Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-10-12 15:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Władza pyta mieszkańców, jak rozwijać Olsztyn?

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Od 2015 roku w ratuszu trwa przygotowanie aktualizacji uchwalonego przez Radę Miasta w 2010 roku podstawowego dla rozwoju Olsztyna dokumentu planistycznego - studium uwarunkowań i rozwoju przestrzennego miasta. Zainteresowanie ostatecznym kształtem studium ze strony mieszkańców jest znikome, więc władze miasta z nadzieją na aktywizację mieszkańców przyjęły zaproszenie do udziału w ogólnopolskim, finansowanym ze środków europejskich pozostających w dyspozycji Ministerstwa Rozwoju, projekcie „Przestrzeń dla partycypacji”. Celem projektu jest wsparcie gmin w prowadzeniu konsultacji społecznych dokumentów planistycznych przy aktywnym udziale mieszkańców. O udziale Olsztyna w projekcie „Przestrzeń dla partycypacji” mówiono dzisiaj (12.10) podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta.

- Nasze dokumenty planistyczne, w kontekście dynamicznego rozwoju miasta, muszą podlegać stosownym zmianom, wcześniej skonsultowanym z mieszkańcami miasta - powiedział prezydent Piotr Grzymowicz. - Konsultacje, które chcemy przeprowadzić w ramach tego projektu nie będą dotyczyć całego miasta, a tylko obszaru, który dotyczy naszych jezior i rzek. Mamy bardzo fajne przykłady zagospodarowania terenów przy naszych jeziorach, nasi mieszkańcy składają kolejne wnioski, chociażby w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, dotyczące zagospodarowania przestrzeni publicznej w otoczeniu jezior. Mam nadzieję, że mając wparcie znakomitych partnerów, przygotujemy kierunki dla przyszłego studium.

Prezydent przewiduje, że zaktualizowane studium zostanie przedłożone Radzie Miast Olsztyna do akceptacji w roku 2019.
R E K L A M A
banner
- Będziemy więc potrzebowali około 2 lat, żeby dobrze to przygotować - powiedział prezydent. - Nie ulega wątpliwości, że musi się to odbyć z udziałem mieszkańców, którzy chcą mieć wpływ na ten nasz wspólny dom. Ten krok, któy dzisiaj robimy temu będzie sprzyjał.

W obecności dziennikarzy Piotr Grzymowicz podpisał zarządzenie uruchamiające konsultacje społeczne, których dokładny temat brzmi: „Olsztyńskie jeziora i rzeki - ich funkcja w mieście w kontekście aktualizacji Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Olsztyna”. Zgodnie z zarządzeniem, konsultacje będą przeprowadzone w okresie od 16 października do 4 grudnia br.

- Celem głównym działania w projekcie „Przestrzeń dla partycypacji” jest wypracowanie założeń społecznego wniosku do projektu zmiany studium w zakresie funkcji i kierunków zagospodarowania terenów wokół olsztyńskich jezior i wzdłuż rzek -
dodała Magdalena Orlik, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa w olsztyńskim ratuszu. - Chcielibyśmy bardzo, żeby podczas prac ten wniosek został wypracowany na zasadach kompromisu pomiędzy często skrajnymi poglądami różnych interesariuszy. Szczegółowy cel udziału w projekcie to chęć podzielenia się w mieszkańcami wiedzą na temat tego, jaka jest rola studium. A studium to dokument, od którego zaczyna się cała polityka przestrzenna miasta, na treść którego mieszkańcy mają możliwość ogromnego wpływu, pod warunkiem zaangażowania się w prace nad tym dokumentem. Studium jest bardzo obszernym i skomplikowanym dokumentem, dlatego mamy nadzieję, że wybór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji” wąskiego zakresu dotyczącego jezior i rzek, spowoduje szerokie zainteresowanie społeczeństwa i udział w pracach nad tym dokumentem.  

Organizatorem olsztyńskich konsultacji jest konsorcjum organizacji społecznych, które dzisiaj podczas konferencji prasowej reprezentował Krzysztof Śleboda - prezes Fundacji Pracownia Zrównoważonego Rozwoju z Torunia. Bezpośrednim realizatorem konsultacji będzie Federacja Organizacji Socjalnych FOSa z Olsztyna, którą dzisiaj reprezentowała Monika Hausman-Pniewska.

Konsultacje będą miały charakter spotkań warsztatowych organizowanych w kolejne wtorki listopada o godz. 17.30. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 listopada o godz. 17.30 w sali nr 219 olsztyńskiego ratusza. W tym spotkaniu główną rolę odegrają eksperci, którzy wprowadzą uczestników konsultacji w temat. Tydzień później (14.11) warsztaty odbędą się w Tartaku Raphaelsohnów przy ul. Knosały 3B. Tematem wiodącym będzie otoczenie rzek. Kolejne spotkanie zaplanowano na 21 listopada w Kapitanacie CRS Ukiel, a jego tematem wiodącym będzie otoczenie jezior Ukiel i Długie. Podsumowanie konsultacji nastąpi podczas spotkania 28 listopada w siedzibie FOSy przy ul. Linki 3/4.

Chętni do udziału w konsultacjach mogą się zapisywać e-mailem pod adresem konsultacje@federacjafosa.pl

Więcej o przebiegu dzisiajszej konferencji prasowej w naszej wideorelacji z wydarzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [6]
~Adam W. / 2017-11-14 11:12
I kim jest ta pani po prawej, że chce edukować mieszkańców???
~Adam W. / 2017-11-14 11:06
Niedobrze się robi słuchając tych wypowiedzi. Czy oni nie nie wiedzą co jest istotne i najbardziej wartościowe dla Olsztyna? Zabudowa nad jeziorami? To jest wyłącznie interes bezczelnych developerów. A urzędnicy jak widać siedzą w ich kieszeni!
~Jadwiga_Misiak / 2017-10-13 12:21
Kpina? Znikome zainteresowanie według UMO, a trzeba się zapisywać na konsultacje? Czegoś tu nie rozumiem, podobnie jak nie rozumiem postępowania gospodarza miasta, który zdaje się jakby nie słuchał mieszkańców i rozwój Olsztyna dokonywał według własnego upodobania.
~f.h. / 2017-10-13 10:21
Władza??? Prezydent i Urząd Miasta, a nie władza. Władzę stanowią obywatele, którzy upoważniają Prezydenta do zarządzania miastem w ich imieniu. Uprzejmie proszę o zmianę tytułu artykułu.
~EWA / 2017-10-13 09:29
W dniu 21.04.2017 r. ukazał się się Gazecie Wyborczej artykuł o planowanych przez władze konsultacjach z mieszkańcami na temat "Programu dla Zatorza". Artykuł nosił tytuł "Urzędnicy dają nową nadzieję dla Zatorza". Konsultacje miały mieć miejsce jesienią br. I co? I NIC!!! Władze Olsztyna nie chcą poruszać istotnych dla mieszkańców tematów, a przecież Zatorze jest chyba najbardziej zaniedbaną dzielnicą Olsztyna. Zamiast tego będą jałowe dyskusje nt. jezior. Dlatego władze należy wymienić całkowicie w trakcie najbliższych wyborów.
~EWA / 2017-10-13 09:15
Czy w ramach konsultacji będą omawiane jeziora, które tworzą się po każdym deszczu na ulicy Oficerskiej, ponieważ władza od lat konsekwentnie, z uporem, odmawia środków na kanalizację deszczową? Uważam, że jedyną możliwością osiągnięcia prawdziwego rozwoju Olsztyna jest całkowita wymiana władz samorządowych
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa w sprawie konsultacji społecznych [12.10.2017]

12-10-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl