć się jego obecnością i czerpać z niego. My żyjemy w świecie rzeczy" jednorazowego użytku", dlatego niszczymy bezkarnie.
~Drugi Olsztynianin / 2017-09-30 11:34
Ten, jak pisze pani Olsztynianka, "sensowny" obiekt był takim na pewno w momencie swojego powstawania, kilkadziesiąt lat temu. Teraz przestał już jednak przystawać do aktualnych potrzeb naszego rozwijającego się w szybkim tempie miasta. Po cóż zatem nadal go utrzymywać? Czy szanowna pani mieszka w nowoczesnym budynku wyposażonym we wszelkie udogodnienia typu: łazienka, c.o. vs kominek, telewizja satelitarna lub kablowa oraz porusza się po mieście samochodem versus autobusem/tramwajem MPK - czy też z miłości do tradycji wychowuje swoje dzieci w kurnej chacie bez wygód a po mieście zasuwa na piechotę?
~olsztyniak / 2017-09-29 11:10
Olsztynianko - odpowiedź jest prosta: "polskość" czy "niemieckość" nie mają tu tak na prawdę nic do rzeczy. Chodzi zawsze o kasę, wpływy, handel, robienie komuś dobrze. Tylko o to. Gdy "patriotyzm" lub"anty-niemieckość" są potrzebne, wyciąga się je na sztandar, gdy przeszkadzają - chowa. Taki jest poziom tych naszych demokratycznie wybranych polityków. To nie są ludzie poważni.
~olsztynianka / 2017-09-28 19:59
Niektórzy olsztyńscy radni od niejakiego czasu krytykują "Muzeum Nowoczesności" za promowanie niemieckości w naszym mieście. Pytam więc, czemu tak silnie obstają za zlikwidowaniem Polskiego Dworca PKP i PKS,który jest niekwestionowaną pamiątką powojennej modernistycznej twórczości polskich architektów.Może to jest właśnie czas na pokazanie, że powojenny Polski Olsztyn też zbudował coś sensownego.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
XL sesja Rady Miasta Olsztyna [27.09.2017]

»

27-09-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl