Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-09-27 17:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Miejscy radni zaniepokojeni możliwością wpisania dworca do rejestru zabytków

Olsztyn24
XL sesja Rady Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Jeszcze kilka lat temu dyżurnym tematem lokalnych mediów był fatalny stan olsztyńskich ulic. Kiedy w tym zakresie sporo się zmieniło na lepsze, a prace nad modernizacją kolejnych zniszczonych ulic trwają, pojawił się nowy obiekt szczególnego zainteresowania mieszkańców: dworzec Olsztyn Główny, a konkretnie jego fatalny stan i wygląd. I tutaj mogło się niebawem dużo zmienić, ale na przeszkodzie zmiany niekorzystnego oblicza tego reprezentacyjnego miasta stolicy Warmii i Mazur stanęła grupa mieszkańców Olsztyna, przedstawicieli trzech organizacji pozarządowych: Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Za sprawą ich zabiegów o wpisanie dworca Olsztyn Główny do rejestru zabytków perspektywa zmiany niekorzystnego wyglądu rejonu Placu Konstytucji 3 Maja niebezpiecznie się oddala.

Dzisiaj (27.09), podczas XL sesji Rady Miasta Olsztyna, sprawa objęcia ochroną konserwatorską i wpisania do rejestru zabytków dworca Olsztyn Główny była jednym z głównych punktów zainteresowania radnych. I to właśnie dlatego, że radni, co do zasady zgodni z opinią, że w Olsztynie trzeba wybudować nowy dworzec, są zaniepokojeni skutkami, do jakich może doprowadzić działanie przedstawicieli FRO, SARP i SKZ. Swoje zaniepokojenie wyrazili w stosownym stanowisku, w którym popierają decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o odmowie wszczęcia postępowania o wpisanie dworca do rejestru zabytków.  

Jak przypomniał podczas sesji prezydent Piotr Grzymowicz, Rada Miasta Olsztyna podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego rejonu dworca PKP/PKS w Olsztynie w 2012 roku. W ramach postępowania przygotowującego plan każda ze stron, również organizacje pozarządowe, mogły składać stosowne wnioski. Wniosków odnoszących się do zabytkowego charakteru dworca jednak nie było. Również Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, który opiniował plan zagospodarowania, w tamtym czasie nie widział potrzeby obejmowania obiektu ochroną konserwatorską. I teraz, kiedy właściciele dworca i przyszli inwestorzy nowych obiektów w tym rejonie porozumieli się co do wspólnych inwestycji, nagle pojawił się wniosek o wpisanie dworca do rejestru zabytków.
R E K L A M A
banner
Pierwszą odpowiedzią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie na wniosek FRO, SARP i SKZ była odmowa przeprowadzenia postępowania o wpisanie dworca do rejestru zabytków wydana 24 maja br. Wnioskodawcy byli jednak nieustępliwi i odwołali się do Głównego Konserwatora Zabytków. Ten nakazał Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków przeprowadzenie postępowania. Chociaż jego wynik trudno przewidzieć, sama procedura potrwa co najmniej do połowy listopada br., a to do granic możliwości skraca inwestorom czas na przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji w postaci rozbiórki starego dworca oraz budowy nowego obiektu. Strach nawet pomyśleć, co się stanie, gdy obecny dworzec zostanie uznany za zabytek. Na dzisiaj wiadomo bowiem, że PKP nie ma pieniędzy na rewitalizację obecnego dworca, a środki na budowę nowego obiektu, pochodzące z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, będą czekać tylko przez kilka miesięcy. Czas na wykorzystanie tych pieniędzy kończy się w 2020 roku i jeżeli nie zostaną wykorzystane w Olsztynie, PKP przesunie je na inne inwestycje.

Przyjęte dzisiaj przez Radę Miasta stanowisko nie ma mocy wiążącej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przewodnicząca Rady Miasta przekaże je do wiadomości konserwatora, ale nie musi być ono wzięte pod uwagę. Ważne jest jednak, by konserwator wiedział, że posiadający mandat społeczny do reprezentowania mieszkańców miasta przedstawiciele uważają, iż zmieniająca się dynamicznie stolica regionu potrzebuje również nowego, funkcjonalnego dworca kolejowo-autobusowego.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
XL sesja Rady Miasta Olsztyna [27.09.2017]

27-09-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl