Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
SPKiS | 2017-11-16 16:11 | Rozmiar tekstu: A A A
Spotkanie z Mariolą Adelą Karpowicz

Na szlaku Świętej Warmii

Olsztyn24
(fot. Mariola Adela Karpowicz) | Więcej zdjęć »
Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka zaprasza 24 listopada (piątek) o godz. 18.00 do  Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Dąbrowszczaków 3 w Olsztynie na spotkanie z kobietą, która jest gdańszczanką, ale wybrała życie w Lidzbarku Warmińskim. Pracuje w szkole podstawowej jako nauczyciel muzyki, plastyki i historii. Dzień zaczyna od muzyki, którą kocha – na przykład od Bacha - i nie wychodzi z domu bez   torebki, do  której wsunie aparat fotograficzny. Gościem wieczoru  w MOK będzie Mariola Adela Karpowicz. Tematem wieczoru jest fotografia architektury sakralnej, łącząca poetyckość obrazu z dokumentowaniem piękna detali.

Spotkanie z autorką zdjęć poprowadzi dr hab. Janusz Połom, profesor UWM. Spotkanie wraz z prezentacją fotografii ma formę otwartą i jest dedykowane wszystkim amatorom fotografowania.

Fotografowanie u Marioli Adeli Karpowicz rozwijało się stopniowo, jakby na drugim planie życia, choć aparat fotograficzny nosiła w torebce już jako nastolatka. Potem nagle to wszystko przerodziło się w zawodową pasję. Sama uważa zaś, że niewątpliwy wpływ na zmianę w traktowaniu siebie w roli fotografika miało zaangażowanie jej przez Ewę Lubińską, naczelną Gazety Lidzbarskiej, jako dziennikarza obywatelskiego, a w zasadzie fotoreportera tej gazety.
R E K L A M A
banner
Następnym etapem aktywności było postawienie sobie pytania: Co można fotografować mieszkając na Świętej Warmii, jeśli kocha się fotografię i architekturę? Odpowiedź jest tylko jedna: wiejskie zabytki sakralne. Mariola Adela Karpowicz opisuje i prezentuje fotografiami na swoim blogu Włóczęgostwo Fotograficzne wiele przykładów tego, jak kościoły górujące nad wioskami przepełnione są pięknem,  mistycyzmem, magią i niezwykłą siłą, oddziaływującą na otoczenie. Początkowo dokumentowała zabytki zatrzymując się z mężem w wioskach w drodze do „swojego” Gdańska. Z czasem fotografia „zrobiona przy okazji” przerodziła się w autentyczną pasję, która podgrzewała emocje  oczekiwania na niedzielę, by znalazł się w niej czas na wędrówkę w plener. Opisy i zdjęcia trafiły na jej blog „Włóczęgostwo fotograficzne”. Uzbierało się 60 opisów kościołów, zawierających krótką historię wsi oraz charakterystykę zabytku i najciekawszych detali.  Mariola Adela Karpowicz jeszcze nie zamknęła tego tematu. Mówi, że „skończyła Warmię Północną, a praca nad świątyniami Warmii Południowej jeszcze trwa…”

O pasji, o tajnikach warsztatu, o pięknie ujętym w kadr, będzie można rozmawiać na spotkaniu 24 listopada (piątek), godz. 18.00. Organizatorzy spotkania: Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka oraz prof. Janusz Połom, znawca obrazu filmowego, którego artystyczne ścieżki  kariery prowadziły z Polski przez Kanadę oraz Meksyk z powrotem do Polski. Teraz zdecydował, że w Olsztynie porozmawia o fotografii Marioli Adeli Karpowicz, a podczas spotkania powie, dlaczego go ona zainteresowała.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl