Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep | 2017-04-10 16:25 | Rozmiar tekstu: A A A

Uczniowie ZPE szkolili przyszłych lekarzy

Olsztyn24
Studenci sprawdzali jak trudo jest jeździć na wózku | Więcej zdjęć »
Jak wygląda świat z perspektywy wózka i ile pracy kosztuje poruszanie się w ten sposób przekonali się na własnej skórze studenci medycyny i oligofrenopedagogiki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za sprawą uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych, którzy zafundowali im praktyczny kurs nauki jazdy wózkiem inwalidzkim.

Lekcja integracji odbyła się z inicjatywy Elżbiety Andrulonis, nauczycielki ZPE. W roli instruktorów wystąpili uczniowie Adrian, Agnieszka, Maks, Ola i Michał, niepełnosprawni ruchowo od urodzenia. W kursantów wcielili się studenci medycyny oraz oligofrenopedagogiki UWM. W warsztatach pomagały Magdalena Spiel-Kempińska i Adelajda Piłat, rehabilitantki ZPE.

Studenci musieli wsiąść na wózki inwalidzkie i przez pół godziny jeździć po sali gimnastycznej ZPE. Także po wzniesieniach, nierównościach i slalomem między słupkami. Szybko przekonali się, że to wcale nie jest proste, chociaż z zewnątrz tak właśnie może wyglądać. Trudno utrzymać równowagę, szybko bolą ręce, niełatwo przejechać przez przeszkody.
R E K L A M A
banner
- Przekonali się na własnej skórze, jak to jest być człowiekiem z niepełnosprawnością ruchową, ile pracy muszą włożyć tacy ludzie w przemieszczanie się po mieście - mówi Magdalena Spiel-Kempińska.

- Studenci bardzo dobrze integrowali się z uczniami, chętnie z nimi rozmawiali i głośno podziwiali ich sprawność w jeżdżeniu na wózku - relacjonuje Elżbieta Andrulonis.

Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów zapewnili, że od teraz będą zupełnie inaczej patrzeć na osoby z niepełnosprawnościami. Dopiero teraz rozumieją, jak dużo trudniejsze i męczące od chodzenia jest jeżdżenie na wózku.

Ta lekcja dała nam wszystkim bardzo wiele do myślenia. Doświadczenie z pewnością wykorzystamy w przyszłej pracy lekarzy - stwierdziła Katarzyna Łęczycka, uczestniczka warsztatów, studentka II roku medycyny UWM.


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl