Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-03-01 21:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Partia Razem chce zachowania pamięci o Dąbrowszczakach

Olsztyn24
Konferencja odbyła się u zbiegu ulic Dąbrowszczaków i Mickiewicza | Więcej zdjęć »
Pierwszego marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyły się liczne uroczystości upamiętniające walczących o polską niepodległość po zakończeniu II wojny światowej i niszczonych przez sowiecki reżim. Święto to wykorzystali przedstawiciele Okręgu Olszyńskiego Partii Razem, aby przypomnieć o Dąbrowszczakach. Partia sprzeciwia się bowiem planom zmiany nazwy olsztyńskiej ulicy ich imienia w związku z wejściem w życie w ubiegłym roku ustawy dekomunizacyjnej.

- Nasza dzisiejsza akcja jest symboliczna - wyjaśnia Bartosz Grucela, członek zarządu Okręgu Olszyńskiego Partii Razem. - Przyczepiliśmy do słupów i latarni przy ul. Dąbrowszczaków 10 wstęg w kolorach republikańskiej Hiszpanii, bowiem to w jej barwach walczyli z faszyzmem polscy ochotnicy, którzy w latach 1936-1939 wyjechali do Hiszpanii. Dąbrowszczacy to 5 tysięcy polskich obywateli, którzy są systematycznie wymazywani z kart polskiej historii.

Organizatorzy konferencji zarzucają obecnie rządzącej partii wybiórcze promowanie walczących odpowiadających jej linii programowej i wyznawanym wartościom.
R E K L A M A
banner
- W dzisiejszej rzeczywistości mamy do czynienia z tworzeniem mitów - twierdzi Marcin Gulczyński. - Nie ma przypadku w tym, że promowane są jednostki sprzyjające konkretnej partii. Nie chcemy zapominać o żołnierzach walczących z komunistami, ale pamiętajmy także o tych, którzy walczyli z faszystami.(...) Na świecie Dąbrowszczacy są uważani za bohaterów.(...) Tylko w jednym kraju są poniżani i stara się ich wykreślić z kart historii. W tym kraju niestety żyjemy. Brońmy naszych bohaterów - tak trzeba i tak będziemy robili.

Olsztyńskie Razem działa na rzecz zachowania nazwy ulicy Dąbrowszczaków od ubiegłego roku. W czerwcu ubiegłego roku przeprowadzono akcję informacyjną podczas Święta Ulicy Dąbrowszczaków. Odbyła się również akcja zbierania podpisów pod petycją do władz miasta o zachowanie nazwy ulicy Dąbrowszcaków, która następnie została złożona w olsztyńskim ratuszu. Członkowie partii zapowiadają, że nie przestaną pracować na rzecz zachowania pamięci o - jak ich określają Wyklętych wśród Wyklętych. Pojawią się m.in. ponownie na święcie ulicy w tym roku, by edukować olsztynian o patronach jednej z głównych ulic stolicy Warmii i Mazur.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~olsztyniak / 2017-03-02 16:50
Skoro tak, jest tylko jedno rozwiązanie, które wszystkich pogodzi. Trzeba przemianować ul. Dąbrowszczaków na ul. Wyklętych.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa Razem ws. Dąbrowszczaków

02-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl