Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-10-26 20:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Regionalni archeolodzy podważą swym zaleziskiem znaną dotychczas historię Warmii i Mazur?

Olsztyn24
O znalezisku poinformowano w Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »
W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyła się dzisiaj (26.10) konferencja prasowa z udziałem Piotra Żuchowskiego – dyrektora muzeum, Stanisława Trzaskowskiego – burmistrza Dobrego Miasta, dr. Jarosława Sobieraja – kustosza dyplomowanego w Dziale Archeologii MWiM, dr. hab. Mirosława J. Hoffmanna – kustosza dyplomowanego w Dziale Archeologii MWiM i prezesa Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Olsztynie oraz przedstawicieli Grupy Historycznej „Guttstadt”.

Panowie poinformowali zaproszonych na konferencję przedstawicieli lokalnych mediów o przełomowym znalezisku regionalnych archeologów w Kosyniu i Praslitach. Artefakty z okolic Dobrego Miasta mogą być podstawą do zweryfikowania dotychczas poznanej historii Warmii i Mazur. Dotychczas bowiem sądzono, że tereny naszego regionu były słabo zaludnione. Na podstawie przeprowadzonych badań można jednak stwierdzić, że było inaczej.

Jak wyjaśnili naukowcy, z początkiem jesieni bieżącego roku zakończyły się badania archeologiczne Muzeum Warmii i Mazur, prowadzone w okolicach Dobrego Miasta przy wsparciu finansowym i organizacyjnym gminy Dobre Miasto. W efekcie prac terenowych udało się zweryfikować pozostałości cmentarzysk z początków epoki brązu (około XVII wieku p.n.e.), będące jedynymi pochówkami z tego okresu rejestrowanymi współcześnie na wschód od Dolnej Wisły.
R E K L A M A
banner
W pracach terenowych brali udział m.in. członkowie Grupy Historycznej „Guttstadt” z Dobrego Miasta, którzy jako pierwsi dotarli do zaprezentowanych podczas konferencji znalezisk i powiadomili archeologów.

W trakcie prac rozpoznano wstępnie dwa cmentarzyska, w odległości około półtora kilometra od siebie. Jedno z nich składało się z grobów ciałopalnych, drugie z pochówków w obrządku grzebalnym. Towarzyszące pochówkom bogate wyposażenie – broń i biżuteria z metalu – pochodzi z różnych centrów kulturowych ówczesnej Europy. Wśród nich są np. złota ozdoba z Kotliny Karpackiej, sztylet ze stopu miedzi z dorzecza dolnego Dniepru, a także szpile, bransolety i siekiery, wykonywane z brązu w warsztatach metalurgicznych na terenie dzisiejszych Czech lub Austrii czy Niemiec. Niektóre z tych zabytków nie mają odpowiedników na ziemiach polskich, inne zaś spotykano dotychczas na Pomorzu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Artefakty te wskazują, że w tym miejscu chowano elity bogatej społeczności.

Zakończenie tegorocznych prac terenowych otwiera nowy etap badań, polegający na konserwacji, opracowaniu i specjalistycznych analizach zabytków. Zostaną zbadane także towarzyszące im szczątki organiczne, które posłużą m.in. pomiarom izotopowym i badaniom antropologicznym. Analizy te pomogą w ustaleniu szczegółowego datowania znalezisk, a także sposobu odżywiania się oraz, być może, pochodzenia mieszkańców Warmii z epoki brązu. Odnalezione zabytki metalowe zostaną poddane badaniom fizykochemicznym, zmierzającym m.in. do określenia miejsc ich wyrobu.

Więcej informacji dostępnych jest w zapisie wideo konferencji. Zapraszamy do jego obejrzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa dot. znalezisk koło Dobrego Miasta

26-10-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl