Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf.pras. | 2017-10-05 14:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Warmińsko-Mazurski Oddział PZChiO uczci 90. rocznicę hymnu państwowego

Olsztyn24
Rewers okolicznościowej pocztówki powstałej z okazji 90. rocznicy | Więcej zdjęć »
W roku 2017 Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie realizuje przedsięwzięcie przy wsparciu Samorządu Olsztyna pod nazwą „Polskie pieśni hymniczne w 90. rocznicę Hymnu Państwowego” związane z historią Mazurka Dąbrowskiego i innych polskich pieśni hymnicznych.

Pieśni, które spełniały rolę hymnów, są wykonywane w czasie uroczystości pamięci narodowych, służą utrwalaniu wiedzy o twórcach, wydarzeniach i miejscach historycznych. Jednym z takich miejsc jest dworek Józefa Wybickiego, twórcy tekstu Mazurka Dąbrowskiego, gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Państwowego w Będominie na Kaszubach.

W nadchodzącą sobotę (7.10) chórzyści z olsztyńskich zespołów - Chóru Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego im. Prof. Wiktora Wawrzyczka, Musica in Via, Moderato, Vox Cordis z dyrygentami Katarzyną Bojaruniec i Bogusławem Palińskim pojadą do Będomina, aby w domu rodzinnym Józefa Wybickiego zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Opracowanie 4-głosowe wykona Chór UWM im. Prof. Wiktora Wawrzyczka pod dyrekcją Bogusława Palińskiego.
R E K L A M A
banner
W 90. rocznicę Hymnu Państwowego chórzyści zwiedzą muzeum oraz poznają i utrwalą wiedzę historyczną o pieśniach hymnicznych, twórcach i miejscach, między innymi Józefa Wybickiego, Ignacego Krasickiego, Marii Konopnickiej, Feliksa Nowowiejskiego i Karola Kurpińskiego. Chórzyści zostawią w muzeum pocztówki okolicznościowe i Życie Muzyczne Olsztyna wydane przez WM O PZChiO, wpiszą się do księgi zwiedzających, zwiedzą Sopot, Europejskie Centrum Solidarności i starówkę w Gdańsku.

Jednym z najważniejszych celów statutowych Polskiego Związku Chórów i orkiestr jest podtrzymywanie i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Od wielu pokoleń cel realizują członkowie związku we współpracy z instytucjami, ośrodkami kultury, samorządami w całym kraju oraz w ośrodkach polonijnych za granicą.

Zadanie jest jednym z wielu realizowanych przez Barbarę Rytwińską, pomysłodawcę i koordynatora, przy wsparciu Gminy Olsztyn.

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~ / 2017-10-10 09:10
Bardzo dziękuję Naszej Pani Prezes Warmińsko- Mazurskiego Oddziału PZChiO Barbarze Rytwińskiej za zorganizowanie wyjazdu do Będomina w 90 rocznicę Hymnu Państwowego i zwiedzanie dworku, w którym urodził się twórca hymnu Józef Wybicki. Anna Wrzosek
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl