Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
AS/Pracuj.pl | 2017-10-28 20:36 | Rozmiar tekstu: A A A

Okres próbny – co warto o nim wiedzieć?

Olsztyn24
(fot. archiw. Pracuj.pl)
Po znalezieniu interesującej oferty pracy, wysłaniu profesjonalnej aplikacji i przejściu kolejnych etapów rekrutacji, możemy otrzymać propozycję pracy. Aby zweryfikować nasze umiejętności i kwalifikacje, pracodawcy na początku proponują zatrudnienie na okres próbny. W tym czasie mamy okazję sprawdzić, czy praca w danej firmie rzeczywiście nam odpowiada.

Umowa o pracę na okres próbny – kodeks pracy

Przepisy dotyczące umowy terminowej zawieranej na okres próbny znajdują się w rozdziale II kodeksu pracy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141. Można ją zawrzeć jeden raz, na okres wynoszący maksymalnie 3 miesiące. Po upływie tego czasu stosunek pracy samoczynnie wygasa. Po okresie próbnym pracodawca może zaproponować nam umowę na czas określony lub nieokreślony.
R E K L A M A
banner
Zawarcie umowy na okres próbny jest dopuszczalne tylko raz, chyba że:

» pracownik ma być ponownie zatrudniony na innym stanowisku;
» od poprzedniego okresu próbnego upłynęły 3 lata – w takiej sytuacji umowę można podpisać ponownie, ale nie więcej niż jeden raz.

Prawa pracownika w trakcie okresu próbnego

Umowa zawarta na okres próbny może zostać wypowiedziana przez obie strony. Okres wypowiedzenia wynosi:

» 3 dni robocze, gdy okres próbny miał trwać maksymalnie 2 tygodnie;
» 1 tydzień, gdy okres próbny miał trwać dłużej niż 2 tygodnie;
» 2 tygodnie, gdy okres próbny miał trwać 3 miesiące.

Pracownikowi przysługuje odszkodowanie, gdy umowa została zerwana z naruszeniem przepisów prawa pracy. Rekompensata należy się za czas, przez który miał trwać stosunek pracy.

Odbywając okres próbny mamy również prawo do urlopu. Z każdym przepracowanym miesiącem należy nam się 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego, który zależy od tzw. stażu urlopowego. Kodeks pracy zapewnia specjalną ochronę pewnym grupom zatrudnionych, np. kobietom w ciąży. W przypadku umowy na okres próbny zawartej na czas krótszy niż 1 miesiąc ochrona nie przysługuje. Pracodawca może np. wręczyć ciężarnej podwładnej wypowiedzenie i nie musi przedłużać umowy do dnia porodu. Stosunek pracy przedłuża się z mocy prawa w przypadku umów o pracę zawartych na czas określony.        

Wynagrodzenie w okresie próbnym

Osobie zatrudnionej w oparcie o umowę na okres próbny przysługuje wynagrodzenie w wysokości co najmniej 80% płacy minimalnej obowiązującej w danym roku. Pensja brutto, której wysokość wynika z umowy o pracę, jest pomniejszana o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także o zaliczkę na podatek dochodowy. Wysokość składek wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19981370887). Wymiar zaliczki na podatek dochodowy ustala się zgodnie z zasadami wskazanymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910800350). Wysokość płacy netto możemy obliczyć również, nie wdając się w zawiłości prawne. Aby otrzymać wynik, wystarczy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://kariera.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/.

AS
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl