Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf.pras. | 2017-03-31 22:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Przełomowe badania autyzmu u dzieci powstały na UWM

Olsztyn24
Prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM ds. nauki i Ewa Małkowska, prezes ALAB Laboratoria podpisują umowę (fot. UWM)
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w środę (29.03) sfinalizował z firmą ALAB Laboratoria sp. z o.o. umowę na korzystanie z know-how opracowanego przez Zespół Biochemii Medycznej Badań Peptydów i Białek Wydziału Biologii i Biotechnologii, pod kierownictwem prof. dr hab. Elżbiety Kostyry, prof. zw.

Są to przełomowe i pierwsze w Polsce tego typu badania, których wyniki pozwolą na łagodzenie skutków autyzmu u dzieci. Badania te umożliwią w przyszłości szybszą i lepszą diagnozę tej ciężkiej choroby u dzieci w bardzo wczesnym okresie ich życia. Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych. Manifestuje się izolacją od otaczającego świata, ale przede wszystkim nieprawidłowym funkcjonowaniem we wszystkich obszarach rozwoju.

Przyczyny autyzmu nie zostały dotąd w pełni poznane. Istnieje wiele hipotez, które opisują mechanizmy występowania tego zaburzenia. Niepokojące jest to, że coraz więcej dzieci zapada na tę chorobę. Jedna z hipotez przyjmuje, że za wystąpienie autyzmu u dzieci odpowiadają czynniki genetyczne rozwojowe, a także zaburzenia występujące w ciąży i podczas porodu. W Stanach Zjednoczonych jest to już plaga – choruje 200 dzieci na 10 tys.
R E K L A M A
banner
W Polsce sytuacja również wygląda niepokojąco, w szczególności w województwie warmińsko-mazurskim. Jeszcze niedawno chorowały 2 osoby na 10 tys. W chwili obecnej zachorowalność wzrosła do 6,5 osoby na 10 tys.

Firma ALAB Laboratoria sp. z o.o. jest jedną z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów diagnostycznych. W jej skład wchodzi 50 laboratoriów, w których wykonywanych jest ponad 35 mln badań rocznie.

Podpisanie umowy poprzedziły ponad 8-miesięczne negocjacje. Koordynację procesu komercjalizacji i obsługę prawno-administracyjną zapewniło Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl