Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2017-10-06 12:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur zmienia struktury

Olsztyn24
Galeria „Zamek” mieści się w reszelskim zamku
Z końcem tego roku z mapy placówek kulturalnych na Warmii i Mazurach zniknie jeden punkt. Wczoraj (5.10), w opublikowanym na stronie internetowej Muzeum Warmii i Mazur komunikacie, dyrektor tej podległej samorządowi województwa instytucji kultury Piotr Żuchowski zapowiedział zamknięcie Galerii „Zamek” w Reszlu, która dzisiaj funkcjonuje jako oddział olsztyńskiego muzeum.

Dyrektor Żuchowski w komunikacie wskazał cztery zasadnicze powody, które skłoniły go do rozpoczęcia procedury zmian w regulaminie Muzeum Warmii i Mazur, skutkujących likwidacją oddziału w Reszlu i przeniesieniem działalności realizowanej przez Galerię „Zamek” do Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim.

Po pierwsze – Galeria „Zamek” nigdy w pełni nie zrealizowała ambitnych celów określonych podczas jej powoływania” - napisał w komunikacie dyrektor Żuchowski. „Miała być miejscem gromadzenia i eksponowania polskich dzieł prezentowanych na Biennale Weneckim. Zaprezentowano tylko trzy takie wystawy – z 1984, 1986, 1988 roku. Miała kupować klasyków współczesnej plastyki i stać się znaczącym ośrodkiem kulturowym regionu. Dziś jedynym efektem tych zamierzeń jest znajdująca się w zbiorach Muzeum „Pielgrzymka do świętego Półkonia” Franciszka Starowieyskiego”.
R E K L A M A
banner
Drugi z powodów zmian w Muzeum Warmii i Mazur to wysokie koszty funkcjonowania reszelskiej galerii.

(...) arytmetyka jest bezlitosna. Zwiedzających Galerię z roku na rok jest coraz mniej. W latach 2013-2016 ich liczba wahała się od ok. 3,5 do 2,5 tysiąca rocznie. Zaś wpływy w tym okresie wynosiły od ok. 5 do ok. 9 tys. złotych w ciągu roku. Roczne koszty samego tylko utrzymania oddziału w Reszlu rosną regularnie – od ok. 150 tys. w 2013 do ok. 175 tys. w 2016 roku. Pominąłem tutaj kwoty wydatkowane na realizację wystaw czasowych w tym oddziale” - uzasadniał Piotr Żuchowski.

Trzeci z powodów, które legły u podstaw decyzji o likwidacji galerii, to zły stan techniczny obiektu, w którym mieści się galeria.

„Pomieszczenia Galerii wymagają natychmiastowego remontu. Mam tu na względzie bezpieczeństwo ludzi i zbiorów. Nakłady, jakie musielibyśmy ponieść, szacuje się na ok. 1,2 do 1,5 mln złotych. A Muzeum nie jest właścicielem obiektu, dzierżawi pomieszczenia od Stowarzyszenia Kulturalnego „Zamek” w Reszlu” - poinformował dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.
 
Dyrektor Żuchowski uważa też, że „przeniesienie galerii sztuki współczesnej do zamku w Lidzbarku Warmińskim będzie impulsem do rozwoju tej działalności. Zamek lidzbarski jest obiektem w pełni zabezpieczonym pod względem konserwatorskim i architektonicznym. Rocznie zwiedza go prawie 50 tys. osób.”

„Ze względu na celowość i jakość naszej oferty wystawienniczej, jak też potrzebę racjonalizacji wydatków, rozpocząłem dziś procedurę zmian w regulaminie organizacyjnym Muzeum Warmii i Mazur likwidującą oddział – Galerię „Zamek” w Reszlu” - podsumował dyrektor Piotr Żuchowski.

Wygaszanie działalności Galerii „Zamek” w Reszlu rozpocznie się 1 grudnia.
Komentarze [5]
~ / 2017-10-17 15:20
Do Turista. Proszę nie żartować, że jest to najlepsza galeria w regionie.
~Turista / 2017-10-08 10:09
Jedna z lepszych Galerii w regionie... Jak nienajlepsza. Galeria z TRADYCJAMI, w której swoje dzieła prezentowali wspaniali i czołowi artyści... STAROWIEJSKI, DWURNIK, MYJAK STASYS, CZEŚNIK... Wielka szkoda...
~Mu / 2017-10-07 19:45
A co ze zbiorami galerii. Czy też zostaną zlikwidowane?
~Sonia / 2017-10-07 09:47
Brawo! nareszcie! To świetna decyzja, powinna być podjęta już lata temu
~jarek / 2017-10-06 22:31
Szkoda.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl