Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
EM | 2017-07-24 14:36 | Rozmiar tekstu: A A A
Głos przeciw zniewoleniu

Kafka w Reszlu

Olsztyn24
Wernisaż wystawy „Kafka – przełamywanie granic” w Galerii Zamek w Reszlu (fot. EM - wszystkie) | Więcej zdjęć »
„Kafka – przełamywanie granic” to wystawa, jaką można oglądać od 22 lipca do 17 września br. w galerii „Zamek” w Reszlu. Gospodarz wystawy, którym jest Muzeum Warmii i Mazur, nie zawiodło się na frekwencji. Na otwarcie wystawy przybyło bardzo dużo osób z okolic oraz z całego kraju. Wydarzenie budowała współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie - stamtąd pochodzą wszystkie prace znajdujące się na wystawie, choć nie ogranicza się ona jedynie do artystów krakowskich.

Wystawa jest autorskim projektem prof. Zbigniewa Bajka, który jako pomysłodawca wystawy oraz jej kurator zaprosił profesorów, doktorantów, studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz wyższych szkół artystycznych w Polsce oraz artystów z innych środowisk twórczych. Spotkanie oficjalnie otworzył dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski. O przesłaniu, jakie wynika z myśli zawartych w aforyzmach Franza Kafki mówił prof. Zbigniew Bajek i to on też potem wyreżyserował performance, w którym spontanicznie wzięło udział wielu uczestników spotkania. Okrąg utworzony przez podniesione w górę „sztandary z twarzami” silnie niosły treści aforyzmów napisane na nich w języku niemieckim i polskim. Głośne ich odczytanie wzmacniało na widzach efekt słów.

Wystawie przyświecają myśli o buncie przeciw zniewoleniu i prezentacja tego, co tak często zajmowało myśli Franza Kafki – model sytuacji, w której dominuje konflikt między jednostką pragnącą wolności, a instancją nadrzędną, dominującą i nakazową. Podczas wernisażu pomysłodawca wystawy prof. Zbigniew Bajek podkreślił publicznie, że wystawa wpisuje się w to, o czym obecnie rozmawiamy i co niejako pilotuje jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jaki będziemy obchodzić w roku 2018.
R E K L A M A
banner
Słowa od prof. Zbigniewa Bajki o projekcie „Kafka – przełamywanie granic” (fragment):
„Od prawie 10 lat przygotowuję przedsięwzięcia artystyczne w różnych miastach Polski, Republiki Czeskiej i Niemczech z wolnością w tytułach. Ma to ścisły związek z doświadczeniami osobistymi i całego mojego pokolenia. Dojrzewałem do życia i do sztuki w szczególnym okresie – w czasie wielkich przemian lat 70. i 80. czynnie w nich uczestnicząc. Projekty, w których udział biorą profesorowie, doktoranci i studenci, ale również artyści nie związani ze środowiskami akademickimi, adresowane są do różnych grup społecznych, w tym do wykluczonych. Pytam, zaangażowanych w nie artystów, co myślą o wolności; pytam szczególnie ludzi młodych, studentów urodzonych w wolnej Polsce, ale także więźniów, na co dzień wolności pozbawionych. Potężna kolekcja prac artystów uczestniczących w projektach “wolnościowych” oraz prac osadzonych, uczestniczących w warsztatach była pokazywana w różnych miejscach Polski i Europy. Cieszy mnie to, że realizacja kolejnego, 10 projektu z tego cyklu, spotyka się w czasie z dwiema wyjątkowymi rocznicami: 200 leciem powstania Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – to w jej łonie narodziły się „projekty wolnościowe”, oraz z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.”

Wernisaż wystawy uczestników międzynarodowego projektu artystycznego „Kafka – przełamywanie granic” – odbył się 22 lipca (sobota). Wystawę można oglądać na dwóch piętrach galerii do połowy września. Bogactwo ekspozycji tworzy aż 130 artystów, którzy brali udział w projekcie. Patronatem Honorowym wystawę objęli: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego  oraz rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Wszelkich informacji na miejscu udziela kierownik galerii „Zamek” Diana Stajszczak.  

EM

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~bywalec / 2017-07-25 08:17
Wystawa super!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl