Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-10 15:38 | Rozmiar tekstu: A A A

SPIN Day w olsztyńskim planetarium

Olsztyn24
SPIN Day w Olsztyńskim Planetarium | Więcej zdjęć »
Czterdzieści osiem lat temu, 10 listopada 1969 roku, otwarto pierwsze na świecie centrum nauki - instytucję promującą nowoczesną komunikację naukową, z której wzorów korzysta m.in. Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. Na pamiątkę tego wydarzenia datę tę wybrano na Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki. Z tej okazji dzisiaj (10.11) Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zorganizowało premierowe pokazy filmu „Majowie - starożytni astronomowie”.

- Kilka lat temu, z inicjatywy Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie, powstał pomysł zrzeszenia polskich instytucji, które zajmują się promowaniem nauki - mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor OPiOA. - W tej chwili wokół inicjatywy skupionych jest około 20 instytucji i organizacji pozarządowych. Olsztyńskie planetarium jest wśród nich od samego początku.

Inicjatywa, która niebawem zostanie sformalizowana przez powołanie stowarzyszenia, przyjęła nazwę SPIN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka). Jej uczestnicy postanowili włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki, w Polsce występującego pod nazwą SPIN Day.
R E K L A M A
banner
- I właśnie dzisiaj, 10 listopada, w całym kraju odbywają się różnego rodzaju imprezy związane z tym świętem - mówi dyrektor Szubiakowski. - U nas, w Olsztynie, postanowiliśmy ten dzień uczcić premierą nowego filmu w technologii fulldome, przeznaczonego raczej dla młodszego odbiorcy. Film jest poświęcony historii starożytnej astronomii. Dotyczy astronomicznych osiągnięć Majów, a konkretnie - kalendarza Majów.

Film powstał w działającym w Niemczech planetarium Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) - międzynarodowej organizacji zrzeszającej kraje europejskie, powołanej w celu budowy i utrzymywania obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej.

- Z tego właśnie planetarium otrzymaliśmy blisko półgodzinny film animowany, pięknie zrobiony, we współpracy z planetariami w Ameryce Środkowej. Bardzo ciekawa grafika, która nawiązuje do południowoamerykańskich klimatów. I chcemy go dzisiaj, z okazji Dnia Centrów Nauki, zaprezentować po raz pierwszy w Olsztynie - dodaje Jacek Szubiakowski.

Olsztyńskie Planetarium film „Majowie - średniowieczni astronomowie” zaprezentowało dzisiaj dwa razy: w południe i o godzinie 13.00. W grudniu obraz wejdzie na stałe do programu seansów filmowych pod kopułą planetarium.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl