Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2017-10-17 16:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Dekomunizacji nazw olsztyńskich ulic ciąg dalszy

Olsztyn24
Wojewoda Artur Chojecki i Radosław Nojman (fot. Kamil Olszewski)
Jeżeli ktoś myślał, że podjęcie przez Radę Miasta Olsztyna uchwał zmieniających nazwy czterech ulic (Sawickiej, Malewskiego, Berlinga i Hibnera) zakończyło sprawę dekomunizacji nazw ulic w Olsztynie, to był w błędzie. Prawie na pewno wojewoda warmińsko-mazurski niebawem wyda zarządzenia zastępcze zmieniające nazwy co najmniej czterech kolejnych ulic w Olsztynie, które znalazły się na liście Instytutu Pamięci Narodowej jako podlegające dekomunizacji, a których nazw nie zmienili miejscy radni. Chodzi o ulice Dąbrowszczaków, Gotowca, Malewskiego i Pstrowskiego.

Problemem wykonania ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu w dniu 9 października na posiedzeniu w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie zajmował się Komitet Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Białymstoku. Natomiast wczoraj (16.10) w sprawie dokończenia procesu dekomunizacji olsztyńskich ulic z wojewodą Arturem Chojeckim spotkał się Radosław Nojman, przedstawiciel Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Nojman zaproponował wojewodzie zmianę nazw pięciu olsztyńskich ulic: Wincentego Pstrowskiego, Dąbrowszczaków, Juliusza Malewskiego, Mariana Gotowca i Piotra Diernowa oraz zastąpienie ich odpowiednio nazwami: Bitwy Warszawskiej 1920 roku, V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, Zbigniewa Herberta, Księdza Adalberta (Wojciecha) Zinka i Braci Mniejszych.
R E K L A M A
banner
Jaka będzie decyzja wojewody, dowiemy się niebawem.
Komentarze [7]
~tan sam / 2017-10-18 15:29
Co za odwaga cywilna. Oj, będzie za to czekoladka! Uwielbiam spóźnionych antykomunistów.
~olsztyniak / 2017-10-18 11:26
Nacjonalizm jeszcze raz zatryumfuje.
~Elw / 2017-10-18 09:29
To jest bez sensu. Zajmijcie się ważnymi sprawami dla regionu a nie mieszajcie. Od takich pomysłów tylko ludzie umęczą się.
~jek / 2017-10-18 07:49
ruskie trolle się odezwaly ha ha ha
~rybel / 2017-10-17 22:25
Chorzy ludzie mam nadzieję, że za 20 lat zmienią nazwy ulic nadane przez totalitarny obecny system władzy !! Wszyscy którzy uczyli się w okresie minionym i zdobywali wykształcenie powinni oddać swoje tytuły przecież uczył się w okresie "totalitarnym", gdy prokurator decydował o wszystkim (analogicznie jak jest teraz). To nie żołnierz LWP wyzwalał z ruskimi naszą ojczyznę tylko żołnierze AK i Wyklęci !? - Paranoja !!! Kłamcy i manipulanci !! Powinna być ulica Braci Mniejszych Kapucynów Bosych im. Brata Alberta Dnia Siódmego.
~stoik / 2017-10-17 20:25
wkraczamy w totalny świat głupoty i absurdu, dzisiejsza , chwilowa, władzunia zmienia nazwy ulic, przyjdą inni i też będą zmieniać, a kto na tej durnocie straci jak zwykle prosty lud pracujący
~Tomek / 2017-10-17 16:48
O matko kochana... To chyba nie żart??? Koniec świata. Do czego to wszystko zmierza???
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl