Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-10-04 19:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńska filharmonia wkracza w 72. sezon artystyczny

Olsztyn24
Prasowa inauguracja 72. sezonu artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej | Więcej zdjęć »
Nowy cykl koncertów pod hasłem „Mistrzowskie Recitale Organowe”, kontynuację recitali fortepianowych i koncertów symfonicznych zapowiedział dzisiaj (4.10), podczas prasowej inauguracji 72. sezonu artystycznego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, jej nowy-stary dyrektor Piotr Sułkowski. W inauguracyjnym spotkaniu udział wzięli: marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Zdzisław Fadrowski, a także przedstawiciele sponsorów filharmonii - banku PKO BP S.A., firmy budowlanej ARBET oraz firmy produkującej ultrasonografy Dramiński Ultrasonografy.

Kierujący olsztyńską filharmonią od pięciu lat Piotr Sułkowski zwyciężył w przetargu na kierowanie tą instytucją kultury samorządu województwa przez kolejną pięcioletnią kadencję. Ta formuła zamówienia publicznego do wyłonienia managera instytucji kultury na Warmii i Mazurach została zastosowana po raz pierwszy.

- W imieniu artystów-muzyków Orkiestry Symfonicznej filharmonii i swoim własnym serdecznie zapraszam na wydarzenia 72. sezonu artystycznego 2017/2018 - powiedział Piotr Sułkowski. - Inauguracji nowego sezonu zawsze towarzyszy nadzieja, że przygotowany repertuar koncertowy nie tylko spełni oczekiwania naszych melomanów, ale także poszerzy grono stałych słuchaczy. Jestem dumny z obecnego wysokiego poziomu artystycznego naszej orkiestry symfonicznej. Trzy występy w sali koncertowej Filharmonii Narodowej, koncert w Filharmonii Krakowskiej czy Filharmonii Bałtyckiej to tylko ostatnie przykłady ogólnopolskiej aktywności koncertowej zespołu, która wpłynęła na wysoką ocenę jego poziomu artystycznego. Kierowanie takim zespołem to dla mnie honor i zaszczyt!
R E K L A M A
banner
Mówiąc o przygotowanym na ten sezon artystyczny repertuarze, Piotr Sułkowski w pierwszej kolejności wspomniał o Mistrzowskich Recitalach Organowych, które po raz pierwszy wzbogacą znane już cykle koncertów symfonicznych i recitali fortepianowych. By olsztyńskich melomanów przygotować do koncertów „prawdziwie” organowych, filharmonia zakupiła organy Rogersa, których pierwsza muzyczna prezentacja nastąpiła kilka dni temu.

- To był pierwszy krok ku temu, żeby w jak najkrótszym czasie, a nie później niż do końca mojej kadencji, można było w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej cieszyć się organami koncertowymi - powiedział dyrektor Sułkowski. - Filharmonia już w czasie budowy była przygotowana, by taki instrument powstał. Z powodów finansowych te organy przy otwarciu nie zaistniały. Ja postawiłem sobie takie zadanie, żeby to nadrobić, żeby przygotować publiczność, by chciała przychodzić na te koncerty, i która będzie oczekiwała na koncertowy instrument.

Koncertowych organów nie można kupić „z dnia na dzień”, przede wszystkim ze względu na koszty. Instrument taki kosztuje kilka, a nawet kilkanaście milionów złotych. Dlatego zbieranie środków na zakup musi trochę potrwać.

Wśród „TOP-owych” wydarzeń 72. sezonu artystycznego Piotr Sułkowski wymienił przede wszystkim koncert koreańskiej skrzypaczki Bomsori Kim i pianisty Rafała Blechacza. Artyści wystąpią w Olsztynie na wspólnym koncercie w dniu 26 czerwca 2018 r. Wcześniej, bo 15 i 16 czerwca Bomsori Kim wystąpi w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej z koncertami kończącymi 72. sezon artystyczny.

W repertuarze 72. sezonu artystycznego melomani znajdą również jazz, muzykę rozrywkową i widowiska taneczne. Tradycyjnie pod koniec sezonu zaprezentowany zostanie spektakl muzyczny. Będzie to wznowienie musicalu „Skrzypek na dachu” zrealizowanego wspólnie z Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. W planach filharmonii znajduje się również II edycja koncertów muzyki filmowej Arena Festival Film & Music w Expo Mazury w Ostródzie.

Więcej o przebiegu dzisiejszej prasowej inauguracji 72. sezonu artystycznego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w naszej wideorelacji z wydarzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
logo FWM
Komentarze [1]
~Ad org / 2017-10-20 00:36
Szanowni panstwo .organy prawdziwe to znajduja się w sali koncertowej szkoły muzycznej a filharmonia zakupiła elektroniczny symulator który brzmieniem nigdy nie dorówna organom piszczałkowym.Czy pianisci też grają na elektronicznym instrumencie? Czy fortepiany w filharmonii olsztyńskiej są też elektroniczne.Proszę nie oszukiwać słuchaczy i nazywać tego ustrojstwa organami.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie [4.10.2017]

»

04-10-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl