Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-08-10 22:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Warmińska Noc Perseidów w olsztyńskim Parku Centralnym

Olsztyn24
Warmińska Noc Perseidów w Parku Centralnym w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Z inicjatywy Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Parku Centralnym dzisiejszego wieczoru (10.08) odbył się festyn pod hasłem „Warmińska Noc Perseidów”. Celem imprezy było stworzenie mieszkańcom Olsztyna optymalnych warunków do obserwacji ciekawego wydarzenia astronomicznego - „spadających” perseidów, czyli spalających się w atmosferze ziemskiej odłamków meteorów z roju Perseidów, którego orbita co roku, w lipcu i sierpniu, przecina się z orbitą naszej planety.

- Na obserwacje perseidów zapraszamy mieszkańców Olsztyna i turystów już od lat osiemdziesiątych - wyjaśnił Marek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - Obserwacje prowadziliśmy z kopuły naszego obserwatorium, która nie mogła jednak pomieścić dużej liczby chętnych do obserwowania tego niecodziennego zjawiska. Więc kiedy powstał Park Centralny w Olsztynie, pomyśleliśmy, że jak na warunki miejskie, byłoby to doskonałe miejsce do jednoczesnego prowadzenia obserwacji nieba przez nieograniczoną wręcz liczbę chętnych. W tym roku porozumieliśmy się w tej sprawie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i wspólnie postanowiliśmy zorganizować w Parku Centralnym pierwszą Warmińską Noc Perseidów.

Dyrektor Szubiakowski dodał też, że jeżeli propozycja wspólnej obserwacji perseidów spotka się z zainteresowaniem olsztynian, to w przyszłych latach takie obserwacje również będą organizowane w Parku Centralnym. I chyba tak się stanie, bo do Parku Centralnego przyszło dzisiejszego wieczoru naprawdę sporo ludzi. Jedni byli zainteresowani wykładami ekspertów z astronomii i rozmowami z astronomami z OPiOA, inni korzystali z oferty przygotowanej przez MOK, ale najczęściej goszczący w parku korzystali z obu propozycji. Najbardziej wytrwali pozostali w parku do ciemnej nocy, licząc na niezapomniane widoki nieba nad Olsztynem.
R E K L A M A
banner
Dodajmy jeszcze, że perseidy będzie można obserwować praktycznie do końca sierpnia, a ich maksimum nastąpi 12 sierpnia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Marek / 2017-08-11 08:33
Bardzo udane spotkanie. Dużo ludzi w każdym wieku i bardzo dużo rodzin z dziećmi, którymi zajmowali się animatorzy od zespołowych gier. Pogoda sprzyjała. Miło było późnym wieczorem widzieć nad wodą gromady trzeźwej młodzieży i słyszeć, że ich rozmowy nie muszą być natkane wulgaryzmami. Bardzo wysoko oceniam uzupełnienie spotkania w Parku lekcją astronomii w Tartaku, nocne oglądanie nieba, wykłady, a także miniaturę muzyczną. Wszystko przygotowane wzorowo i z klasą. Ale według mnie klasy zabrakło wielu mamusiom!!!! Nie pouczały swoich dzieci, że jest różnica między swobodnym bieganiem z wrzaskiem po trawie, co mogły robić do woli, a wejściem do sali z wykładem. Nieogarnięte dzieci darły się, biegały i bardzo zagłuszały wykładowcę, mimo upomnień wzrokowych uczestników wykładu, mimo szeptanych próśb o zachowanie ciszy w tym miejscu, mamusie nie reagowały, nie dyscyplinowały swoich dzieci do odpowiedniego zachowania w miejscu publicznym, dzieci zawłaszczały przestrzeń dla siebie ku uciesze swoich mamusiek, które niemalże dłubiąc sobie w nosie za nic miały prośby. Jedna z mamusiek wysiliła się na stwierdzenie "dzieci teraz takie są". I to było żałosne. Reszta ok. Jeśli Ratusz wsparł scenariusz takiego spotkania, to słusznie. Dodam też, że dawno nie słuchałem opowieści o niebie siedząc na trawie w ciepły wieczór. Prawdziwe lato w Olsztynie.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Warmińska Noc Perseidów w Parku Centralnym w Olsztynie

10-08-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl