Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2017-11-06 14:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne

Olsztyn24
Plakat koncertu
W wigilię Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2017 roku o godz. 19.00, będziemy mieli wyjątkową okazję, by wspólnie z chórem Cantores Varmienses i orkiestrą symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Tomasza Chmiela otworzyć muzyczny album z najpiękniejszymi polskimi pieśniami patriotycznymi.

W burzliwej historii Polski, owe pieśni, stworzone niekiedy przez anonimowych autorów, stały się prawdziwymi, niematerialnymi pomnikami bohaterstwa i odwagi naszych Rodaków. Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pt. Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne rozpocznie Rota – pieśń do słów Marii Konopnickiej, z muzyką Feliksa Nowowiejskiego. Następnie w wykonaniu chóru i orkiestry symfonicznej (mamy nadzieję, że również publiczności) zabrzmią najpiękniejsze, najbardziej znane pieśni patriotyczne, takie jak: Bywaj dziewczę zdrowe, Witaj majowa jutrzenko, Ułani ułani, Ułan i dziewczyna, Maszerują strzelcy, My, Pierwsza Brygada, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani pod okienko, Rozszumiały się wierzby płaczące, Rozkwitały pąki białych róż, Czerwone maki, O mój rozmarynie, Warszawskie dzieci. Pieśni te, choć pochodzące z różnych okresów i wydarzeń historycznych łączy wspólna cecha – są po dziś dzień bardzo lubiane i chętnie śpiewane przez kolejne pokolenia Polaków.

Autorem aranżacji wszystkich utworów rocznicowego koncertu jest Tomasz Chmiel – dyrygent, pianista i producent muzyczny, absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej. Artysta szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Opracował z rękopisu głosy orkiestrowe i wykonał zapomnianą I Symfonię Artura Malawskiego. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, a także wiele polskich pieśni patriotycznych, kolęd i piosenek przedwojennych. Większość tych opracowań została nagrana.
R E K L A M A
banner
Tomasz Chmiel jest gościnnym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Szczecińskiej, NOSPR. Współpracuje z Operą Krakowską. Przez lata związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Krakowską Operą Kameralną. Dyrygent Krakowskiej Młodej Filharmonii. Artysta poza krajem koncertował w Szwecji, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii oraz Korei Południowej.

Towarzyszący orkiestrze symfonicznej Chór Cantores Varmienses przygotował Benedykt Błoński, który z powodzeniem prowadzi ten zespół od 2009 roku. Chór występuje w Polsce i za granicą odnosząc wiele sukcesów m.in. takich jak: I miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w Kiten w Bułgarii czy Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Lloret de Mar 2014 (Barcelona). Chór aktywnie uczestniczy w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, Rok Feliksa Nowowiejskiego, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie Chór występuje w koncertach charytatywnych.

******

10.11 (piątek) 2017 r. godz.19.00 sala koncertowa

Koncert pt. Zaśpiewajmy razem pieśni patriotyczne

Wykonawcy:

Tomasz Chmiel – dyrygent
Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru Benedykt Błoński)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie: pieśni patriotyczne

logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl