Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2017-10-26 15:35 | Rozmiar tekstu: A A A
Koncert Rodzinny w olsztyńskiej filharmonii

Monarca della tromba, czyli W królestwie trąbki

Olsztyn24
Tubicinatores Gedanenses (fot. Iwona Wojdowska) | Więcej zdjęć »
W niedzielę 5 listopada 2017 r. o godz. 11.00 Warmińsko-Mazurska Filharmonia zaprasza całe rodziny na koncert, podczas którego będzie można usłyszeć i zobaczyć wyjątkowe instrumenty: historyczne trąbki, kotły oraz pozytyw. Na filharmonicznej estradzie wystąpi znakomity i wyjątkowy zespół Tubicinatores Gedanenses składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych. W muzyczną podróż do przeszłości zabiorą publiczność: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk i Wojciech Brzozowski – trąbki historyczne, Paweł Szewczyk - kotły historyczne. Gościnnie z zespołem wystąpi Błażej Musiałczyk grający na pozytywie.

Wszyscy znamy legendę o dzielnym trębaczu - sygnaliście z Królewskiego Miasta Krakowa, który stracił życie ostrzegając mieszkańców przed tatarskim najazdem. Z czasem trębacze w Gdańsku oprócz sygnałów pełniących czysto służebną rolę jak ostrzeganie, witanie dostojnych gości i ogłaszanie zamknięcia bram miasta, zaczęli w grodzie nad Motławą wygrywać bardziej złożone utwory nazwane potocznie Turmmusik.  I właśnie gdańską tradycję muzyczną koncertowania z wież, która narodziła się w XV wieku zaprezentują słuchaczom koncertu „W królestwie trąbki” członkowie zespołu Tubicinatores Gedanenses.

Artyści pokażą nie tylko jak jest zbudowana trąbka, ale również dowiemy się w jaki sposób grało się na niej dla królów, a w jaki podczas wielkich bitew czy nadzwyczajnych miejskich wydarzeń. Poznamy również odpowiedź na pytanie - dlaczego dawniej trębacz zarabiał więcej od kapelmistrza?
R E K L A M A
banner
Swoista moda gry na instrumentach historycznych (zarówno smyczkowych, dętych, perkusyjnych jak i klawiszowych) zadomowiła się na dobre również w Polsce. Zainicjowana została pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku przez kilku wybitnych dyrygentów takich jak np. Nicolaus Harnocourt, który występem swojego Concertus Musikus Wien w 1957 roku wywołał kulturową sensację rozpoczynając tradycję wykonywania muzyki przedklasycznej na instrumentach (lub kopiach) z epoki. Dziś na każdej szanującej się uczelni muzycznej istnieje wydział muzyki dawnej i wykonawstwa historycznego. Temu nurtowi nie oparły się oczywiście instrumenty dęte blaszane: trąbki, rogi i puzony, które powróciły w dawnej swej formie na sale koncertowe, czego dowodem jest niedzielny Koncert rodzinny pt. Monarca della tromba (W królestwie trąbki) w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej. Zapraszamy!

******

Koncert rodzinny pt. Monarca della tromba (W królestwie trąbki)

5 listopada (niedziela) 2017 r. godz. 11.00 sala koncertowa filharmonii

Program:

» Girolamo Fantini - L’Imperiale

» Anonymus – (Jasna Góra XVI w.) - Intrada

» Anonymus - Tabulatura Vietoris Saeculi (XVII w.)

Nr 313
Nr 317
Nr 319 Z cleho srdcze sweho
Nr 320 Rano stawagice welicy y maly

» Anonymus - Fanfary wg. marszów weselnych z Wielkopolski z XVIII wieku

» Anonymus - Aria z Klasztoru Sióstr Klarysek z Nowego Sącza

» Jacob van Eyck - Der Fluyten Lust-Hof :„Questa dolce Sirena” (oprac.Paweł Hulisz)

» Johann Sebastian Bach - preludium chorałowe „Vater unser in Himmerleich”

» Nikolaus Herman / Gdańska Tabulatura - Lobt Gott, ihr Christen alle gleich, (oprac.Paweł Hulisz)

» Anonymus - Pruskie Marsze Kawaleryjskie z XVIII wieku - wybór

» Johann Krieger – Preludium

&3187; A.D.Philidor - Canon Du Carrousel

» Johann Ernst Altenburg – Morgensegen

73187; Louis-Claude Daquin - Le Coucou (Kukułka)

» Anonymus - XVII w - Canciones de Clarines:

Entrada de Clarines
Otra Cancion
Cancin de Clarin con Eco

» K. Werner - Pieśń Weselna z XVII

Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 zł ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz. 10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii bilety@filharmonia.olsztyn.pl

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl